Üroloji Nedir?

Üroloji Nedir

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Tanı ve tedavi yöntemleri ile kadın ve erkek hastaların üreme organları, idrar yolu hastalıkları gibi durumlarla ilgilenen birime üroloji denir. Üroloji kliniklerindeki tüm işlemler alanında uzman ürolog hekimler tarafından gerçekleşir. Üroloji nedir sorusu söz konusu olduğunda idrar yollarından, üreme sistemine kadar uzanan birçok farklı nokta karşımıza çıkar.

[trurbanner]

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda üroloji nedir sorusu noktasında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Ürolojide Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Tanı yöntemleri söz konusu olduğunda üroloji nedir sorusuna cevap olarak karşımıza çıkan temel etken kan ve idrar tahlilidir. Söz konusu tahlillerin sonuçları doğrultusunda kan ve idrar bulgularında yer alan farklılıklar ortaya çıkar. Kan ve idrar testleri sayesinde hastanın hangi üroloji hastalığına sahip olduğu ortaya çıkar. Bu sonuçlar doğrultusunda tedavi yöntemleri ortaya çıkar. Üroloji biriminde en fazla istemen testler şu şekildedir:

· Kan tahlili

· İdrar tahlili

· Sperm analizi

· Bakteri ve virüs taraması

· Protein ve enzim analizi

· Tümör bulgularının araştırılması

· Prostat biyopsisi

Söz konusu testlerle hastanın hangi hastalığa sahip olduğu ve bu hastalık sonucunda izlenecek yollar kesinlik kazanır. Böylelikle hekimin gerekli gördüğü tedavi süreci başlar.

Ürolojide Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Üroloji hastalıkları benzer belirtilere sahiptir. En sık karşılaşılan üroloji hastalıklar şu şekildedir:

· Mesane tümörü,

· Prostat kanseri,

· Belsoğukluğu

· Böbrek ve İdrar yolu taşları,

· İyi huylu prostat büyümesi,

· İdrar kaçırma,

Söz konusu hastalıların yanında birçok farklı üroloji hastalığı vardır. Üroloji bölümünde en fazla karşılaşılan hastalıklar ise cinsel yolla bulaşan hastalıklardır Üroloji hastalıkları temelinde idrarda kan ve yanma, mide bulantısı, sık sık idrara çıkmak ve idrar kaçırma gibi belirtiler gösterir. Üroloji hastalıklarının tedavi yöntemleri ile genel anlamda iki şekilde karşımıza çıkar. Bunlardan ilki ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinde daha az riske sahip olan hastalıklar antibiyotikler ile tedavi edilir. Söz konusu bakterilerin vücuttan atılması temel amaçtır. Bir diğer tedavi yöntemi ise cerrahi işlemleridir. Bu tedavi yöntemleri ise kanser ve tümör oluşumu gibi vücuda yayılma riski taşıyan hastalıklarda karşımıza çıkar. Üroloji nedir sorusu noktasında söz konusu olan diğer tedavi çeşitleri de rezum ve şok dalga tedavisidir. Daha çok prostat büyümesi gibi durumlarda karşımıza çıkan bu tedavi yöntemleri açık ameliyatların aksine kısa sürede gerçekleşir. Rezum ve şok dalga tedavisi gören hastalar rutin yaşamlarına kısa sürede geri dönebilirler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Üroloji nedir?

Tanı ve tedavi yöntemleri ile kadın ve erkek hastaların üreme organları, idrar yolu hastalıkları gibi durumlarla ilgilenen birime üroloji denir.

Ürolojide ilaç tedavisi nedir?

İlaç tedavisinde daha az riske sahip olan hastalıklar antibiyotikler ile tedavi edilir.

Ürolojide hangi testler istenir?
 
Kan e idrar tahlili, sperm analizi, bakteri ve virüs taraması gibi testler gerekli görülür.
 
 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣