Kol Germe Estetiği (Brakioplasti)

Kol Germe Estetiği (Brakioplasti) Hakkında Her Şey

Kol germe operasyonları, zamanla biceps bölgesinde meydana gelen sarkmalar sonucunda ortaya çıkan görüntünün düzeltilmesi için uygulanmaktadır. Hastalar genellikle kollarını yukarıya kaldırdıkları zamanlarda ve kısa kollu giyecekler giydikleri günlerde rahatsızlıklar hissederler. Brakioplasti olarak da bilinen bu estetik yöntemi ile, yaşlanmaya bağlı kol sarkmalarının önüne geçmek mümkündür.

Kol Derisi Sarkması Neden Olur?

Kol derisinde sarkmalar genellikle yaşlanmaya ve aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak oluşmaktadır. Yerçekimi, derinin elastikliğini kaybetmesi ve deri altındaki yağların kısa süre içerisinde azalması gibi nedenlerle de oluşabilmektedir. Sarkmalar genellikle kolun üst tarafından (Biceps) aşağıya doğru meydana gelir. Kolun alt bölümünde sarkmalar nadir görülse de, böyle durumlarla karşılaşan insanlar için kol altı estetiği de yapılabilmektedir.

Kol Gerdirme Ameliyatı Öncesi

Hasta ile doktor arasında gerçekleşen ön muayenede, hastanın derisindeki sarkma seviyesine ve derinin altındaki yağ dokusunun kalınlığına bağlı şekilde gerçekleştirilecek operasyon yöntemi kararlaştırılır. Genellikle kilo alıp verme kaynaklı sarkmalarda deri kalınlığının yüksek olduğu gözlemlenmektedir. Böyle hastalara ilk olarak liposuction işlemi uygulanmalıdır. Liposuction işlemi sonrasında hastanın fazlalık derisi cerrahi yöntemlerle alınır. Zaman zaman deri bolluğunun koltuk altı ile sınırlı olduğu görülür. Böyle hastalar için yalnızca koltuk altında iz kalacak şekilde bir gizleme yapılabilmektedir. Aynı operasyonda koltuk altı gerdirme işlemi de kolaylıkla yapılabilmektedir. Ancak vakaların büyük bir bölümünde kol sarkması, dirsek bölgesine kadar uzanmaktadır. Böyle torbalanma meydana gelen hastalarda koltuk altından başlayan ve dirseğe kadar ilerleyen bir operasyon gerçekleştirilmelidir. Operasyon izi kolun iç kısmında kalır ve bu izin önden ya da arkadan görülmesi mümkün olmaz.

Kol Germe Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kol inceltme operasyonu hastanın durumuna ve doktorun tercihine göre hem lokal hem de genel anestezi ile gerçekleştirilebilmektedir. Kol inceltme estetiği süresi genellikle 2 saattir ve lokal anestezi ile ameliyat olanların aynı gün içerisinde taburcu olabildikleri bilinmelidir. Genel anestezi ile operasyonu gerçekleştirilen hastaların her ihtimale karşı bir gün hastanede tutulması gerekir. Kol estetiği ameliyatından iki gün sonra duş almaya izin verilse de, bölgenin herhangi bir baskı ya da darbe almamasına dikkat edilmesi elzemdir. İlk günler hastanın koluna elastik bandajlar takması gerekir. Kolların iyileşme sürecinde kalp seviyesinin üstünde tutulması faydalı olmaktadır. Operasyon sonrasında herhangi bir dikiş alma işlemi gerekmemektedir. Hastaların spor gibi aktivitelere en az 6 hafta sonrası başlaması uygun olacaktır.

Karın ve Kol Germe Ameliyatı Birlikte Yapılabilir mi?

Estetik amaçlı operasyonların büyük bir bölümü, tek bir ameliyatla birlikte gerçekleştirilebilir. Özellikle ciddi kilo kaybı yaşayan insanlar için tek bir germe operasyonu yeterli olmamaktadır. Böyle hastaların vücutlarının büyük bir bölümünde sarkmalar oluşmuş olur. Bu yüzden kombine estetik operasyonları gerekebilir. Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman hekimleri, kombine estetik operasyonlarını başarıyla gerçekleştirebilmektedir.

Operasyon İçin Herhangi Bir Yaş Sınırı Var mı?

Bu operasyon için çok net bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak zaten genç insanlarda kol sarkması problemi görülmediğinden ya da oldukça nadir görüldüğünden, genellikle sağlık durumu uygun ve yetişkin insanlar bu operasyonu tercih ederler. Kadın, erkek fark etmeksizin her yaştan insana başarıyla kol brakioplasti yapılabilmektedir.

Ameliyat Sonrası Komplikasyonları

Kol germe tedavileri yaptırmış bir insan ile herhangi bir estetik cerrahi operasyon geçirmiş bir insan açısından temel komplikasyon riskleri aynıdır. Operasyon sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonların başında, fazla belirgin bir iz kalması yer alır. Özellikle operasyon sonrasındaki 1 aylık iyileşme sürecinde kol, olabildiğince az hareket ettirilmelidir. Bu sayede izin genişlememesi sağlanabilir. Kanama, enfeksiyon ve ödem gibi riskler, her estetik işlemde olduğu gibi kol sıkılaştırma operasyonunda da ihtimal dahilindedir.

İzsiz Kol Germe Ameliyatı

Ne yazık ki koldan deri alınmasına bağlı olarak oluşabilecek izlerin henüz tam olarak önüne geçmek tıbben mümkün değildir. Ancak izlerin kolun iç tarafında tutularak, dışarıdan görünmesi engellenebilmektedir. Ayrıca ameliyattan 1 yıl sonra izler belirginliğini ciddi oranda kaybetmektedir. Öte yandan operasyondan sonra kolun en az şekilde hareket ettirilmesi, izin genişlemesini engellemektedir. Bazı hastalarda deri kalitesi yeterli olsa da, deri altı yağlanmanın fazla olması sarkmalara neden olabilir. Böyle hastalarda sadece liposuction yöntemi kullanılması yeterli olmakta ve operasyon sonrası oluşan izlerin önüne geçilmektedir.

Sonuç

Kol germe estetiği operasyonu sonrasında ortaya çıkan sonuç kalıcı olacaktır. Operasyondan sonra gergin kollara ve daha orantılı bir vücuda sahip olacak hastanın, bundan sonraki yaşamında tekrar kilo almaması, düzenli olarak spor yapması ve cilt bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. İşlemden 6 hafta sonra spor yapmaya başlanabilir. 1 ay boyunca doktorunuzun tavsiye edeceği özel kol korsesini kullanmanız faydalı olacaktır. Operasyondan sonra herhangi bir aşırı kilo alımı ya da travma yaşanmazsa, bir daha kol gerdirme ameliyatı yaptırmanıza gerek olmaz. Ancak böyle durumlarda ikincil ameliyat rahatlıkla uygulanabilmektedir. Brakioplasti fiyatları hakkında bilgi almak ve doktorumuzla görüşmek için 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.