Kadın Fizyoterapist

Kadın fizyoterapist

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kadın sağlık problemlerinin tedavisi ve yönetimine odaklanan fizyoterapi alanına kadın sağlığı fizyoterapisi denir. Ve bu alanla ilgilenen uzman doktora da kadın fizyoterapist denir. İlk zamanlarda sadece gebelikteki sırt ağrısı ve pelvik ağrıların tedavisine bakan bu alan, yıllar içerisinde kapsamını geliştirmiştir. Kadınlarda mesane, vajina ve bağırsakları etkileyen bir dizi problemin giderilmesine yönelik tedavileri inceleyen bir tıp alanı haline gelmiştir. Günümüzde bu alan kadın fizyoterapist tarafından, kadınların hayat boyu ihtiyaç duyabilecekleri fizyoterapi ve rehabilitasyon dalı olarak varlığını sürdürmektedir.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Kadın Fizyoterapist Nedir?

Hastaları yaşamları boyunca hareket kabiliyetlerini korumaktan, yenilemekten ve geliştirmekten sorumlu alana fizyoterapi denir. Hem erkek hem de kadın doktorların içinde görev aldığı bu alan, pek çok çeşit hastalık ile ilgilenir. Ataşehir Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde tercih etmek isteyen tüm hastalar için kadın fizyoterapist bulunmaktadır.

Q-switch Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Kadın Sağlığı Fizyoterapisi Nedir?

Kadın sağlığı ile ilişkili fizik tedavi yöntemlerine kadın sağlığı fizyoterapisi denir. Fizik tedavi yöntemleri ilaçsız ve cerrahi girişim gerektirmeyen yöntemlerdir ve fizik tedavi aletleri ve özel egzersizleri içerisinde barındırır. Kadınlarda ağrılı adet görme, gebelik ve idrar kaçırma gibi problemlerin üstesinden gelmede önemli bir fark yaratır. Bu alan kadınların adet kanamasından başlayıp menopoza kadar devam eden sürede, kadınların ağrısız adet görmelerini sağlar. Bunun sonucunda da kadınların evlerinde, işlerinde ve toplum içinde daha rahat ve daha konforlu bir hayat geçirmelerine yardımcı olunur.

Hamilelik döneminde uygulanan fizyoterapi, gebelik sorunlarını gidermenin yanı sıra normal ve kolay bir doğuma da katkıda bulunur. Hatta doğum sonunda annenin daha sağlıklı olması da beklenir. Bunların dışında kadınların en önemli sağlık problemlerinden biri de idrar kaçırmadır. Bu problem hijyen ve koku gibi sorunlar yaratırken, fazladan bez gibi giysiler kullanmaya da insanı mecbur bırakır. Bu gibi durumlar kişinin iş ortamında, arkadaş ilişkilerinde ve toplum içinde pek çok sorunla karşı karşıya bırakır. İdrar kaçırma sorunu fizyoterapide başvurulacak tedavi yöntemlerinin başında gelir.

Kadın Fizyoterapist Hangi Hastalıklara Bakar?

 • Hamilelik ve doğum sonrası konular
 • Ağrılı mesane sendromu
 • Dış genital organda hassasiyet ve ağrı
 • İdrar kaçırma
 • Pelvik taban ağrısı
 • Pelvik taban kas hasarı
 • Vajinal ağrı
 • Doğum öncesi ve doğum sonrası kas – iskelet ağrısı
 • Osteoporoz
 • Meme cerrahisi sonrası rehabilitasyon
 • Lenfödem
 • Karın kaslarında zayıflık
 • Sırt ağrısı / gerginliği
 • Bağırsak fonksiyon bozukluğu
 • Kabızlık
 • Karpal tünel sendromu
 • Kuyruk sokumu ağrısı
 • Postüral değişiklikler / bozukluklar
 • Azalan fitness seviyeleri / hareketsizlik / vücut ağrıları
 • Eğitim
 • Hastalıklardan korunma
 • Genel sağlık ve egzersiz gibi konularla ilgilenir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kadın sağlığı fizyoterapisti ne yapar?

Kadın fizyoterapist, eğitimci, klinik uygulayıcı, danışman, araştırmacı ve yönetici rollerinde görev alır. Sağlıkla ilişkili fiziksel ve psikososyal faktörleri gözeterek hastayı bir bütün olarak ele alır ve tedavi eder.

Kadın sağlığı fizyoterapisi nedir?

Kadın sağlığı ile ilgili fizik tedavi yöntemlerine denir.

 

Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Doktorları

Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣