Bt Anjiyografi Tehlikeli mi?

Bt anjiyografi tehlikeli mi düşünen doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bt anjiyografi tehlikeli mi? uygulamayı ilk defa yaptıracak olanlarda kafa karışıklığı yaratan durumlardan biridir. Bilgisayarlı tomografi anjiyografi işlemi riskleri, güvenlik uygulamaları ve diğer merak edilen sorulara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bt Anjiyografi Nedir?

Bilgisayarlı anjiyografi, vücudunuzdaki kan damarlarının ve yumuşak dokuların fotoğraflarını çekmek için yapılan uygulamadır. Kontrastlı madde enjeksiyonu sayesinde yapılan bilgisayarlı tomografi uygulaması, tanı için kullanılan testlerden biridir. Kontrast boyanın enjektesi koldan (radial) anjiyo ile kasıktan anjiyo olarak iki farklı bölgeden yapılabilmektedir. Her iki noktadan da IV kanül adında bir aparat yerleştirilerek enjeksiyon sağlanmaktadır.

Ct taraması, vücudunuzun görüntülerini kaydetmek ve birleştirmek için bir bilgisayar kullanır. Uygulamayı röntgenden ayıran kısım budur. Bilgisayar sayesinde birden fazla çekilen görüntü birleştirilir ve ortaya üç boyutlu görüntüleme dediğimiz sistem ortaya çıkar. Damarın içini ve damar duvarlarını görüntülemeye olanak sağlayan test, kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere birçok büyük organdaki sağlık durumunun tespitinde kullanılmaktadır.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Bt Anjiyografi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Bilgisayarlı anjiyografi taraması; beynin, kalp, akciğer, böbrekler ve vücudumuzun bölümlerindeki kan damarlarındaki sorunların tespitinde kullanılmaktadır. Semptomlarının nedeninin belli olmaması ve aşağıda yer alan durumların şüphesiyle sanal anjiyo uygulaması yapılabilir. Bt anjiyografi nedenleri arasında;

 • Genişlemiş kan damarları
 • Yırtılma riski olan kan damarlarının tespiti
 • Anormal kan damarları oluşumlarının tespiti
 • Hasar görmüş kan damarlarının tespiti
 • Yaralanmalar sonrası doku hasarının tespiti
 • Kan damarlarının beslediği tümörün tespiti
 • Bacak damarlarında ve ciğerlerde oluşmuş kan pıhtılarının tespiti
 • Kan damarlarındaki kalsiyum ve plak birikintisi

Bt anjiyografi uygulaması, yukarıda bahsedilen durumların tespitinde kullanılmaktadır. Görüntüleme testlerini istemek için öncelikle hastalığın ilgilendiği bölüm uzmanı ile görüşmek ve semptomları aktarmanız gerekmektedir. Semptomların kesin tanısı için sonrasında sanal anjiyo uygulaması tercih edilebilir.

Bt Anjiyografi Riskleri Nelerdir?

Görüntüleme testlerinde kullanılan c-ışınının varlığı, uygulamalarda bir miktar risk oluşmasına neden olmaktadır. Bt anjiyografi zararları da minimum seviyede olmakla beraber bulunmaktadır. Olası yan etkiler arasında;

 • Alerjik reaksiyonlar: Uygulamada kan damarlarının görüntülemesinin sağlanması için damarlardan kontrast madde uygulaması yapılmaktadır. Nadir olarak kontrast madde alerji oluşumuna neden olabilmektedir. Alerjik reaksiyon şüpheniz varsa öncesinde radyoloji doktorunuza bildiriniz. Alerjik bünyeye sahip olmanız durumunda uygulama öncesi veya sonrası ilaç verilebilir.
 • Doku hasarı: Anjiyo işlemi el bileğinden ve kasıktaki kan damarlarından yapılabilmektedir. Uygulama öncesinde IV kanül takılarak bu kanülden kontrast madde enjeksiyonu sağlanmaktadır. Ancak enjeksiyon sırasında kontrast maddenin cilt altına sızması durumunda cilt altında kan damarlarına ve sinirlerde tahrişe neden olabilir. Aynı zamanda IV kanül takılırken de damarda yırtılma olabilir. İşlem sonrası ağrı hissetmeniz durumunda radyoloğunuza durumu bildiriniz.
 • Radyasyon: Bt anjiyografi sonrası radyasyon alımı nedeniyle, az da olsa bir risk bulunmaktadır. Radyasyon nedeniyle oluşabilecek kanser riski %1’den az olmaktadır. Ancak yine de her ihtimale karşı radyasyon alımınızı sene içerisinde sınırlandırmak önemlidir.

Bahsedilen riskler, bt anjiyografi tehlikeli mi? sorusunun akla gelmesine neden olmaktadır. Her operasyonda olduğu kadar risklere sahip olan bt anjiyo, sınırlı sayıda riske sahip olmasının yanında büyük faydalar sağlayan tanı testlerinden biridir. Özellikle koroner bt anjiyografi sayesinde kalp ve damar hastalıklarının erken tanısı sağlanabilmektedir.

Bt Anjiyografi Tehlikeli mi?

Bt anjiyografinin hangi durumlarda uygulandığını ve olası bt anjiyografi yan etkilerinden bahsettik. Genel olarak bakıldığında varsayılan riskleri olması bt anjiyografi tehlikeli mi ? sorusunu akla getiriyor. Ancak bt anjiyografi güvenli tanı uygulamalardan biridir. Bt anjiyografi süresi tüm hazırlık süreciyle beraber 20 dakika kadar kısa sürmektedir. Kontrast maddeye gelişen alerjiniz bulunmuyorsa, uygulamayla alakalı dikkat etmeniz gereken bir yan etki yoktur. Güvenli, hızlı ve doğruluk oranı yüksek olan bt anjiyografi işlemi sayesinde hastalıkların erken tanı ve tedavisi sağlanabilmektedir.

 

Sonuç

Görüntüleme testleri, vucutta sebebi bilinmeyen veya şüphelenilen durumların tespitinde sıklıkla faydalanılan uygulamalardır. Bilgisayarlı tomografi anjiyo işleminde, X-ışını kullanılan uygulamaların riskleriyle ilgili kafa karıştırıcı durumlar meydana gelebilir. Bu nedenle ‘’Bt anjiyografi tehlikeli mi?’’ sorusunun detaylarından sizler için bahsettik. Uygulamayla ilgili daha fazla detaya ulaşmak için Avicenna Hastanesi Radyoloji bölümü uzmanlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyografi ne kadar sürer?

Sanal anjiyo işlemi, hazırlık süreci ve uygulama süresiyle birlikte yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Uygulama kısa süre, hızlı bir işlemdir.

Sanal anjiyografi doğruluk oranı nedir?

Sanal anjiyo doğruluk oranı %90 – 95 oranında kabul edilmektedir. Yüksek doğruluk oranı sayesinde doğru tanı konulması açısından güvenilir uygulamalardan biridir.

Kansız anjiyografi nedir?

Kansız anjiyografi işleminde bahsedilen uygulama bt anjiyografi işlemi ile aynıdır. Uygulamada kesi yapılmadan sadece kanül girişiyle tanı konulabilmesi, kansız anjiyografi olarak da anılmasının nedenidir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣