Saç Ekimi Sonrası Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

saç ekimi sonrası yatış pozisyonu gösterilen erkek

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Saç ekimi sonrası yatış pozisyonu, operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. iyileşme döneminde uyku pozisyonları hakkında merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Nasıl Uyunur?

Saç ekimi sonrası nasıl uyunacağı, operasyon sonrasında sıklıkla merak edilmektedir. İyileşme döneminde operasyonu etkilememek için tavsiye edilen uyku pozisyonlarını tercih etmeniz gerekir. Saç ekimi sonrasındaki ilk bir hafta, ortopedik boyun destekleyici bir yastık ile uyumanız gerekmektedir. Yastığın şekli sayesinde saç kökleriniz yastığa temas etmez ve zarar görmez. Boyun yastığı, ilk bir hafta başında oluşan şişkinliğin azalmasına da yardımcı olacaktır. Başınızın kalp seviyesinin üzerinde durması sayesinde şişliklerin daha çabuk indirdiğini görebilirsiniz. Dilerseniz, operasyon sonrası ilk günler, kafanızın daha yüksekte durması adına kafanızın altına çift yastık koyabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Yatış Pozisyonu Neden Önemlidir?

Saç ekimi operasyonları arasında olan FUT ve FUE teknikleri, saç derisi üzerinde geçici hasara neden olur. Her operasyon sonrası görülebilecek bu hasara karşı özenli davranmak ve oluşabilecek risklerin önüne geçmek gerekir. Düzenli uyku alışkanlıkları nedeniyle, operasyon sonrası aynı şekilde uyumaya devam etmek isteyebilirsiniz. Ancak saç ekimi operasyonu sonrası hassaslaşan deri nedeniyle, cildinizi koruma altınıza almalısınız. Greftlerin yerinden oynamaması ve zarar görmemesi adına yüksek bir yastık kullanıp, greftleri korumanız önemlidir. Aksi takdirde saç ekimi sonuçlarını olumsuz etkileyebilir ve tedavi başarısı düşebilir.

Saç Ekimi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Saç Ekiminden Sonra Nasıl Uyunur?

Saç ekim prosedürü sonrasında mümkün olan en başarılı sonucu elde etmek için dikkat etmeniz gerekenler bulunuyor. Saç ekimi sonrası yatış pozisyonu ve saç ekimi sonrası güneşe çıkmak gibi birçok hususta tavsiyelere uymanız önemlidir. Bazı kişiler sadece tek yönlü uyurken, bazı kişiler sürekli pozisyon değiştirerek uykuya dalarlar. Bu açıdan sizi zorlayabilecek bu süreçte tavsiyeleri inceleyip, bir haftalık süreçte alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekmekte. Saç ekimi sonrası yatış pozisyonu nasıl olmalı diye merak ediyorsanız;

1. Baş ve Boyun Yüksekte Olmalı

Saç ekimi operasyonu sonrası saç derisi üzerinde şişlik meydana gelmektedir. Özellikle ilk bir haftalık süreçte kendini belli eden şişlik nedeniyle uyurken dikkat etmelisiniz. Başınızın ve boynunuzun kalp seviyesinden yukarıda olmasına dikkat ederek , şişliğin de azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Saç ekimi operasyonu sonrası ortopedik bir astık edinerek, boyun boşluğuna denk gelen bir yastık tercih edebilirsiniz. Bu şekilde kafanız yukarıda kalır ve kumaşlarla az temas eder. Aynı esnada boynunuz da destekleneceği için rahat bir uyku çekebilirsiniz. Bu uyku pozisyonu sayesinde kafa şişliğinde azalma görülebilir ve enfeksiyon riski azalır.

2. Aşırı Hareketten Kaçının

Uyku esnasında sürekli düşünüyorsanız, bu durum sizin için zorlayıcı olabilir. Saç köklerinin korunması gerektiği bu dönemde, aşırı hareketlilik nedeniyle grreftler yerinden oynayabilir ve hasar görebilir. Yatakta sıklıkla dönmenin yol açabileceği bu duruma karşı olabildiğince az dönerek uyumaya çalışmalısınız. Zorlanabilirsiniz ancak geçici bir durum olduğunu unutmayın ve sabır gösterin.

3. Yastığınızın Üzerine Koruyucu Geçirin

Saç ekimi operasyonu yaptırdıklar sonra merkeziniz tarafından yastık koruyucu pedler edinebilirsiniz. Operasyonun ilk haftasında kafa derisinde sızıntılar olabilir. Bu lekelenmeler birikerek enfeksiyona neden olabileceği için yastık kılıfınızı koruyun veya düzenli değiştirin.

4. Uyku Arası Bakımları Kaçırmayın

Saç ekimi sonrası uygulanması gereken bakımlar için uykunuzu bölmeniz gerekebilir. Saç ekimi uzmanının önerdiği saat aralıklarına göre alarm kurarak, uykunuzu bölmeniz gerekse dahi, uyanı bakımlarınızı yapmanız önemlidir. Bakımların zamanında yapılması iyileşme saç uzaması açısından oldukça önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Normal Yatılır?

Saç ekimi sonrasında normal uyku düzeninize bir haftalık bir ara vermeniz gerekiyor. İlk haftayı aştıktan sonra şişliklerinin inmesi ve iyileşme görülmesi durumunda eski düzeninize dönebilirsiniz. Ancak yeni uyku düzeni sizi yormuyorsa, greftlerin tam iyileşme sağlayacağı döneme kadar boyun yastığı eşliğinde uyumaya devam edebilirsiniz. Bu şekilde greftleriniz daha güvende olacaktır ancak dilerseniz, normal yastığınıza geçiş yapabilirsiniz.

 

SONUÇ

Hastadan hastaya değişen iyileşme süreci, tüm işlemleri etkilemektedir. Saç ekimi sonrası yatış pozisyonu bu anlamda ilk bir hafta olarak görülmekle beraber değişiklik gösterebilir. Uygulanan FUE veya FUT teknikleri de operasyonun iyileşme sürecinde etkili olmaktadır. Her iki durumda da saç kökleri korunmalı ve saçların uzamaya başlayacağı döneme kadar dikkatli olunmalıdır. Boynu destekleyen yastıklarla kafa derisi korunarak, ilk bir haftalık süreç sonrasında eski uyku alışkanlıklarına geri dönüş sağlanabilir. Saç ekimi hakkında tüm merak ettikleriniz için Avicenna Hastanesi Saç Ekimi Merkezi uzmanlarımıza randevu alabilir, yüz yüze görüşme sağlayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası boyun destekli yastık kullanılmalı mı?

Saç ekiminden sonra saç köklerinin kumaşlara temas etmemesi adına kafanın yüksekte olması önemlidir. Yastık ve kılıflara daha az temas etmesi adına boyun destekleyici yastıklar seçilmelidir. Bu durum kafa derisindeki şişliklerin azalmasında da etkili olacaktır.

Saç ekimi sonrası ne zaman normal uykuya geçilir?

Saç ekimi operasyonu geçirdikten sonra, 1 haftalık süreç sonrasında eski uyku pozisyonunuza geçebilirsiniz. Ancak bahsedilen süre kişiden kişiye değişiklik gösterebildiği için öncelikle saç ekimi uzmanınıza danışmanızı öneririz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣