Kolonoskopi Yan Etkileri Nelerdir?

ağrısız kolonoskopi yapılan hasta ve doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bağırsak ve rektum bölgesinin ön planda olduğu kolonoskopi işlemi sonrasında çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşılması muhtemeldir. Kolonoskopi yan etkileri olarak karşımıza çıkan bu durumlar basit önlemlerle son bulur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda kolonoskopi yaptıran hastalarımızın kolonoskopi yan etkileri hakkında bilgi edinmesine hedeflenir. Yazımızda kolonoskopi sonrası belirtiler hakkında aklınıza takılan her türlü detaya ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Kolonoskopi Komplikasyonları

Bağırsak bölgesinin incelendiği kolonoskopide hastanın dinlemesi ve rutin işlerine dönmek için bir süre beklemesi gerekir. Kolonoskopi sonrası karşımıza çıkan olumsuz etkiler g kısa süreli ve dinleme süreci ile atlatılabilen belirtirlerdir. İşte işlem sonrasında çoğunlukla karşılaşılan kolonoskopi yan etkileri:

  • Makatta kanama,
  • Karın ağrısı,
  • Kolonda delinme riski,
  • Rektum duvarın yırtılma riski,
  • Solunum sorunları,
  • Kalp sorunları,
  • İltihaplanma,

Kolonoskopi komplikasyonları olarak da karşımıza çıkan bu belirtilerin devam etmesi durumunda hekime başvurulması gerekir. Kolonoskopi genel anlamda risksiz bir işlem olsa da olası sağlık sorunları ortaya çıkar. Hastaların bu sorunları ihmal etmemesi daha riskli durumların önüne geçilmesinde etkendir. Makatta kanama görülmesi olası bir kolonoskopi yan etkisi olarak karşımıza çıkar. Bu durum da bir süre beklenmesi kanamasının geçmesi için yeterli bir önlemdir.

Kolonoskopi Yan Etkilerinin Önlenmesi

İşlem sonrası ortaya çıkan kolonoskopi yan etkileri basit ve kısa süreli önemlerle engellenir. Bu önlem hastanın dinleme süresi çevresinde şekillenir. Kolonoskopi işlemi yapılan hasta bir düre dinlemeli araba kullanma, spor gibi günlük aktivitelerine ara verilmelidir. Bu önleme olası sağlık sorunlarının oluşması engeller. Hastanın daha rahat bir süreç geçirmesine yardımcı olur.

Kolonoskopi yan etkileri söz konusu olduğunda hastanı dikkat etmesi gerekenlerden birisi de kolonoskopi sonrası beslenme konusudur. İşlem sonrası hasta normal beslenme düzenine döner. Daha sağlıklı süreç için hekime danışılması ve şişkinlik hissine sebep olan besinlerden uzak durulması önemlidir. Bunun yanında hekimler gerekli gördükleri durumlarda bazı ilaçların kullanımına da kısıtlama gerçekleşir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kolonoskopi yan etkileri nelerdir?

Makatta kanama, karın ağrısı, kolonda delinme riski ve rektum duvarın yırtılma riski gibi faktörlerin ortaya çıkması muhtemeldir.

Kolonoskopi sonrası olumsuz etkiler nasıl son bulur?

Dinleme, rutin işleri bir süre ara verme ve beslenmedeki bazı düzenlemeler ile olumsuz durumların önüne geçilmesi muhtemeldir.

Kolonoskopi sonrası nasıl beslenilmeli?

İşlem sonrası hasta normal beslenme düzenine dönebilir. Fakat daha sağlıklı bir süreç için işlemi yapan hekime danışılması ve bakliyatlar gibi şişkinlik hissine sebep olan bazı besinlerden uzak durulması önemli bir etkendir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣