Kolonoskopi Diyeti

Kolonoskopi Çeşitleri Nelerdir?

Boşaltım sistemi organlarının inceleme işleminde karşımıza çıkan kolonoskopi yöntemi, birçok hastalığın tanı ve tedavisinde rol oyar. Kolonoskopi çeşitleri bu işlemin uygulanış biçimindeki farklılıklar ile karşımıza çıkar. Peki, hangi kolonoskopi türleri ile hastalıkların tanı ve tedavisi gerçekleşir? Hastalar kolonoskopi türlerinin yanında hangi alternatif uygulamalara başvurabilir?

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda kolonoskopi türleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz. İşte kolonoskopi çeşitleri ile hastalıların tanı ve tedavi süreci hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Avicenna Endoskopi ve Kolonoskopi Merkezi

 

Kapsül Kolonoskopi Çeşitleri

İnce bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisi için karşımıza çıkan kapsül kolonoskopi, işlemin başarılı olması için gelişilmiş bir yöntemdir. Kapsül kolonoskopi yönteminde inceleme sırasında ulaşılamayan organlar ön plandadır. İşlem içerisinde kameranın yer aldığı bir kapsülün yutulması ile uygulanır.

Sanal Kolonoskopi Çeşitleri

Sadece tanı sırasında kullanılan kolonoskopi çeşitleri arasında yer alan sanal kolonoskopi yönetiminde ileri teknoloji ön plandadır. Sanal kolonoskopi yönteminde bilgisayarlı tomografi sayesinde kalın bağırsağın üç boyutlu görüntüsü ekrana yansır. Sanal kolonoskopi sırasında bir nevi bağırsak içerisinde bir geziye gerçekleşir ve olası sorunlar saptanır.

Sigmodoskopi Kolonoskopi Çeşitleri

Flexıbke kolonoskopi olarak bilinen bu kolonoskopi türü cihaz merkezinde şekillenir. Kalın bağırsağın belirli bir bölgesi ucunda kamera ve ışık bulunan ve bükülme özelliğine sahip olan bir cihazla incelemesi gerçekleşir. Bu cihaz sigmodoskopi adıyla karşımıza çıkar. Hekim bu işlem sırasında gerekli görürse biyopsi ister. Bu kolonoskopi türü de diğer kolonoskopi türleri gibi hastanede yatmadan günübirlik gerçekleşir.

Alternatif Kolonoskopi Türleri

Kolonoskopi çeşitleri söz konusu olduğunda işleme yardımcı olan ve bu işlemin yerini alan farklı alternatifler de karşımıza çıkar. Alternatif kolonoskopi türleri olarak adlandırabileceğimiz bu maddeler şu şekeldedir:

  • Dışkı örneği
  • Dışkıda kan testi
  • Lavman türleri (Çift kontrastlı baryum)

Söz konusu alternatif testler, kolonoskopi türleri ile işlem yaptırmak istemeyen hastalar için tercih sebebidir. Bununla beraber alternatif kolonoskopi türleri normal kolonoskopi yapmaya uygun olamayan hastalarda da karşımıza çıkar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sigmodoskopi nedir?

Flexıbke bilinen bu kolonoskopi türünde kalın bağırsağın belirli bir bölgesi ucunda kamera ve ışık bulunan ve bükülme özelliğine sahip olan bir cihazla incelemesi gerçekleşir.

Kapsül kolonoskopi nedir?

İçerisinde kameranın yer aldığı bir kapsülün yutulması ile uygulanan bu işlem kapsül endoskopi çeşitlerinde de karşımıza çıkar.

Alternatif kolonoskopi testleri nelerdir?

Dışkı örneği, dışkıda kan testi ve lavman türleri alternatif kolonoskopi testleri arasında yer alır.

 

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Doktorları

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.