Parkinson Hastalığı Tanısında Bilgisayarlı Tomografi

Parkinson hastalığı tanısında bilgisayarlı tomografi uygulayan doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Parkinson hastalığı tanısında bilgisayarlı tomografi taraması sayesinde Parkinson tanısının teşhisi konulabilir. Parkinson teşhisinde bt uygulamasının detayları içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson hastalığı; titreme, tutukluk, denge bozuklukları ve koordinasyon sorunlarına yol açan bir bozukluktur. Parkinson hastalığı semptomları kendini yavaş belli ederek, zaman geçtikçe kötüleşmeye başlar Hastalığın ilerlemesiyle birlikte kişilerde yürüme zorluğu ve konuşma zorluğu ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde uyku sorunları, davranış değişiklikleri ve hafıza güçlükleri geliştiği de görülmektedir. Hastalık hem kadınlarda hem erkeklerde görülmekle beraber, erkekleri daha fazla etkilemektedir. En önemli faktörü yaş olan hastalığın birçok semptomu olması nedeniyle tanısı zorlaşmaktadır. Parkinson hastalığının belirtileri arasında;

  • Ellerde, kollarda titreme
  • Uzuvlarda sertlik
  • Hareketlerde yavaşlama
  • Bozulmuş denge durumu
  • İdrar sorunları
  • Kabızlık sorunları
  • Depresyon semptomları
  • Uyku bozuklukları
  • Cilt problemleri

Parkinson hastalığı semptomları hızlı gelişir ve herkeste farklı görülebilir. Bu nedenle bahsedilen semptomlar birçok farklı hastalığında belirtisi olabileceği için hastalığın tanısı zorlaşmaktadır. Parkinson’un erken belirtilerini görmek, hastalığın ilerlemesini yavaşlatma da etkili olabilmektedir. Erken dönemde Parkinson hastalığı teşhisi bu nedenle oldukça önemlidir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Parkinson Hastalığı Teşhisi

Parkinson, semptomları birbirinden çok farklı olması ve çeşitli olması nedeniyle teşhisi zor bir hastalıktır.  Semptomların çeşitliliği nedeniyle Parkinson hastalığının ilk teşhisi yanlış konulabilir. Yanlış teşhis sonucu yanlış tedavi uygulanması hastalığın semptomlarının artarak devam etmesine neden olacaktır. Gelişen teknolojiyle birlikte Parkinson hastalığının tanısında bilgisayarlı tomografi işleminden faydalanılmaktadır. Uygulamanın işleyici ve hazırlık süreci hakkında detaylara bir sonraki başlığımızdan ulaşabilirsiniz.

Parkinson Hastalığı Tanısında Bilgisayarlı Tomografi

Parkinson hastalığının belirtilerinin tespitinde bilgisayarlı tomografi cihazından faydalanılabilir. Sanal anjiyo yapılacak olan kişiye önceden kontrast madde uygulaması yapılacağı için kan testi istenebilir. Kan testi sonuçlarında iyotlu boyaya karşı alerjiniz olmaması durumunda işleme alınabilirsiniz.

Bilgisayarlı Tomografi Uygulaması Esnasında;

Parkinson hastalığı için bt taraması için görüntüleme odasına götürülürsünüz. Uygulamaya başlanması için kolunuza yerleştirilen IV kanül içerisinden kontrast boya enjekte edilecektir. Kontrast boyanın vücuda yayılması ile beraber ağızda metal tadı gelebilir ve vücudunuzda sıcaklık hissedebilirsiniz. Tüm vücuda uygulanabilecek bt taraması, ihtiyaç duyulan bölgeye odaklanarak o bölgeden kesitler alacaktır. Saniyeler içerisinde sayısız kesit çekilerek bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Parkinson hastalığı bilgisayarlı tomografi süresi 15 ila 60 dakika kadar sürebilir. Beyin Bt taramasının tamamlanmasıyla birlikte gözlem odasına alınacaksınız.

Bilgisayarlı Tomografi Uygulaması Sonrasında;

Parkinson hastalığı tanısında bilgisayarlı tomografi uygulaması sonrasında yan etkilerin gözlemlenmesi adına gözlem altında bekletebilirsiniz. Bt anjiyografi sonrası iyileşme süresi kısa olduğu için uygulama günü günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Bt tomografi sonuçları için aynı gün içerisinde doktorunuz sizinle görüşecektir. Semptomların nedeni ve görüntülerin tespiti sonrasında tedavi uygulamaları hakkında görüşmek için tekrardan randevu almanız gerekebilir.

Sonuç

Bt anjiyografi uygulaması sayesinde Parkinson hastalığının erken tanısı sağlanabilmektedir. Parkinson hastalarını ilerleyen dönemlerde zorlayan semptomların yavaşlatılması adına doğru tedavi uygulanması açısından önemlidir. Gerekli terapiler, uygun ilaç kullanımı sayesinde beyin uyarımı sağlanarak Parkinson tedavisi kısmen sağlanabilmektedir. Radyoloji ve Nöroloji uzmanlarının birlikte hareket ederek çalışacağı bu hastalıkta her iki alanın doktoru ile birebir görüşme yapmanız gerekebilir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi doktorlarından randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Parkinson teşhisinde bilgisayarlı tomografi kaç dakika sürer?

Parkinson hastalığı teşhisinde bt taraması 15 dakika ila 60 dakika arasında sürebilmektedir. Bu süreye uygulamaya hazırlık ve uygulamanın tamamlanması dahildir.

Parkinson hastalığı tedavisi var mı?

Parkinson hastalığı kesin tedavisi ne yazık ki mevcut değildir. 2022 yılı itibariyle Parkinson tedavisi yoktur ancak uygulamalar sayesinde hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir ve semptomlar hafifletilebilir.

Bilgisayarlı tomografi uygulaması doğruluk oranı nedir?

Bilgisayarlı tomografi operasyonu doğruluk oranı % 95 civarında görülmektedir. Üç boyutlu görüntülemeye olanak veren operasyon sayesinde doğru tanı konulabilme oranı artmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣