Hipofiz MR Neden İstenir?

hipofiz mr neden istenir

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hipofiz mr neden istenir? sorusu, hipofiz emar taramasına girecek kişilerin merak ettiği durumlardan biridir. Hipofiz bezinin tam görüntülemesinde faydalanılan test hakkında tüm merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Hipofiz MR Nedir?

Hipofiz mr, hipofiz bezinin manyetik rezonans görüntüleme ile taraması işlemidir. Burnumuzun arka kısmında yer alan hipofiz bezi, çok küçüktür ve hormon üreten bir bezdir. Mr görüntüleme teknolojisi sayesinde, burun arkasındaki bu bezin üç boyutlu görüntülemesi sağlanabilir. radyo dalgaları ve bilgisayardan faydalanarak yapılan çekimlerde, kısa sürede birçok kesit alınabilir. Alınan kesitler bir araya getirilerek üç boyutlu mr görüntü oluşturulmaktadır. Vücut dokularının değerlendirilmesinde önemli bir yere sahip olan emar taraması sayesinde hipofiz bezinin detaylı incelemesi yapılabilir. Hipofiz bezi büyümesi ve hipofiz bezi tümörü mr görüntüsü sayesinde tespit edilebilmektedir. Ön muayene esnasında bulguların ve semptomların hipofiz bezi sorunlarına yönelik olması durumunda emar taraması yapılabilmektedir.

Hipofiz MR Neden İstenir?

Hipofiz bezinde meydana gelen sorunlar, hayat kalitesini ciddi oranda etkileyebilir. Vücudun gelişimini, büyümesi, metabolizmayı ve üremeyi etkileyen hipofiz bezinin büyük bir rolü vardır. Bazı inflamatuar durumlar veya travma sonrası değişiklik görülebilen bu bezde, klinik kontroller önemlidir. Hipofiz bezindeki tümör, büyüme ve enfeksiyon benzeri durumların kontrolleri ancak üç boyutlu görüntüleme ile yapılabilmektedir Hipofiz bezinin görüntülemesi ve lezyonları değerlendirmek amacıyla hipofiz mr istenebilir.

Hipofiz MR Testi Nasıl Yapılır?

Dinamik hipofiz çekimi esnasında, emar makinesi içerisinde sırt üstü uzanmanız gerekecektir. Tarama öncesinde vücuttaki tüm metal içerek aksesuar ve kıyafeti çıkarmanız gerekmektedir. Hastane önlüğünü giymenizle birlikte  kolunuzdan IV kanül yerleştirilerek kontrast madde enjeksiyonu yapılmaktadır. İlaçlı emar hipofiz çekiminin başlamasıyla birlikte emar cihazından sesler gelmeye başlayabilir. Bobinlerin oluşturduğu sesler nedeniyle rahatsız olmamanız için operasyon öncesinde kulak tıkayıcılar verilecektir. Hipofiz emarı çekimi yaklaşık 30 dakikada tamamlanmaktadır. Bu zaman içerisinde hareketsiz kalınız, görüntülerin net çıkmasını sağlayacaktır. Hipofiz MR: Nedir? Nasıl Çekilir? yazımızdan uygulamanın aşamaları hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

 

Sonuç

Hipofiz bezi, burun arkasındaki küçük bir yer kaplamasının yanı sıra vücutta önemli role sahiptir. Gelişimi, metabolizmayı ve daha birçok vücut fonksiyonunu etkileyen hipofiz bezindeki değişikliklerin kontrolü önemlidir. Burun arkasında kalan ve muayenesi ancak görüntüleme testleri ile yapılabilen hipofiz bezi için mr incelemesi yapılmalıdır. Ancak öncelikle doktorunuzla yapacağınız ön muayene esnasında bulgu ve semptomların tespit edilmesi gerekmektedir. Hipofiz emarı öncesinde detaylı muayene için aşağıda yer alan Avicenna Sağlık grubu doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hipofiz emarı ilaçlı çekilir mi?

Hipofiz bezi ve etrafındaki dokuların detaylı incelemesi için ilaçlı mr yapılabilir. İlaçlı hipofiz emarı uygulaması için öncelikle KBB doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.

Hipofiz mr sonucu ne zaman çıkar?

Hipofiz emarı sonucu, aynı gün içerisinde çıkmaktadır. Genellikle aynı gün çıkan doktorunuza raporlanarak, analiz sonrası hastaya gerekli bilgi verilecektir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣