kilo verme sonrası sarkma ameliyatı olan fit kadın

Kilo Verme Sonrası Sarkma Ameliyatı

Kilo verme sonrası sarkma ameliyatı, bariatrik cerrahi sonrasında çok fazla kilo veren kişilere uygulanan işlemdir. Birçok farklı operasyonu içerisinde barındıran sarkma ameliyatı hakkında merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Kilo Verme Sonrası Sarkma Ameliyatı Nedir?

Zayıflama ameliyatları sonrasında oluşan kilo kayıpları, derinin elastikiyetini kaybetmesine neden olmaktadır. Fazladan taşınan ağırlıklar, cilt dokusunda deformelere neden olarak, sarkmalar meydana getirir. Özellikle obezite ameliyatı olmuş kişilerde, zayıflama ameliyatı sonrası kilo verme nedeniyle gergin cildin yerini gevşek cilt dokusu alır. Kilo alma vermelere uyum sağlayamayan cilt dokusu sonunda sarkarak, vücudunuzda ağırlığa neden olmaktadır.

Obezite ameliyatı sonrası 45 – 50 kilo arası olan kayıplarda sıklıkla cilt sarkmaları ile karşılaşılmaktadır. Vücudunuzdan gevşek şekilde sarkan cilt hem kıyafetleri giyerken hem de fiziksel aktiviteleri gerçekleştirirken canınızın yanmasına sebep olabilir. Fazla gevşek ciltler egzersiz ile toplanamayacağı için bu durumdaki kişilere deri aldırma ameliyatı yapılması gerekmektedir.

Fazla Deri Kimleri Etkiler?

Fazla deri, obezite ameliyatı olmuş kişileri etkilemektedir. Mide ameliyatları nedeniyle yaşanan fazla kilo kaybı, derinin gevşemesine ve vücuttan aşağıya doğru sarmasına neden olmaktadır. Zayıflamanın etkisiyle istediği bedene sahip olmak isteyen kişiler, oluşan sarkık görünüm nedeniyle mide ameliyatından sonra sarkmalar nedeniyle hayal kırıklığı yaşayabilirler. Egzersizlerle toparlanmaya çalışılan deri her zaman istenilen sonucu vermeyebilir. Bu durumda olan kişiler için sarkma ameliyatı tercih edilebilir. Ameliyat sadece dış görünüş için değil fazla derilerde oluşan;

 • Cilt enfeksiyonları
 • Cilt mantarı
 • Deri döküntüleri

rahatsızlıklarının tedavisi için deri sarkma ameliyatı yapılabilmektedir. Yapılan ameliyatlar sonrasında fazla deri birikmelerinde oluşan cilt sorunlarının da tedavisi sağlanabilir.

Kilo Verme Sonrası Sarkma Ameliyatı Türleri

Kilo verme ameliyatı sonrası deri aldırma ameliyatı için birden fazla prosedür uygulanabilir. Çoğu kişi fazla kilolardan kurtulmasının ardından bu ameliyatları hem sağlık hem de daha iyi bir görünüm için tercih etmektedir.

Deri aldırma ameliyatları arasında;

 • Brakioplasti (kol germe): kolun üst kısmından sarkan fazla deriyi çıkartmak için uygulanır.
 • Mastopeksi (meme dikleştirme): meme dokusu sıkıştırılarak, fazla deri alınır.
 • Ritidektomi (yüz germe): yüzün daha pürüzsüz ve genç bir görünüme sahip olması için yapılan germe işlemidir.
 • Alt vücut germe: karın ve popo kısımlarından fazla derinin çıkarılması işlemidir. Bu işlemde gerek görülürse fazla yağlar da alınabilir.
 • Karın germe: göbek deliğinin olduğu bölgeden, sarkan derinin toparlanması sağlanır. Karın germe işlemiyle karın düz ve pürüzsüz görünüm kazanır. Bu operasyon genellikle mide küçültme ameliyatı sonrası sarkma yaşayanlarda yapılmaktadır.

Sarkma Ameliyatı Öncesi

Deri sarkma ameliyatı öncesinde doktorunuzla yapılan görüşmede, ameliyat döneminde neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ameliyat öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunlar arasında;

 • Doktorunuzun uygun gördüğü laboratuvar testlerini yaptırın.
 • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanımını doktorunuzdan habersiz kullanmayınız.
 • Vitamin veya bitkisel takviyeler almayınız
 • Sigara ve tütün ürünlerini bırakın veya azaltın.
 • Ameliyat öncesi alkol alımını sınırlandıran.

Bu uyarılara dikkat ederek, deri aldırma ameliyatında sorun yaratabilecek durumların önüne geçebilirsiniz. Risk oluşturacak hareketlerde bulunmamak ameliyatın başarılı geçmesinde önemli rol oynamaktadır.

Deri Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sarkma ameliyatı, içerisinde birçok farklı işlemi barındırmaktadır. Plastik cerrahlar ve genel cerrahların kontrolünde gerçekleştirilen ameliyatlar bazen birlikte yapılabilmektedir. Örneğin, alt vücut germe ve karın germe operasyonları tek ameliyatta gerçekleştirilebilir.

Ancak yüz germe ve kol germe gibi işlemler aynı anda bir operasyonda yapılmayabilir. Bu nedenle prosedürün aşamalarına göre farklı ameliyatlara girmeniz gerekebilir. Ağrısız geçen ameliyatlar genel anestezi altında gerçekleşmektedir.

Sarkma Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Deri toplama ameliyatı sonrasında iyileşme süreci, yaptırdığınız işleme göre değişiklik gösterebilir. Birkaç ay sürebilen iyileşme döneminde aşağıdakileri yapabilirsiniz.

 • Ameliyat sonrası altı hafta boyunca ağır fiziksel aktivitelerden uzak durun,
 • Bandajlarınızı gösterilen şekilde değiştirin ve doktorunuzun reçete ettiği merhemleri kullanın,
 • Reçeteli verilen ağrı kesicileri kullanın
 • Karın germe ameliyatından sonra fazla dik durmaya özen gösterin
 • Susuz kalmamak için en az 2,5 litre su tüketin
 • Kan pıhtılarını önlemek için doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın ve yürüyüş yapın
 • Ameliyat sonrası bir süre yanınızda olacak refakatçi bulundurun

Sarkma Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi vücut şekillendirme için yapılan deri alma ameliyatlarında da bazı riskler bulunmaktadır.

Deri aldırma ameliyatı riskleri arasında;

 • Şişme
 • Kanama
 • Yara izleri
 • Kan pıhtıları
 • Morarmalar
 • Enfeksiyonlar
 • Derin ven trombozu
 • Sinir hasarı nedeniyle uyuşukluklar

operasyon sonrasında oluşabilecek riskleri içermektedir. Tüm ameliyatlarda oluşabilen bu risklerin önlenmesi için doktorun yapılmalı ve yapılmamalı olarak uyardığı durumlara dikkat edilmelidir. Risk ve diğer belirtilerle karşılaşıldığı durumlarda herhangi bir işlem yapmadan önce doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

SONUÇ

Kilo verme ameliyatı sonrasında birçok kişi deri germe ameliyatı yaptırmak istemektedir. Hayal edilen vücut şekillerinin tam olarak belli olmamasına neden olan sarkık deriler aynı zamanda kişinin fiziksel aktiviteler yaparken zorlanmasına da neden olmaktadır. Kilo verme sonrasında cildin sarkması, nazı deri problemlerine de neden olarak kişilerde sağlık sorunları oluşmasına da neden olabilmektedir.

Bu nedenle kilo verme ameliyatının istenilen şekilde sonuçlanması ve hayal edilen görünüme kavuşması adına operasyon geçirmeyi tercih edebilirsiniz. Göğüs dikleştirme, kol germe, karın germe, alt vücut germe ve yüz germe gibi bir dizi operasyon, zayıflama sonrası vücut şekillendirmede tercih edilen ameliyatlardır. Sarkma ameliyatları hakkında görüşmek ve muayene olmak isterseniz Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi uzman doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sarkma ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Sarkma ameliyatından sonra dikişlerden dolayı oluşan izler olabilir. Ten renginize göre ameliyat sonrasındaki ilk yıl içerisinde izlerin %90’ının kaybolması beklenir. Ancak az da olsa izlerin gözükmesiyle karşı karşıya kalınmaktadır.

Fazla deri alma ameliyatı ağrılı mıdır?

Deri toplama ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşmektedir. Ameliyat sonrasındaki ilk haftalarda, kesilerin iyileşme sürecinde ağrılarınız olması beklenebilir. Bu ağrılar ön görülerek doktorunuz tarafından verilen ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz.

Deri germe ameliyatları aynı anda yapılabilir mi?

Sarkma ameliyatları birden fazla operasyonu içermektedir ve bazen aynı anda yapılabilir. Liposuction ameliyatı ve karın germe birlikte yapılabilir ancak bariatrik operasyonlar aynı anda yapılamaz.

Mide küçültme ameliyatı sonrası sarkma neden olur?

Mide ameliyatı sonrasında kilo kayıpları nedeniyle cilt gerginliğini kaybeder ve gevşemiş bir görünüme sahip olur. Bu durum cildin elastikiyetini kaybedip aşağı doğru sarkmasına neden olmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Doktorlarımız

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Avicenna Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Doktorlarımız

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.