Prostat Nedir?

Kronik prostatit hastalığı yaşayan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Erkeklerde idrar torbasının yanı mesanenin hemen alt tarafında yer alan prostat bir salgı bezidir. Asli görevi ise meni oluşturan sıvıyı salgılamaktır. Peki, prostat nedir ve bu doku nasıl çalışır? Prostat dokusunda ortaya çıkan hastalıklar nelerdir?

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda prostat nedir sorusuna cevap bulabilir ve prostat hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

[trurbanner]

 

 

Prostat Hastalıkları Nelerdir?

Erkek bireylerde mesane çıkım bölgesinde yer alan prostat dokusunun içerisinden idrar kanalı geçer. Normal boyutları 20-30 arasında seyreden organı yaş ilerledikçe hızlı ya da yavaş bir şekilde büyümektedir. Prostat organının normal boyutlarının dışına çıkması çeşitli rahatsızlıklara yol açar bu rahatsızlıkların başında iyi huylu prostat büyümesi gelir. Diğer prostat hastalıkları 3 grupta sınıflandırılır. Prostat nedir ve prostat dokusunda ortaya çıkan hastalıklar nelerdir sorusu söz konusu olduğunda karşımıza çıkan 3 grup şu şekildedir:

· Prostat iltihabı (Prostatit),

· İyi huylu prostat büyümesi,

· Prostat kanseri,

Söz konusu hastalıkların belirtileri kimi zaman ortak seyrederken sonuçları ve tedavi noktaları farklıdır.

Prostat Kanseri

Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan prostat kanserinin temel faktörü yaş ve genetiktir. Prostat rahatsızlıkları arasında en tehlikeli hastalık olan kanserin tedavisi erken teşhis ile kolaylıkla gerçekleşir. 4 evreden oluşan prostat kanserinde 3. Evreye kadar tümörlü doku yayılma göstermez. Evredeki yayılma ise yalnızca sperm kesesi gibi dokularda karşımıza çıkar. Prostat kanserinde tehlikeli olan evre son evre sayılan 4. evredir. Bu evrede tümörlü doku akciğeri karaciğer gibi organlar ve kemiklere yayılma gösterir.

Kanserli hücrelerin farklı doku ve organlara yayılmaması için tedaviye mümkün olduğunca erken başlanmalıdır. Bunun yanında hasta rutin kontrollerini aksatmamalı ve gerekli görülen ek ilaçları zamanında, eksiksiz bir şekilde kullanmalıdır.

Prostat Nedir ve Prostat Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Kanserli hücrelerin yanında belli balı prostat rahatsızlıkları da karşımıza çıkabilir. Bunlardan birisi adına sıklıkla duyduğumuz iyi huylu prostat büyümesidir. İyi huylu prostat büyümesi prostat dokusunun normalinden fazla seviyede bir hacme ulaşması durumudur. Bu durumda rezum işlemi gibi kolay ve kısa süreli bir tedavi karlımı çıkar. Bununla birlikte karşımıza çıkan diğer prostat tedavileri de lazerle prostat ameliyatı ve şok dalga tedavisidir. Söz konusu tedavi yöntemleri üroloji alanında gerçekleşen son teknolojik gelişmeler arasında yer alır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Prostat nedir?

Erkeklerde idrar torbasının yanı mesanenin hemen alt tarafında yer alan prostat bir salgı bezidir.

İyi huylu prostat büyümesi nedir?
 
Prostat büyümesi prostat dokusunun normalinden fazla seviyede bir hacme ulaşması durumudur.
 
Prostat kanserinde en tehlikeli evre hangisidir?
 
Kanserde tehlikeli olan evre son evre sayılan 4. evredir.
 
 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣