Kolonoskopi Yan Etkileri Nelerdir?

ağrısız kolonoskopi yapılan hasta ve doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bağırsak ve rektum bölgesinin ön planda olduğu kolonoskopi işlemi sonrasında çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşılması muhtemeldir. Kolonoskopi yan etkileri olarak karşımıza çıkan bu durumlar basit önlemlerle son bulur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda kolonoskopi yaptıran hastalarımızın kolonoskopi yan etkileri hakkında bilgi edinmesine hedeflenir. Yazımızda kolonoskopi sonrası belirtiler hakkında aklınıza takılan her türlü detaya ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Kolonoskopi Komplikasyonları

Bağırsak bölgesinin incelendiği kolonoskopide hastanın dinlemesi ve rutin işlerine dönmek için bir süre beklemesi gerekir. Kolonoskopi sonrası karşımıza çıkan olumsuz etkiler g kısa süreli ve dinleme süreci ile atlatılabilen belirtirlerdir. İşte işlem sonrasında çoğunlukla karşılaşılan kolonoskopi yan etkileri:

  • Makatta kanama,
  • Karın ağrısı,
  • Kolonda delinme riski,
  • Rektum duvarın yırtılma riski,
  • Solunum sorunları,
  • Kalp sorunları,
  • İltihaplanma,

Kolonoskopi komplikasyonları olarak da karşımıza çıkan bu belirtilerin devam etmesi durumunda hekime başvurulması gerekir. Kolonoskopi genel anlamda risksiz bir işlem olsa da olası sağlık sorunları ortaya çıkar. Hastaların bu sorunları ihmal etmemesi daha riskli durumların önüne geçilmesinde etkendir. Makatta kanama görülmesi olası bir kolonoskopi yan etkisi olarak karşımıza çıkar. Bu durum da bir süre beklenmesi kanamasının geçmesi için yeterli bir önlemdir.

Kolonoskopi Yan Etkilerinin Önlenmesi

İşlem sonrası ortaya çıkan kolonoskopi yan etkileri basit ve kısa süreli önemlerle engellenir. Bu önlem hastanın dinleme süresi çevresinde şekillenir. Kolonoskopi işlemi yapılan hasta bir düre dinlemeli araba kullanma, spor gibi günlük aktivitelerine ara verilmelidir. Bu önleme olası sağlık sorunlarının oluşması engeller. Hastanın daha rahat bir süreç geçirmesine yardımcı olur.

Kolonoskopi yan etkileri söz konusu olduğunda hastanı dikkat etmesi gerekenlerden birisi de kolonoskopi sonrası beslenme konusudur. İşlem sonrası hasta normal beslenme düzenine döner. Daha sağlıklı süreç için hekime danışılması ve şişkinlik hissine sebep olan besinlerden uzak durulması önemlidir. Bunun yanında hekimler gerekli gördükleri durumlarda bazı ilaçların kullanımına da kısıtlama gerçekleşir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kolonoskopi yan etkileri nelerdir?

Makatta kanama, karın ağrısı, kolonda delinme riski ve rektum duvarın yırtılma riski gibi faktörlerin ortaya çıkması muhtemeldir.

Kolonoskopi sonrası olumsuz etkiler nasıl son bulur?

Dinleme, rutin işleri bir süre ara verme ve beslenmedeki bazı düzenlemeler ile olumsuz durumların önüne geçilmesi muhtemeldir.

Kolonoskopi sonrası nasıl beslenilmeli?

İşlem sonrası hasta normal beslenme düzenine dönebilir. Fakat daha sağlıklı bir süreç için işlemi yapan hekime danışılması ve bakliyatlar gibi şişkinlik hissine sebep olan bazı besinlerden uzak durulması önemli bir etkendir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣