Kansız Anjiyografi: Nedir & Nasıl Yapılır?

Kansız anjiyografi işlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kansız Anjiyografi Nedir?

Kalp damarlarının yeni nesil bt cihazları ile ağrısız ve saniyeler içerisinde gösterilmesini sağlayan işlemdir. Kısa sürede uygulanan kansız anjiyografi, ağrısız ve acısız bir işlem olduğu gibi birçok hastalığın tanı ve tedavisine de yardımcı olur. Peki kansız anjiyografi nedir? Kansız anjiyografi nasıl yapılır? Faydaları ve riskleri nelerdir? Hepsi ve daha fazlası için Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kansız Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Teknik olarak hasta uyanıkken ve 10 – 12 saniye nefesini tutarken bu işlem yapılır. Kol ya da ellerdeki toplar damara bir kateter yerleştirilir ve yerleştirilen bölgeye iyotlu kontrast madde enjekte edilir. Oldukça kısa süren bu işlemin aynı zamanda kısa bir hazırlık süreci de vardır. İlk olarak hastaya işlemin nasıl yapılacağı bilgisi aktarılır ve olası riskler ve bu risklere karşı alınacak önlemler ile ilgili bilgi verilir. Kansız anjiyo işlemin ardından hastalar kısa bir süre sonra normal hayatlarına geri dönerler.

Kansız Anjiyografi Avantajları

Kansız anjio sayesinde erken tanı ile birçok hasta kalp krizi geçirmeden tedavi imkanı bulur. Bu sebeple daha çok yaygınlaşan ve sık sık tercih edilmeye başlayan bu yöntem, kalp damar hastalarına erken tanı ve tedavi imkanı sunar. Kansız anjiyografi, kalp ve akciğerlerin ana atardamarlarının anatomisi ve yapısal bozuklukları incelemekle beraber fonksiyonel çalışmalarla gerçek zamanlı hareketli görüntüler elde edilmesini sağlar. Ayrıca kalp boşluklarının normal çalışma esnasındaki hareketleri ve kalp kapak işlevleri de değerlendirilir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Kansız Anjiyografi Dezavantajları

 • Aritmi hastalarında tanı değeri düşük olur.
 • Hastanın 15 – 20 saniye boyunca nefesini tutması gerekmektedir.
 • Geçici de olsa radyasyona maruz kalınır.
 • Yüksek kalp hızlarında tanı değeri düşer ve bu nedenle kalp hızının düşürülmesi beklenir.
 • Kalp damarlarında yüksek yoğunluklu oluşumlar varsa, bu gibi durumlarda tanı değeri düşer.
 • Kontrast madde verildiği için bu maddeye karşı alerjik reaksiyon görülebilir.

Kimlere Uygulanır?

 • Şikayeti olmayan ancak risk altında olan kişilerin kontrolünde,
 • Bypass ameliyatı olan ya da stent açılan hastaların kontrolünde,
 • Kalp damar anatomisinde anormallikler olduğunda,
 • Normal kalp anjiyografisi için yüksek riskli grupta yer alan hastaların kalp damarlarının değerlendirilmesinde,
 • Normal kalp anjiyografisinde kesin bir karar verilemeyen veya başarısız olunan durumlarda kullanılır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kansız anjiyografi öncesinde nelere dikkat edilir?

İşlemden bir gün önce sigara, kahve, çay, alkol, enerji verici içecekler ve uyarıcı gibi herhangi bir şey tüketilmemelidir. İşlemden önce ortalama 4 – 6 saatlik açlık gerekmektedir. Eğer kişinin kalp hızı fazla ise, çekim öncesinde kalp hızını düşürücü ilaçlar doktor tarafından hastaya uygun şekilde verilir.

Kansız anjiyografi kimlere uygulanmamalıdır?

Böbrek yetmezliği ve multipl miyelom gibi hastalığı olanlara, gebe olanlara, hareketsiz ve sırt üstü yatamayanlara ve nefes tutma zorluğu olan kişilere uygulanmaz.

Kalp bt anjiyografi sonrası kişilerin hastanede kalması gerekli midir?

Bt anjiyografi sonrasında tansiyon, nabız ve alerji gelişimi açısından bir müddet hastanede kalınması gerekir. Ancak bu uzun sürmez. Sonrasında ise hasta günlük normal eylemlerine geri döner.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣