Prostat Nedir?

Kronik prostatit hastalığı yaşayan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Erkeklerde idrar torbasının yanı mesanenin hemen alt tarafında yer alan prostat bir salgı bezidir. Asli görevi ise meni oluşturan sıvıyı salgılamaktır. Peki, prostat nedir ve bu doku nasıl çalışır? Prostat dokusunda ortaya çıkan hastalıklar nelerdir?

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda prostat nedir sorusuna cevap bulabilir ve prostat hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Prostat Hastalıkları Nelerdir?

Erkek bireylerde mesane çıkım bölgesinde yer alan prostat dokusunun içerisinden idrar kanalı geçer. Normal boyutları 20-30 arasında seyreden organı yaş ilerledikçe hızlı ya da yavaş bir şekilde büyümektedir. Prostat organının normal boyutlarının dışına çıkması çeşitli rahatsızlıklara yol açar bu rahatsızlıkların başında iyi huylu prostat büyümesi gelir. Diğer prostat hastalıkları 3 grupta sınıflandırılır. Prostat nedir ve prostat dokusunda ortaya çıkan hastalıklar nelerdir sorusu söz konusu olduğunda karşımıza çıkan 3 grup şu şekildedir:

· Prostat iltihabı (Prostatit),

· İyi huylu prostat büyümesi,

· Prostat kanseri,

Söz konusu hastalıkların belirtileri kimi zaman ortak seyrederken sonuçları ve tedavi noktaları farklıdır.

Prostat Kanseri

Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan prostat kanserinin temel faktörü yaş ve genetiktir. Prostat rahatsızlıkları arasında en tehlikeli hastalık olan kanserin tedavisi erken teşhis ile kolaylıkla gerçekleşir. 4 evreden oluşan prostat kanserinde 3. Evreye kadar tümörlü doku yayılma göstermez. Evredeki yayılma ise yalnızca sperm kesesi gibi dokularda karşımıza çıkar. Prostat kanserinde tehlikeli olan evre son evre sayılan 4. evredir. Bu evrede tümörlü doku akciğeri karaciğer gibi organlar ve kemiklere yayılma gösterir.

Kanserli hücrelerin farklı doku ve organlara yayılmaması için tedaviye mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Bunun yanında hasta rutin kontrollerini aksatmamalı ve gerekli görülen ek ilaçları zamanında, eksiksiz bir şekilde kullanmalıdır.

Prostat Nedir ve Prostat Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Kanserli hücrelerin yanında belli balı prostat rahatsızlıkları da karşımıza çıkabilir. Bunlardan birisi adına sıklıkla duyduğumuz iyi huylu prostat büyümesidir. İyi huylu prostat büyümesi prostat dokusunun normalinden fazla seviyede bir hacme ulaşması durumudur. Bu durumda rezum işlemi gibi kolay ve kısa süreli bir tedavi karlımı çıkar. Bununla birlikte karşımıza çıkan diğer prostat tedavileri de lazerle prostat ameliyatı ve şok dalga tedavisidir. Söz konusu tedavi yöntemleri üroloji alanında gerçekleşen son teknolojik gelişmeler arasında yer alır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Prostat nedir?

Erkeklerde idrar torbasının yanı mesanenin hemen alt tarafında yer alan prostat bir salgı bezidir.

İyi huylu prostat büyümesi nedir?
 
Prostat büyümesi prostat dokusunun normalinden fazla seviyede bir hacme ulaşması durumudur.
 
Prostat kanserinde en tehlikeli evre hangisidir?
 
Kanserde tehlikeli olan evre son evre sayılan 4. evredir.
 
 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarak ta bilinmektedir. Bu gebelik, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeden önce, genellikle implantasyon sırasında ortaya çıkan bir gebelik türüdür. Hamilelik

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı halk arasında bilinen ismi ile hollywood gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı estetiği bozan diş ve diş etindeki değişikliklerin kişinin yüz şekline göre

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣