ağrısız kolonoskopi yapılan hasta ve doktor

Kolonoskopi Yan Etkileri Nelerdir?

Bağırsak ve rektum bölgesinin ön planda olduğu kolonoskopi işlemi sonrasında çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşılması muhtemeldir. Kolonoskopi yan etkileri olarak karşımıza çıkan bu durumlar basit önlemlerle son bulur.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda kolonoskopi yaptıran hastalarımızın kolonoskopi yan etkileri hakkında bilgi edinmesine hedeflenir. Yazımızda kolonoskopi sonrası belirtiler hakkında aklınıza takılan her türlü detaya ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Kolonoskopi Komplikasyonları

Bağırsak bölgesinin incelendiği kolonoskopide hastanın dinlemesi ve rutin işlerine dönmek için bir süre beklemesi gerekir. Kolonoskopi sonrası karşımıza çıkan olumsuz etkiler g kısa süreli ve dinleme süreci ile atlatılabilen belirtirlerdir. İşte işlem sonrasında çoğunlukla karşılaşılan kolonoskopi yan etkileri:

  • Makatta kanama,
  • Karın ağrısı,
  • Kolonda delinme riski,
  • Rektum duvarın yırtılma riski,
  • Solunum sorunları,
  • Kalp sorunları,
  • İltihaplanma,

Kolonoskopi komplikasyonları olarak da karşımıza çıkan bu belirtilerin devam etmesi durumunda hekime başvurulması gerekir. Kolonoskopi genel anlamda risksiz bir işlem olsa da olası sağlık sorunları ortaya çıkar. Hastaların bu sorunları ihmal etmemesi daha riskli durumların önüne geçilmesinde etkendir. Makatta kanama görülmesi olası bir kolonoskopi yan etkisi olarak karşımıza çıkar. Bu durum da bir süre beklenmesi kanamasının geçmesi için yeterli bir önlemdir.

Kolonoskopi Yan Etkilerinin Önlenmesi

İşlem sonrası ortaya çıkan kolonoskopi yan etkileri basit ve kısa süreli önemlerle engellenir. Bu önlem hastanın dinleme süresi çevresinde şekillenir. Kolonoskopi işlemi yapılan hasta bir düre dinlemeli araba kullanma, spor gibi günlük aktivitelerine ara verilmelidir. Bu önleme olası sağlık sorunlarının oluşması engeller. Hastanın daha rahat bir süreç geçirmesine yardımcı olur.

Kolonoskopi yan etkileri söz konusu olduğunda hastanı dikkat etmesi gerekenlerden birisi de kolonoskopi sonrası beslenme konusudur. İşlem sonrası hasta normal beslenme düzenine döner. Daha sağlıklı süreç için hekime danışılması ve şişkinlik hissine sebep olan besinlerden uzak durulması önemlidir. Bunun yanında hekimler gerekli gördükleri durumlarda bazı ilaçların kullanımına da kısıtlama gerçekleşir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kolonoskopi yan etkileri nelerdir?

Makatta kanama, karın ağrısı, kolonda delinme riski ve rektum duvarın yırtılma riski gibi faktörlerin ortaya çıkması muhtemeldir.

Kolonoskopi sonrası olumsuz etkiler nasıl son bulur?

Dinleme, rutin işleri bir süre ara verme ve beslenmedeki bazı düzenlemeler ile olumsuz durumların önüne geçilmesi muhtemeldir.

Kolonoskopi sonrası nasıl beslenilmeli?

İşlem sonrası hasta normal beslenme düzenine dönebilir. Fakat daha sağlıklı bir süreç için işlemi yapan hekime danışılması ve bakliyatlar gibi şişkinlik hissine sebep olan bazı besinlerden uzak durulması önemli bir etkendir.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.