BT Anjiyografi Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

BT anjiyografi öncesi muayene

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Beyninizin, kalbinizin, akciğerlerinizin, böbreklerinizin ya da vücudunuzun  diğer bölümlerinin kan damarlarını içeren bir anormalliği varsa, bt anjiyografi görüntüleme tekniğine başvurabilirsiniz. Peki bt anjiyografi öncesi nasıl hazırlanmak gerekir? Bt anjiyo öncesi nelere dikkat edilmeli? Bt anjiyografi sonrası nelere dikkat edilmeli? gibi sorular ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

BT Anjiyografi Öncesi

 • Öncelikle hamileyseniz ya da hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bu muayeneyi planlamadan önce mutlaka doktorunuzla bir görüşme sağlamalısınız.
 • Doktorunuz tarafından işlem öncesinde nasıl hazırlanmanız gerektiği konusunda size bilgi verilecektir.
 • İşlemden yaklaşık 5 saat önce hiçbir şey, su dışında, yiyip içilmemelidir.
 • İşlemden yaklaşık 12 saat önce kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. Çünkü çay, kahve ve enerji içeceği gibi içecekler kalp atış hızını artırır ve kalbin net görüntülenmesini zorlaştırır.
 • Devamlı kullandığınız ilaçlar varsa bunun listesini çıkarıp doktorunuza teslim etmelisiniz. İşlemden önce bazı ilaçları bırakmanız gerekebilir.
 • Herhangi bir şeye alerjiniz varsa bu durumu da mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.
 • Sanal anjiyo öncesi yapılması gerekenler arasında, hastaneye gelirken bol ve rahat giysiler giyilmesi gerektiği de yer alıyor. Bu nedenle daha rahat etmeniz adına bu tarz kıyafetleri tercih edebilirsiniz.
 • Koroner bt anjiyografi öncesi hasta önlüğü giymeniz istenebilir. Bunun dışında eşyalarınız güvenli bir yerde kilit altında olacaktır. Bu yüzden takı ve değerli eşyalarınızı ya evde bırakabilir ya da işlemden önce çıkarabilirsiniz.
 • Takı dışında gözlük, saç tokası, takma diş, işitme cihazları ve diş implantları gibi metal eşyaları da işlemden önce çıkarmanız gerekmektedir.
 • Bazı bt taramaları kontrast madde ile yapılmaktadır. Ancak bazı hastalarda bu madde kullanılmamalıdır. Böbrek fonksiyonları ile ilgili bir problem yaşıyorsanız, bunu işlemden önce kesinlikle bildirmelisiniz. Taramayı kontrast madde olmadan yapabilir ya da başka alternatif bir görüntüleme tekniği kullanılabilir.
 • Şeker hastalığı sorunu yaşıyorsanız, işlemden 3 saat önce hafif bir kahvaltı yapabilir ya da öğle yemeği yiyebilirsiniz. Diyabet için ağızdan alınan ilaca bağlı olarak, bt taramasından sonraki 48 saat boyunca ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.
 • Bu hastalıkların dışında farklı kronik ya da ciddi bir rahatsızlığınız varsa, yine işlemden önce doktorunuz ile konuşmalısınız.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

BT Anjiyografi Sonrası

 • Bt anjiyo sonrası hastalar günlük aktivitelerine geri dönerler.
 • Kişilerin çok ağır işlerde çalışmaması ya da ağır kaldırmaması gerekir.
 • Kişilerin bt taramasında kontrast madde kullanılmışsa, bunu vücuttan atmak için bol bol su içmeleri şarttır.
 • Testinizin sonucuna göre yaşam standartlarınızı her türlü değiştirmeniz gerekir.
 • Düzenli egzersiz yaparak sağlıklı kiloya ulaşmanız anjiyo işleminden sonra oldukça önemlidir. Egzersizler neticesinde kalp için risk yaratan diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi sağlık problemleri de ortadan kalkar.
 • Egzersizlerin yanında sağlıklı yiyecekler de tüketmelisiniz. Kepekli tahıllar bakımından zengin ve doymuş yağlar, meyveler, sebzeler ve kolesterol sodyum bakımından düşük sağlıklı bir diyet uygulamalısınız. Bu sayede kilonuzu, kan basıncınızı ve kolesterolünüzü kontrol etmiş olursunuz.
 • Ağır yiyeceklerden kaçınmalı ve yağ, tuz ve un gibi ürünlerin tüketimini azaltmalısınız.
 • Bt anjiyo sonrası yan etkileri ortadan kaldırmak için, eğer kullanıyorsanız sigarayı bırakmalısınız.
 • Diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarınız varsa, ilaçlarınızı doktorunuzun onayladığı şekilde içmelisiniz.
 • Kan damarlarının daralmasına yol açtığı için stresten uzak durmalısınız.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyografi işleminde alerji olma riski var mı?

İşlemde uygulanan kontrast maddeye bağlı olarak alerji meydana gelebileceği için işlemden önce hastadan bu konu hakkında bilgi alınmalıdır. Eğer kişinin alerjisi varsa, koruyucu ilaç verildikten sonra işlem uygulanır ve işlem sonrasında kişi uzun bir süre gözetim altında tutulur.

Bt anjiyografi öncesi su içilir mi?

İşlemden yaklaşık 5 saat önce herhangi bir şey yiyip içilmemelidir. Ancak su tüketilebilir. Ayrıca bir gün öncesinde kahve, çay ve enerji içeceği gibi içecekler tüketilmemelidir.

Bt anjiyo öncesi yemek yenir mi?

İşlem öncesi 4 – 5 saatlik açlık gerekiyor.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣