Kalça MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

Kalça MR çekimi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kalçaki problemlerin ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlayan ve iyileşmesi için en gerekli görüntüleri ortaya koyan yönteme kalça MR denir. Kalça ağrıları ve problemlerini belirlemek amacıyla çekilen kalça emarı, kalça kemik içi, kaslar, bağlar ve kan damarları gibi bölgelerin görüntülenmesine yardımcı olur. Peki daha detaylı bahsetmek gerekirse kalça MR denir? kalça MR nasıl çekilir? Kalça MR çekimi ile ilgili merak ettiklerinize Avicenna Hastaneler Grubu olarak ele aldığımız bu makaleden ulaşabilirsiniz.

Kalça MR Nedir?

Manyetik rezonans cihazları yardımı ile kalça bölgesini görüntüleyen kalça emarı, pek çok avantaja sahip görüntüleme tekniklerinden biridir. Kalça bölgesindeki ağrılar genellikle çok fazla önemsenmez ve bu nedenle bölgede ortaya çıkan sorunları çözmek daha zor hale gelir. MR kalça çekimi sayesinde bu bölgedeki problemler kolay bir şekilde ortaya çıkar ve kısa sürede tedavi planı oluşturulur. Çekim sırasında kalçadaki her sorun ayrıntılı bir biçimde görülür. Tespit edilen problemlere göre doktor en uygun tedaviyi belirler. Görüntüleme merkezlerinde ya da hastanelerde yapılan bu işlem, birçok kişinin yaşam kalitesini yükseltmeyi başarmış ve üstelik kaliteli sonuçlar vermiştir.

Kalça MR Nasıl Çekilir?

İlk olarak emar odasına girecek kişinin üzerindeki metal eşyaları ve giysilerini çıkarması gerekmektedir. Ardından hastaya hastane önlüğü giydirilir ve cihazın içerisindeki masaya hasta yatırılır. Kalça MR görüntüsü alınırken, kişilerin bu noktada sabit kalması büyük önem taşır. Eğer kişi sabit kalamıyorsa, bir takım aparatlar ile kişinin desteklenmesi mümkündür. Genellikle ortalama 15 dakika kadar süren bu işlemin sonucunda kalçadaki var olan tüm problemler kolaylıkla görülür ve kalça MR sonuçları ardından tedaviye başlanır.

Kalça MR Kaç Dakika Sürer?

Kalça bölgesindeki her türlü problemin görüntülenmesini sağlayan kalça emarı, iç organlarda ya da vücudun belli kısımlarında meydana gelen sorunların anlaşılmasına yardımcı olur. Pek çok kişi kalça emarı kaç dakika sürer sorusunun yanıtını araştırıp merak etmektedir. Tüm vücut emar çekimi en uzun süren çekimdir ve ortalama 1 saat sürer. Kalça emarı ise, bölgesel bir emar olduğu için yaklaşık 15 – 20 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Oldukça basit bir işlem olan bu yöntem, hem ağrısız hem de acısız bir işlemdir.

Kalça Emarı Çektirilmezse Ne Olur?

Kalça ağrısı yaşayanların mutlaka vakit kaybetmeden bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Kalça ağrılarından dolayı belli bir süre sonra kişiler yürümekte zorlanır ve merdivenden inip çıkarken ya da eğilirken daha da ağrı hisseder. Meydana gelen bu ağrılar yalnızca kalça bölgesini etkilemez, aynı zamanda omurganın tamamını da etkiler. Böyle durumlar yaşandığında en kısa sürede hastaneye gidilmeli ve kalça MR anatomisi çekilmelidir. Aksi durumda ise hastanın hareket etme kısıtlılığı meydana gelir, günlük eylemlerini gerçekleştirmede zorlanır ve zaman içerisinde hareket kaybı ortaya çıkar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kalça grafisi neden çekilir?

Genel olarak travma sonrası meydana gelen kırık veya çıkık, kemik tümörü veya kemik iltihabı şüphesi olan hastalarda kesin tanı koymak için bu yönteme başvurulur.

Kalça protezi olan MR çektirebilir mi?

Diz protezi veya kalça protezi olan hastalar, kırık sonrası ameliyat ile vücuda plak veya vida yerleştirilen hastalar kapalı MR çektiremezler. Ancak açık emar çekiminde bu durumlar problem yaratmaz.

Kalça emarı neden istenir?

Kalça ağrıları ve problemlerinin nedenini araştırmak amacıyla kalça emarı çekilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣