Mide Küçültme Ameliyatı Kilo Sınırı: Mide Ameliyatı Kaç Kiloda Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı kilo sınırı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Obezite hastalarında hem diyet hem de düzenli egzersizler olumlu sonuç vermediğinde, cerrahi operasyona başvurulur. Bu obezite operasyonlarından biri de tüp mide ameliyatıdır ve bu ameliyat ile mide hacim olarak %85 oranında küçültülür. Yani bu uygulama ile midenin geniş olan kısmı alınır. Bu operasyon sayesinde bireyin doyma eşiği düşürülür ve çok kısa bir sürede küçük porsiyonlarla doyması sağlanır. Ancak bu tip ameliyatların her yaştan ve her sağlık durumundan kişiye uygulanması mümkün değildir. Belli özellikleri taşıyan kişilere yapılmaktadır. Peki mide küçültme ameliyatı kilo sınırı nedir? Mide ameliyatı kaç kiloda yapılır? Detaylar için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız makaleyi okuyabilirsiniz.

[trgebanner]

Mide Küçültme Ameliyatı Her Yaştan Hastaya Uygulanabilir mi?

Şişmanlık yani obezite, genç, yaşlı, çocuk, yetişkin demeden hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir hastalıktır. Obezite, kalp ve damar hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon ve kısırlık gibi birçok hastalığa yol açabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Özellikle çok fazla hareket halinde bulunmayan, sürekli bilgisayar ya da televizyon başında oturan ve sağlıksız beslenen çocuklarda obezite çok yaygın olarak karşımıza çıkar. Bu tarz durumlardan kurtulmak adına çoğu kişi mide küçültme ameliyatı gibi cerrahi operasyonlara başvurur. Öte yandan bu konuda tüp mide ameliyatının hangi yaştaki hastalara uygulanabildiği sorusu da en merak edilen sorulardan biridir.

Buna bağlı olarak kesin bir yaş sınırından bahsetmek yerine ortalama bir yaş aralığı verilmektedir. Yaşa bakılarak kişinin tüp mide ameliyatı olup olmayacağına karar verilirken, aynı zamanda hastanın diğer değişkenleri de değerlendirilir. Hastanın fiziksel gelişimi göz önünde bulundurulur ve ailelerin onayı alınarak 15 yaşını doldurmuş çocuklara bu ameliyat uygulanabilir. Hastanın kardiyak ve akciğer kapasitesi yeterli düzeyde olduğu takdirde ileri yaşlarda da bu ameliyat rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bu noktada en önemli kriterler kişinin fiziksel gelişimi ve genel sağlık durumu yani bu ameliyatı vücudunun kaldırıp kaldıramayacağıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Kilo Sınırı Nedir?

Obez ve morbid obez grubunda olan hastalara tüp mide ameliyatı, yani bir deyişle mide küçültme ameliyatı uygulanır. Bu ameliyat için kişinin en az 3 yıldır obez olması, diyet, spor ve diğer tedavi yöntemlerinin denenmiş ve başarısız olması gerekmektedir. Bunun dışında mide ameliyatı için kilo sınırı pek çok kullanıcı tarafından merak edilip araştırılıyor. Mide ameliyatı kilo sınırı ile ilgili kısaca bilgi vermek gerekirse; hastanın vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde ya da 35 – 40 arasında olmalıdır. Ancak obezitenin yanında başka hastalıkları taşıması da gerekmektedir. Sonuç olarak obez olan bireyin mide küçültme ameliyatı olması için vücut kitle indeksinin en az 35 olması şarttır. 35’in altında olan kilolu kişiler ise, çoğunlukla bir uzman yardımıyla diyet ve spor uygulamaları yapmaktadır.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

 • 18 – 65 yaş arasındaki obez kişilere
 • Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olanlara
 • Kronik alkol ya da ilaç bağımlılığı olmayanlara
 • En az 3 yıldır obez olanlara
 • Diyet, egzersiz ve yan tedavi yöntemlerinden başarılı sonuç almamış kişilere
 • Ameliyat riskleri konusunda yeterli seviyede olanlara
 • Obezitenin hormonsal dengesizlik veya problemlerden değil, aşırı kilodan kaynaklandığı belirlenen kişilere uygulanır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanmaz?

 • Vücut kitle indeksi 35’in altında olanlara
 • Alkol ve madde bağımlısı olanlara
 • Ameliyat için anestezi alması sorun olan kişilere
 • Psikiyatrik tedaviye gereksinimi olanlara
 • Tamamen hareketsiz bir yaşam sürmesi gereken kişilere
 • Zihinsel engeli bulunan kişilere
 • Şişmanlığı hormonsal sorunlardan kaynaklanan kişilere uygulanmaz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hastalar ameliyattan ne kadar sonra iyileşir?

Genellikle hastalar farklı bir sağlık sorunu yaşanmadıkça, hastaneden 3. gün taburcu edilir.

Mide ameliyatından sonra ne kadar kilo verilir?

Ameliyatın ardından kilo verme süreci hemen başlar ve kişiler fazla kilolarının onda birini ilk ay vermektedir. Diğer aylarda da bu süreç her hastaya göre değişmektedir.

Ameliyat sonrası yeniden kilo alınır mı?

Hastalar ameliyatın ardından sağlıklı beslenme düzenine uymaz ve doktor kontrollerini ihmal ederse, kilo alma riski ile karşı karşıya kalırlar.

Tüp mide ameliyatı kilo sınırı nedir?

Kısaca bahsetmek gerekirse; ileri seviyede obez olan kişiler, 35 – 40 arası vücut kitle indeksine sahip ve aşırı şişmanlığa bağlı olarak hipertansiyon, uyku apnesi, tip 2 diyabet gibi hastalıklar taşıyan kişiler bu ameliyattan yararlanır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣