prostat emar çekimi yapılan erkek hasta

Prostat Emar: Nedir? Neden Yapılır?

Prostat mr, prostat bezi ve çevresindeki dokuların görüntülemesini sağlayarak erken teşhis imkanı sunmaktadır. Erkeklerde sıklıkla görülen prostat kanseri ve prostat sorunlarının doğru teşhisi için manyetik rezonans görüntüleme kullanılmaktadır. Uygulama hakkında merak edilen tüm detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Prostat MR Nedir?

Prostat bezi, mesane ile penis arasındaki pelvisin derinliklerinde ve rektumun önünde yer alan, yaklaşık ceviz büyüklüğünde ve şeklinde küçük, yumuşak bir yapıdır. Görevi meniyi dişi yumurtayı döllemek için erkek cinsel organlarından üretilen sıvılaştırmaya yardımcı olmaktır. Manyetik rezonans görüntüleme tarayıcısı, prostat ve çevresindeki dokuların görüntüsünü oluşturmak için güçlü manyetik alanlar kullanmaktadır.

Manyetik alanda elde edilen görüntüler bilgisayar ortamında bir araya getirmektedir. Birleştirilen görüntüler sayesinde prostatın üç boyutlu görüntülemesi elde edilebilmektedir. Üç boyutlu görüntüleme sayesinde hem prostat hem de çevresindeki dokularda emar görüntülemesi sağlanabilir. Ön muayene esnasında elde edilen bulguların kesinliği ve semptomların doğru tespiti bu sayede sağlanmış olmaktadır.

Prostat MR Neden İstenir?

Üroloji doktorunuzla yapacağınız ön muayenede, doktorunuz bazı bulgulara rastlayabilir. Bulguların kesinliği veya semptomların nedeninin kesin tanısı için prostat MRG istenebilir. Prostat emar istenebilecek durumlar arasında;

 1. Prostat kanserinin boyutlarını daha net görebilmek adına, özellikle prostat bezinin içinde mi yoksa bez dışına mı yayıldığını görebilmek için prostat emarı istenebilir.
 2. Testlerde yüksek veya yükselen PSA seviyeniz varsa, prostat bezinde herhangi bir kanser oluşumu durumu olup olmadığını göstermeye yardımcı olmak için emar çekimi yapılabilir. PSA, prostatın ürettiği ve kan örneğinde ölçülebilen bir değerdir. Genellikle prostat kanseriniz olduğunda yükselme gösterir ancak başka nedenlerle de ortaya çıkabilir. Bu nedenle prostat kanserinde tam teşhisin konulabilmesi için kan testine ek olarak emar çekimi gerekmektedir.
 3. Prostat kanseri için radyoterapi tedavisinin planlanmasına yardımcı olmak.
 4. Tedaviden sonra tekrar büyümüş prostat kanserini bulmak için.

MRG genellikle bilgisayarlı tomografi (BT) veya ultrason gibi diğer radyolojik testlere göre prostat bezinin daha ayrıntılı görüntülenmesini  sağlamaktadır. Aynı zamanda x-ışını yerine radyo dalgalarının kullanıldığı uygulama daha güvenli bulunmaktadır.

Prostat MR Nasıl Çekilir?

Prostat emar taraması, diğer emar taramalarında olduğu gibi ön hazırlık gerektirmeyen kolay bir testtir. Ancak uygulamayı daha önce yaptırmadıysanız, uygulamanın nasıl işleyeceğini bilmek rahatlamanıza yardımcı olabilir. Testin aşamaları hakkında aşağıdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Multiparametrik prostat mr öncesi hazırlık;

 • Prostat mr için özel bir hazırlık yoktur. Uygulama öncesinde düzenli ilaç almaya devam etmeli ve genellikle normal şekilde yiyip içmelisiniz. Bazı radyoloji uygulamaları, MRI taramasından 24 saat önce sıvı bir diyet yapmanızı isteyebilir. Ancak uyarılmadığı sürece aynı şekilde yeme ve içmeye devam etmenizde fayda vardır.
 • Muayene başlamadan önce vücudunda stent, yapay eklem gibi metal implantlar veya kalp pili gibi elektronik cihazlar olup olmadığı konusunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Vücuttaki tüm metal ve elektronik cihazlarla alakalı tam bilgi vermeniz sağlığınız açısından önemlidir. Aksi takdirde MRI makinesinin güçlü manyetik alanına konurlarsa size zarar verebilir.
 • Prostat mr çekimi öncesinde tarayıcıya girmeden önce vücudunuzdaki tüm metal aksesuarları çıkarmanız istenecektir. Kolye, küpe, çıtçıtlı body gibi tüm metal içerek giysi ve aksesuarlar cihazın ısınmasına ve görüntülerin bozulmasına neden olabilir.
 • Emar taramalarının kapalı cihazda yapılması kapalı alan korkusunu tetikleyebilir. Kapalı alanda kalmaktan korkuyorsanız, uygulama öncesi sedasyona ihtiyacınız olabilir. Anestezili mr sonrası bir arkadaşınızın veya akrabanızın sizi tarama randevunuza getirmesi ve eve bırakması için yanınızda refakat etmesi gerekebilir.

Multiparametrik prostat mr çekimi esnasında;

 • Mr çekimi başladığında bir operasyon önlüğü giymeniz ve MRI makinesine bağlı bir masaya uzanmanız istenecektir. Kolunuzdaki veya elinizdeki bir damara IV kanül bağlantısı yapılacaktır. Bu kanülden gadolinyum isimli, kontrast madde enjeksiyonu yapılabilir ve bu sayede görüntülerde daha net sonuçlar elde edilebilir.
 • Bazı prostat mr uygulamaları öncesinde, radyoloji uygulamaları işlem öncesi lavman yapılmasını isteyebilir. Lavman, anüs yoluyla rektuma fışkırtılan ve bağırsağın temizlenmesine yardımcı olan bir sıvıdır. Bu uygulama bağırsaklarda temizliği sağlayarak mümkün olduğunca yüksek kaliteli görüntüler alınmasına yardımcı olmaktadır.
 • MRI makinesi yüksek vuruntu sesleri ürettiğinden, tarama sırasında makinenin sesini azaltmak için size kulak koruyucu verebilirler. Emar cihazı neden sesli? içeriğimizden emar makinesinin yüksek sesli olma nedenlerini öğrenebilirsiniz. MRI makinesinin kulaklıkları varsa, tarama yaparken dinlemek ve sakinleşmek için müzik dinleyebilirsiniz.
 • Emar cihazı içerisinde yer alan masa, operasyonun başlamasıyla birlikte MRI makinesine doğru hareket edecektir. MRI makinesi, iki ucu açık bir tüpe benzeyen büyük bir cihazdır. Kullanılan MRI makinesinin türüne bağlı olarak, başınız ve boynunuz tarayıcının dışındayken önce ayaklarınız girebilir veya ayaklarınız cihazın dışarısında kalabilir.

Prostat emar taraması yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Her tarama sırasında mümkün olduğunca az hareket etmeniz önerilmektedir. Manyetik rezonans görüntüleme esnasında hareket etmeniz durumunda görüntülerde netlik sağlanamayabilir ve bu durum sonuçları etkileyebilir.

Prostat MR Kaç Dakika Sürer?

Kapalı alanda kalma korkusu yaşayanlar, mri uygulamasının ne kadar süreceğini merak edebilirler. Prostat mr görüntülemesi, yaklaşık olarak 30 dakika kadar sürecektir. uygulamanın sakinleştirici altında yapılması bazen operasyon süresinin daha uzun sürmesine neden olabilmektedir.

Prostat MR Riskleri nelerdir?

Prostat tarası başta olmak üzere emar uygulamaları kontrollü yapıldığı takdirde hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Ancak her uygulamada olduğu gibi olabilecek bazı riskler emar uygulamasında da bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Uygulama öncesinde sakinleştirici verilirse, daha sonra bir süre uykulu hissetmeniz normaldir. Uygulama sonrası baş dönmesi ve sersemlik nedeniyle yanınızda ilaçlı emar sonrası refakatçi bulundurmanız önerilmektedir.
 • Bazen, özellikle yakın zamanda prostat biyopsisi yapılmışsa, operasyon sonrası ufak lekelenmeler olabilir. Benzeri durumların varlığında doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilir.
 • Alerjik bünyeye sahip insan gadolinyum kontrast maddesine alerjik reaksiyon gösterebilirler. Bu durumlarda ilaçlı emar yan etkileri olarak operasyon sonrası döküntü veya kurdeşen gibi etkiler görülebilir.
 • Çok zayıf böbrek fonksiyonunuz varsa, küçük bir riski olduğundan size kontrast madde verilmeyecektir. Böbrek sorunları olan kişilerde kontrastlı mr madde kullanımı nedeniyle böbrek hasarı görülebilir.

Prostat emarı çekimi hakkında şüpheleriniz bulunuyorsa operasyon öncesinde doktorunuza tüm merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Operasyonla ilgili rahatsız eden durumlar hakkında bilgi alarak, daha sakin bir emar çekimi geçirebilirsiniz.

Prostat MRG’nin Faydaları Nelerdir?

Multiparametrik mr, risklerinin yanı sıra çok sayıda avantaja sahip uygulamalardan biridir. özellikle prostattaki hastalıkların tespitinde kullanılan mr faydaları arasında;

 • MRI taraması prostat bezi kanserinin tespitinde yardımcı olmaktadır.
 • Var olan bir kanseriniz varsa  MRI görüntüleri sayesinde prostat bezinin dışına yayılıp yayılmadığı tespit edilebilir. Bu sayed tedavi görüp görmediğiniz ve tedavinin faydası net şekilde tespit edilebilir.
 • Doktorunuza prostatınızın içinde kanser olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilir.
 • Doktorunuzun biyopsiye ihtiyacınız olup olmadığına karar vermesine yardımcı olabilir. Emar taramasında rahatsız edici bir durum görülmemesi durumunda biyopsi yapılmasına gerek kalmayacaktır.
 • Biyopsiye ihtiyacınız varsa, doktorunuz prostatın hangi bölümlerinden numune alacağına karar vermek için tarama görüntülerini kullanabilir.

Bahsettiğimiz üzere, uygulamanın minimum risklerinin yanında birçok avantajı bulunuyor. Uygulamanın avantajları göz önüne alınarak, multiparametrik prostat mr çekimi yapılması gereken durumlarda tercih edilmelidir.

Prostat Emarını Kim Çeker?

Prostat mr çekimi, radyoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır. Operasyon görüntüleme merkezi içerisinde emar cihazı kullanılarak çekilmektedir. Prostat mr sonucu yorumlama içinse, radyoloji uzmanları testi isteyen uzman doktora sonuçları raporlayacaktır. Raporların analiz edilmesinin ardından üroloji doktorunuz prostat mr sonucu hakkında detayları sizinle paylaşılacaktır.

Prostat MR Nerede Yapılır?

Prostat emarı, radyoloji bölümü bulunan özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde çekilebilir. Prostat emarında hızlı ve güvenilir sonuç için Avicenna Sağlık Grubu’nu tercih edebilirsiniz.

 

Sonuç

Prostat kanseri ve prostat hastalıkları, erkeklerde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Zaman içerisinde büyüyebilen ve sağlık sorunlarına neden olabilen prostatın düzenli kontrolü oldukça önemlidir. Ön muayenede bulunan bulguların tam teşhisi için üç boyutlu görüntüleme sistemlerinden yararlanılmaktadır. Tesla görüntüleme teknolojisi sayesinde, prostat üç boyutlu şekilde görüntülenebilir ve izlenebilir. Prostat emar görüntülemesinde hem radyoloji uzmanları hem de üroloji bölümü uzmanları takipli olarak çalışma gösterecektir. Bu işlem için öncelikle ön muayene olmanız gerekmektedir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Sağlık Grubu doktorlarından randevu alarak, hemen muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Prostat mr kaç dakika sürer?

Prostat emar süresi, operasyona hazırlık süreci ile beraber yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir.

Prostat mr kontrastlı yapılır mı?

Doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda kontrastlı emar çekimi yapılabilir. Kontrastlı prostat emar için öncelikle muayene olmanız gerekmektedir.

Prostat emar fiyatı 2022 ne kadardır?

Prostat emar fiyatları, uygulamanı yapılacağı sağlık kuruluşuna göre değişmektedir. Ancak prostat emar uygulaması, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun bir fiyata sahiptir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Avicenna Hastanesi Üroloji Bölümü Doktorlarımız

Üroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Title

$ 99

⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.