Kolonoskopi Çeşitleri Nelerdir?

Kolonoskopi Diyeti

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Boşaltım sistemi organlarının inceleme işleminde karşımıza çıkan kolonoskopi yöntemi, birçok hastalığın tanı ve tedavisinde rol oyar. Kolonoskopi çeşitleri bu işlemin uygulanış biçimindeki farklılıklar ile karşımıza çıkar. Peki, hangi kolonoskopi türleri ile hastalıkların tanı ve tedavisi gerçekleşir? Hastalar kolonoskopi türlerinin yanında hangi alternatif uygulamalara başvurabilir?

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda kolonoskopi türleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz. İşte kolonoskopi çeşitleri ile hastalıların tanı ve tedavi süreci hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Kapsül Kolonoskopi Çeşitleri

İnce bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisi için karşımıza çıkan kapsül kolonoskopi, işlemin başarılı olması için gelişilmiş bir yöntemdir. Kapsül kolonoskopi yönteminde inceleme sırasında ulaşılamayan organlar ön plandadır. İşlem içerisinde kameranın yer aldığı bir kapsülün yutulması ile uygulanır.

Sanal Kolonoskopi Çeşitleri

Sadece tanı sırasında kullanılan kolonoskopi çeşitleri arasında yer alan sanal kolonoskopi yönetiminde ileri teknoloji ön plandadır. Sanal kolonoskopi yönteminde bilgisayarlı tomografi sayesinde kalın bağırsağın üç boyutlu görüntüsü ekrana yansır. Sanal kolonoskopi sırasında bir nevi bağırsak içerisinde bir geziye gerçekleşir ve olası sorunlar saptanır.

Sigmodoskopi Kolonoskopi Çeşitleri

Flexıbke kolonoskopi olarak bilinen bu kolonoskopi türü cihaz merkezinde şekillenir. Kalın bağırsağın belirli bir bölgesi ucunda kamera ve ışık bulunan ve bükülme özelliğine sahip olan bir cihazla incelemesi gerçekleşir. Bu cihaz sigmodoskopi adıyla karşımıza çıkar. Hekim bu işlem sırasında gerekli görürse biyopsi ister. Bu kolonoskopi türü de diğer kolonoskopi türleri gibi hastanede yatmadan günübirlik gerçekleşir.

Alternatif Kolonoskopi Türleri

Kolonoskopi çeşitleri söz konusu olduğunda işleme yardımcı olan ve bu işlemin yerini alan farklı alternatifler de karşımıza çıkar. Alternatif kolonoskopi türleri olarak adlandırabileceğimiz bu maddeler şu şekeldedir:

  • Dışkı örneği
  • Dışkıda kan testi
  • Lavman türleri (Çift kontrastlı baryum)

Söz konusu alternatif testler, kolonoskopi türleri ile işlem yaptırmak istemeyen hastalar için tercih sebebidir. Bununla beraber alternatif kolonoskopi türleri normal kolonoskopi yapmaya uygun olamayan hastalarda da karşımıza çıkar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sigmodoskopi nedir?

Flexıbke bilinen bu kolonoskopi türünde kalın bağırsağın belirli bir bölgesi ucunda kamera ve ışık bulunan ve bükülme özelliğine sahip olan bir cihazla incelemesi gerçekleşir.

Kapsül kolonoskopi nedir?

İçerisinde kameranın yer aldığı bir kapsülün yutulması ile uygulanan bu işlem kapsül endoskopi çeşitlerinde de karşımıza çıkar.

Alternatif kolonoskopi testleri nelerdir?

Dışkı örneği, dışkıda kan testi ve lavman türleri alternatif kolonoskopi testleri arasında yer alır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣