Koroner Arter Hastalığı Teşhisinde BT Taramaları

Koroner arter hastalığı teşhisinde bt taramaları öncesi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

En sık karşılaşılan kalp hastalıklarının başında gelen koroner arter hastalığı, zamanında fark edilmezse ve önlem alınmazsa kalp krizine yol açabilir. Erken tanı ve tedavi yöntemi ile bu risk en aza indirilebilir. Peki bu hastalık nasıl tedavi edilir? Koroner arter hastalığı teşhisinde bt taramaları nasıl kullanılır? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Koroner Arter Hastalığı Nedir?

Kalbi besleyen atardamarlar olan koroner arterler, kalp kasını besleyerek oksijen taşımakla görevlidir. Koroner arterlerde tıkanma ya da daralma meydana geldiğinde, kan akımı azalır ya da tamamen kesilir. Böyle bir durum neticesinde ise koroner arter hastalığı ortaya çıkar. Belirtiler hafif bir göğüs ağrısı gibi başlasa da, daha sonrasında hastalar kalp krizi geçirme boyutuna yükselirler.

Koroner Arter Hastalığı Belirtileri

 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Terleme
 • Kalp çarpıntısı
 • Normalden daha hızlı bir kalp atışı
 • Aşırı zayıflık
 • Mide bulantısı

Kimler Koroner Arter Hastalığı Riski Taşır?

 • Yüksek kolesterollü hastalar
 • Sigara kullananlar
 • Yüksek tansiyon hastaları
 • Diyabet – şeker hastaları
 • Fazla kilosu ve obez olanlar
 • Stresli yaşam sürdürenler
 • Aile geçmişinde koroner kalp hastalığı olanlar
 • Çok pasif hayat tarzı olanlar

Koroner Arter Hastalığı Teşhisinde BT Taramaları

Koroner arter hastalığı, bir diğer adıyla da bilinen kalp damar hastalığı, ilaç tedavisinin yanı sıra perkütan koroner girişimler ve açık kalp ameliyatı ile tedavi edilebilir. Bunlardan en uygun tedavi şekline hasta ve doktor karar verir. Koroner arter hastalığı teşhisinde bt taramaları sayesinde ise kalp damarlarındaki tıkanıklıklar ve daralmalar tespit edilir ve gerekli müdahaleler yapılır. Peki koroner arter hastalığı teşhisinde bt taramaları nasıl uygulanır? Kalp damarlarının x-ray ile görüntülenmesini sağlayan koroner anjiyografi, işlem sırasında kalp damarlarındaki tıkanıklık derecesini tespit eder ve buna göre bir tedavi planı oluşturur. Ayrıca koroner bt anjiyografi işleminde kalp damarlarının daha net ve kesin sonuçlar vermesi adına kontrast madde enjekte edilir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner Arter Hastalığı Teşhisinde BT Taramaları Neden Yapılır?

 • Başta koroner arter hastalığını düşündüren göğüs ağrısı şikayetleri varsa,
 • Başka testler yapılmasına rağmen bir tanı konulamayan göğüs, çene, boyun ya da kola vuran ağrı varsa,
 • Yeni başlayan ya da artan göğüs ağrısı şikayetleri varsa,
 • Kalp yetmezliği sorunu varsa,
 • Doğuştan kalp hastalığı varsa,
 • Diğer damar problemleri ya da göğüs travması varsa,
 • Cerrahi operasyon gerektiren kalp kapak hastalığı varsa,
 • Kalp dışında başka yüksek riskli ameliyat gerekliyse ve kişinin kalbi ile ilgili bir sorunu varsa bu yönteme başvurulur.

Koroner Arter Hastalığı Teşhisinde BT Taramaları Hazırlık Süreci

Koroner hastalığı teşhisinde bt taramaları için önce doktorunuz ya da hemşireniz tarafından size gerekli bilgiler aktarılacaktır. Bunun dışında bt anjiyografi işleminden önce gece yarısından itibaren herhangi bir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir. Kullandığınız ilaçları doktorunuza mutlaka işlemden önce bildirmelisiniz. Yine şeker hastalığı sorunu yaşıyorsanız, bu durumu doktorunuza bildirmeli ve onun talimatına göre ilaçlarınızı almalısınız. Herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa bunu da işlemden önce bildirmeniz gerekmektedir. Sağlık öykünüz, tansiyonunuz, nabzınız ölçülür ve fizik muayene yapılır. İşlemden önce mesanenizi boşaltmalı ve hastane önlüğü giymeniz gerekir. Aynı zamanda işlemden önce gözlük, takı ve mücevher gibi metal eşyaları çıkarmalısınız.

Koroner Anjiyografi İşlemi

Hemşire tarafından ilk olarak damar yolu açılır ve sakinleştirici bir ilaç uygulanır. Eğer kasıktan anjiyo olacaksa, kasık bölgesi temizlenir ve gerektiği takdirde tıraş edilir. Giriş kısmında ağrı veya acı hissetmemeniz adına lokal anestezi uygulanır. Kasıktan ya da el bileğinden damara giriş sağlanır ve ardından kateter yerleştirilir. Kateter ile kalp damarlarının ağız kısmına ulaşılır. Ardından kontrast madde enjekte edilir. İşlem bitiminde doktorunuz kateteri çıkarır ve gerekli prosedüre devam eder.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Aynı hasta ömründe kaç kez anjiyo olur?

Hastaların ömründe anjiyo sayı sınırlaması yoktur.

Anjiyo esnasında hastaya genel anestezi uygulanır mı?

Hastalar rutin olarak uyutulmaz. Ancak kişilerin panik atak gibi sağlık sorunları varsa sedasyon uygulanabilir.

Sadece kasıktan mı anjiyo olunur?

Anjiyo sadece kasıktan değil aynı zamanda koldan da yapılabilir.

Ortalama anjiyo süresi ne kadardır?

Hastanın faktörleri göz önüne alındığında bu işlem 10 – 45 dakika arasında sürebilir.

Anjiyo işleminin riski çok mu yüksektir?

Koroner bt anjiyografi işleminde komplikasyon riski %1’in altında olmasına rağmen bazı riskleri bulunmaktadır. Bunlar arasında; kalp krizi, inme, damar zedelenmesi, ritim bozukluğu, enjekte edilen kontrast maddeye bağlı olarak gelişen alerjik reaksiyon, böbrek hasarı, kanama, enfeksiyon ve radyasyon gibi durumlar yer alır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣