sanal anjiyonun klasik anjiyografiden farkı

Sanal Anjiyonun Klasik Anjiyografiden Farkı Nedir?

Sanal anjiyonun klasik anjiyografiden farkı, iki operasyonu birbirinden ayıran bazı özelliklerle ortaya çıkmaktadır. Uygulama biçimleri ve uygulanan alanlardaki farklılıklar, iki uygulamanın benzerlikleri ve tüm merak edilenlere içreğimizden ulaşabilirsiniz.

Sanal Anjiyonun Klasik Anjiyografiden Farkı Nedir?

Koroner arter hastalığı riski taşıyanlar için görüntüleme testleri ve bt taraması önemli bir tanı testidir. Kalbin etrafındaki arterlerde biriken kalsiyum, plan, veya tıkanıklığının tespit edilmesinde sıklıkla ct tomografi işleminden yararlanılmaktadır.. Bilgisayarlı tomografi çeşitleri arasından birden fazla seçenek olduğu için hangi uygulamanın size uygun olduğu ancak uzman doktor muayenesi sonrasında belirlenebilir.  Bt anjiyo işlemine uygun olmanız durumunda ana muayeneden sonra bilgisayarlı tomografi taraması mı veya klasik anjiyo mu yapılacağına karar verilebilir. Her iki uygulamada güvenli olmakla beraber, istenilen sonucu ulaşmada doğruluk oranı yüksek testlerdir.

Sanal Anjiyonun Klasik Anjiyografiden Farkları Arasında;

  • Sanal anjiyo işlemi klasik anjiyoya göre daha inzivai bir işlemdir. Klasik anjiyoda koldan veya kasıktan ince bir tüp ile kalbe ulaşılarak yapılan işlem, sanal anjiyoda farklıdır. Sanal anjiyoda kalp damarlarının görüntülenmesi için damardan kontrast madde verilerek yapılmaktadır.
  • Klasik anjiyografi işleminde damarların görüntülenmesinde plastik bir tüp aracılığı ile kalbe doğru yol açılır. Klasik anjiyografide görüntü almak için kalbe ulaşmak gerekirken, koroner bt anjiyografi uygulamasında bu işleme gerek yoktur. Bt anjiyografi uygulaması da koldan anjiyo yapılarak koldaki kan damarlarından kontrast madde enjektesi sağlanır. Kontrast maddenin aktarımıyla birlikte kan damarlarının net görüntülenmesi sağlanabilmektedir. 
  • Koroner bt anjiyografi işleminde damarların içi gibi damarların duvarları, tüm kan damarları ve büyük organların tümü birlikte görüntülenebilir. Ancak kasik anjiyografi işleminde görüntüleme işlemi kalp damarları ve damarların iç darlıkları ile sınırlamaktadır: 
  • Genel olarak bakıldığında klasik anjiyografi 2 boyutlu görüntüleme imkanı sunarken, sanal anjiyo işleminde üç boyutlu görüntüleme yapılabilmektedir.
  • Damarlarda darlık ölçülmek isteniyorsa, bilgisayarlı tomografi yerine klasik anjiyo tercih edilmektedir. Klasik anjiyo işleminde istenilen damarda genişleme sağlanabilir ve stent takılabilir. Ancak bilgisayarlı tomografi uygulamasında böyle bir müdahale mümkün değildir.
  • Klasik anjiyo ve bilgisayarlı tomografi işlemi sırasında alınan radyasyon oranı farklılık göstermektedir. Bt anjiyo sonrası radyasyon alımı, klasik anjiyoya göre daha azdır. Bt taraması daha kısa süren bir işlem olmakla beraber son teknolojiden faydalanıldığı için radyasyon miktarı oldukça düşüktür.

Her iki uygulama da aslında kalp ve kalp damarlarının görüntülenmesi için yapılan anjiyo işlemidir. Bt anjiyo türleri arasında önemli yere sahip olan bu iki uygulamadan hangisinin hastaya uygulanacağına kardiyolojik muayene sonrasında karar verilebilir.

Sanal Anjiyo ve Klasik Anjiyonun Faydaları Nelerdir?

Bt anjiyografi çeşitleri uygulamaları, kalp arterlerinin sağlığı için önemli iki işlemdir. Bt anjiyografi doğruluk oranı, her iki operasyonda da %95 civarında olmaktadır. Tanı testleri arasında güvenilir uygulamalar arasında olan her iki anjiyo tipi, acısız uygulamalar arasında yer almaktadır. Her iki uygulamada çok az hazırlık gerektiren görüntüleme testleridir. Operasyon sonrası aynı gün içerisinde iyileşme sağlanması nedeniyle normal hayata dönme süresi de oldukça kısadır.

Aynı zamanda uygulamanın hızlı tamamlanması gibi, bt anjiyografi sonuçları da aynı gün içerisinde tarafınıza teslim edilir. Erken tanı konması konusunda büyük fayda sağlayan uygulamalar, kişinin sağlık durumuna göre tercih edilmektedir. Klasik anjiyografi daha çok kalp krizi ihtimali yüksek riskli kişilerde, böbrek hastalarında tercih edilirken sanal anjiyo uygulaması orta riskli kişilerde tercih edilmektedir.

Sonuç

Sanal anjiyonun klasik anjiyografiden farkı, uygulamayı yaptıracak kişiler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Her iki uygulamadan hangisinin seçileceği, kardiyoloji uzmanının yapacağı ana muayene esnasında belirlenebilir. Atipik semptomların belirlenmesi, kalp damarlarının net görüntülemesinin yapılabildiği her iki uygulama da yüksek oranda doğruluk oranına sahiptir. Aynı zamanda hızlı ve acısız tanı uygulamalarından olduğu için görüntüleme yöntemleri arasından sıklıkla tercih edilmektedir. Hangi uygulamanın sizin için en iyi sonucu vereceğini tespit etmek için Kardiyoloji uzmanları ve Radyoloji uzmanları koordine şekilde çalışacaklardır. Dilerseniz, muayene olmak için aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sanal anjiyo güvenilir midir?

Evet, sanal anjiyo uygulaması düşük riskli uygulaması ve yüksek doğruluk oranı sebebiyle güvenli uygulamalardan biridir. Sanal anjiyo sonrası komplikasyon riski düşük olduğu için istisnai durumlar dışında herhangi bir sorun yaşamadan aynı gün normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Klasik anjiyo hangi durumlarda tercih edilir?

Klasik anjiyo uygulama alanları; damar daralmalarının boyutunun tespitinde ve damar genişletilmesine yönelik uygulamalar yapıldığında tercih edilmektedir. Bazen böbrek fonksiyonlarında bozukluk olan hastalarda kontrast madde uygulaması yapılmadığı için klasik anjiyo tercih edilebilmektedir.

Klasik anjiyo kaç dakika sürer?

Klasik anjiyo işlemi 30 dakika ila 1 saat kadar sürmektedir. Dijital anjiyografi işlemi daha kısa sürerken, geleneksel anjiyo işlem süresi daha uzundur

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Avicenna Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Doktorlarımız

Kardiyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.