Kantoplasti Ameliyatı: Badem Göz Estetiği Nedir? 

kantoplasti badem göz ameliyatı olan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kantoplasti, gözün köşesinin yeniden şekillendirilmesini içeren kozmetik bir işlemdir. Dilerseniz, Badem Göz Estetiği hakkında tüm merak edilenlere makalemizen ulaşabilirsiniz.

Kantoplasti Ameliyatı Nedir?

Kantoplasti yada diğer adıyla badem göz estetiği, daha büyük ve daha parlak görünen bir göz elde etmek için kantal açıyı yükselterek gözün dış köşesindeki sarkıklığı veya sarkmayı düzeltmek için kullanılan bir işlemdir. Kantoplasti, göz ve göz çevresindeki destekleyici yapıyı güçlendirmek için kullanılan bir göz kapağı ameliyatının adıdır. Amaç, göz kapağı ve göz küresi arasındaki normal konumu ve ilişkiyi korumaya yardımcı olmak için kantus dokularını güçlendirmektir.

Kantoplasti Neden Yapılır?

İnsanlar birkaç nedenden dolayı kantoplasti yaptırmayı düşünebilirler. Bazen estetik görünüm için tercih edilirken, sağlık problemleri nedeniyle de badem göz ameliyatı yapılabilir.

  • Alt göz kapaklarında sarkma veya sarkma (ektropion olarak bilinir): yaşla birlikte göz çevresindeki deri ve tendonlar elastikiyetini kaybedebilir. Bu da alt göz kapaklarında sarkma veya gevşeklik ile sonuçlanarak yorgun, üzgün bir görünüm yaratabilir.
  • Alt göz kapağı gevşekliği veya alt göz kapağı retraksiyonu ile sonuçlanan göz travması, gözün dış köşesinin yanlış pozisyonunu düzeltmek için kantoplasti gerektirebilir.
  • Önceki bir cerrahi sonuçtan memnuniyetsizlik: bazı kantoplastiler, alt kapak sarkması veya gözün çok fazla beyazını ortaya çıkaran versiyon deformiteleri gibi önceki ameliyattan kaynaklanan alt kapak komplikasyonlarını düzeltmek için revizyonel cerrahi olarak gerçekleştirilir.
  • Bazı hastalar, aşağı doğru eğimli bir göz kapağını yukarı kaldırarak ve gözün yatay uzunluğunu artırarak daha badem şeklinde bir göz elde etmek için kantoplasti ameliyatı ararlar.

Kantoplasti ve Blefaroplasti Arasındaki Fark Nedir?

Kantoplasti ameliyatı, alt kapak blefaroplastisi olarak bilinen başka bir göz kapağı ameliyatı türü ile karıştırılmamalıdır. Blefaroplasti, alt veya üst göz kapağındaki fazla deri, kas ve muhtemelen yağ alınarak gözün daha genç görünmesini sağlamak için yapılır, ancak gözün şeklini veya boyutunu değiştirmez. Bunun yanı sıra, badem göz ameliyatı, gözün dış köşesini kaldırmak, gözü daha bademli bir konfigürasyona yeniden şekillendirmek ve göz açıklığını büyütmek için tasarlanmış bir plastik cerrahi prosedürdür. Net sonuç, daha parlak, daha büyük, daha uyanık görünen bir gözdür.

Kantoplasti Neleri Tedavi Eder?

Kantoplasti, ektropion, sarkma ve alt göz kapaklarının sarkması dahil olmak üzere çeşitli tıbbi ve kozmetik durumları düzeltmek için kullanılır. Travma, hastalık veya önceki göz kapağı ameliyatından kaynaklanan deformiteleri düzeltmek için de kullanılabilir.

1. Ektropion

Ektropion operasyonu, alt göz kapağının gözden sarkarak iç göz kapağını ve göz yüzeyini ortaya çıkarması durumudur. Bu, kuruluğa, tahrişe ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilir. Ektropiyon yaşlı erişkinlerde daha sık görülür, ancak travma veya güneş ışığına aşırı maruz kalma genç hastalarda ektropiyona neden olabilir. Kantoplasti bu durumu düzeltmek için tek etkili prosedürdür.

2. Sarkık Göz Kapakları

Alt göz kapaklarının sarkmasının veya sarkmasının temel nedeni yaşa bağlı kolajen kaybı ve birikmiş güneş hasarıdır. Deneyimli bir göz cerrahı tarafından yapıldığında, kantoplasti doku gevşekliğini iyileştirebilir ve göz bölgesine daha genç bir görünüm kazandırabilir.

Kantoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk konsültasyonun sırasında, cerrahın göz şeklinizi ve işlevini dikkatlice inceleyecek ve ameliyatınız ile neyi başarmak istediğiniz hakkında sizinle uzun uzun konuşacaktır. İkiniz de kantoplastinin uygun bir seçim olduğuna karar verdikten sonra, doktorunuz gözlerinizin şekline, oranına ve simetrisine göre istediğiniz göz şeklini tasarlayacaktır.

Ameliyatınız ayaktan tedavi bazında lokal anestezi ve gerekirse IV kanül ile sedasyon kullanılarak yapılacaktır Badem göz ameliyatı süresi 45 dakika ile 1 saat arasında sürecektir. Görünür yara izini en aza indirmek için genellikle göz kapağının dış köşesindeki doğal kıvrım içinde bir kesi yapılır. Tendon daha sonra üst ve alt göz kapaklarının birleştiği yeri yükseltmek için çekilir ve daha sonra dikişlerle yeniden bağlanır. Ameliyat bittikten sonra gözlerinizin üzerine geçici bir koruyucu kalkan yerleştirilir.

Badem Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme

Ameliyattan sonra uyandığınızda koruyucu göz siperlerini çıkarırsanız görüşünüzün bulanıklaştığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni, ameliyat sırasında kurumasını önlemek için gözlerinize uygulanan bir merhemde kaynaklanmaktadır. Enfeksiyonu önlemek için günde birkaç kez gözünüzün içine ve insizyonunuza uygulama talimatları ile birlikte bu merhemle eve gönderileceksiniz.  Sizi ameliyattan eve götürmesi için yanınızda birinin refakat etmesi gerekmektedir. Ameliyattan sonraki ilk veya iki gün yanınızda birisinin bulunması tavsiye edilir, çünkü gözlerinizi kapalı ve koruyucu göz siperleri ile kapalı tutmak en rahatı siz olacaksınız.

Kantoplasti sonrası iyileşme, diğer göz kapağı ameliyatlarına benzer: tipik olarak iki ila üç hafta sürer. Çoğu hasta, ilk iki hafta içinde büyük ölçüde azalan, ancak tamamen düzelmesi birkaç hafta daha sürebilen şişlik ve morluklar yaşar. Nihai sonuçlar birkaç ay sonra ortaya çıkacaktır. Bu süre zarfında doktorunuzun ameliyat sonrası talimatlarına uymak, gözlerinizi çevreleyen hassas yumuşak dokunun komplikasyonlarını ve yara izini önlemek için özellikle önemlidir. Enfeksiyonu önlemek için suni gözyaşlarına ek olarak merhemler veya göz damlaları verilebilir. Göz şişmesini gidermek için steroid damlaları gerekli olabilir.

İyileşme ilk başta biraz rahatsız edici olabilir. Doktorunuz gerekli gördüğü durumlarda ağrı kesici ilaç yazabilir. Ameliyattan sonra yara izleri iyileşene kadar yüzünüze su sıçratmamanız ve gözlerinizi ovuşturmamanız önerilecektir. En az iki hafta boyunca veya doktorunuz sizi takipte görene ve bunu yapmanın güvenli olduğunu söyleyene kadar yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır. Makyaja genellikle iki hafta sonra izin verilecektir. Ancak, enfeksiyon ve benzeri durumlara karşı dikkatli olmak adına yarlarınız tam iyileşmediği sürece kozmetik ürünlerden uzak durmanız önerilir.

Badem Göz Ameliyatı Riskli midir?

Her operasyonda olduğu gibi badem göz estetiği de bazı risklere sahiptir. Ancak kantoplastiden kaynaklanan ciddi komplikasyonlar son derece nadirdir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta içinde şişlik ve morluk yaygındır. Ancak bu genellikle iki ila üç hafta içinde çoğunlukla düzelir. Ayrıca ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca kuru gözler, aşırı yırtılma ve bulanık görme yaşayabilirsiniz. Cerrahınız, ameliyat öncesi cerrahi prosedürünüzün olası tüm risklerini ve komplikasyonlarını ayrıntılı olarak gözden geçirilecektir. Bu bilgileri ayrıca onay sürecinin bir parçası olarak gözden geçirebilmeniz için yazılı olarak tarafınıza iletilecektir.

Badem Göz Ameliyatı Bana Uygun mu?

Tipik olarak, sarkık, sarkık veya sarkık alt göz kapakları olan hastalar, özellikle gözün mevcut görünümü ve şekli onlara sıkıntı veriyorsa, bu tür bir prosedür için iyi bir aday olacaktır.

Bununla birlikte, söz konusu göz kapağı ameliyatı olduğunda herkese uyan tek bir yöntem yoktur ve birçok hastanın ihtiyaç duyduğunu düşündüğü şey, aslında onlar için doğru olan cerrahi işlem türü olmayabilir. Kötü bir ameliyatın sonuçlarını düzeltmek çok zor olabileceğinden, bu prosedürün yalnızca deneyimli, yüksek eğitimli bir oküloplastik cerrah tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir.

Kantoplasti Sonuçları Kalıcı mıdır?

Badem göz ameliyatının iyi uygulanabilmesi için çok yüksek düzeyde beceri ve deneyim gerekir. Avicenna Hastanesi’nin deneyimli cerrahları tarafından yapıldığında, kantoplasti prosedürünün sonuçları, göz kapağında kalıcı bir sonuca ulaşır. Avicenna Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi bölümünün deneyimli hekimlerinden randevu alarak, operasyon öncesi ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Badem göz ameliyatı kaç saat sürer?

Badem göz estetiği operasyonu, 45 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir.

Çekik göz ameliyatı zor mu?

Çekik göz ameliyatı, operasyon olarak fazla komplike bir operasyon değildir. Deneyimli hekimler tarafından uygulanan çekik göz estetiği, lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilir.

Badem göz ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Kantoplasti ameliyatı sonrası, göz çevrenizde iz kalmamaktadır. Merhemlerle desteklenen iyileşme süreci sonrası gözlerinizde iz kalmamaktadır.

Badem göz estetiği fiyatı nedir?

Badem göz ameliyatı fiyatı,  uygulamayı yaptıracağınız sağlık kurumuna göre değişiklik göstermektedir. Avicenna Hastanesi’nde estetik uygulamalar ile alakalı fiyat bilgisi almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣