Derin TMS ve Klasik TMS Arasındaki Farklar tms uygulanan kadın ve doktor

Derin TMS ve Klasik TMS Arasındaki Farklar

Derin TMS ve Klasik TMS Arasındaki Farklar yazımızdan, iki uygulamanın temel farklılıklarını sizler için bir araya getirdik. Dilerseniz, vazgeçmeden yazımızı inceleyebilirsiniz.

Klasik TMS Nedir?

Transkraniyal manyetik stimülasyon uygulaması, beyne sinyaller yollayarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Nörolojik ve zihinsel bozuklukların tedavisinde kullanılan prosedür, elektromanyetik darbeler kullanarak tedavi sağlamaktadır. Esas olarak depresyon tedavisinde kullanılmasının yanı sıra anksiyete ve OKB tedavisinde de kullanılmaktadır.

Derin TMU Nedir?

Derin tmu, klasik tms işleminden farklı olarak daha fazla etki alanına sahip bir uygulamadır. Daha güvenilir bir hedeflemeye sahip olan derin tms uygulaması aynı zamanda daha fazla nöron aktivasyonunu sağlamaktadır. Derin ve geniş bölge aktivasyonu dışında uygulama olarak aynı uygulamalara sahiplerdir. Ancak temel olarak, sahip olduğunuz hastalığın tedavisinde hangi yöntemin tercih edileceği doktor ile yapacağınız ön muayene sonrasında karar verilebilir. Nöroloji doktorunuz işle yaptığınız görüşme ardından iki uygulama arasındaki farklılığı merak ediyor olabilirsiniz. Dilerseniz, derin tmu ve klasik tms arasındaki farklar başlığımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

TMS Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

 • OKB
 • Erişkin dikkat eksikliği
 • Hiperaktivite bozukluğu
 • Bipolar bozukluk
 • Şizofreni
 • Alkol bağımlılığı
 • Sigara bağımlılığı
 • Kokain bağımlılığı
 • Multipl Skleroz-Halsizliği giderme
 • Nöropatik ağrı
 • Otizm-İletişim becerilerini artırma
 • Parkinson hastalığı
 • Alzheimer Hastalığı

Özellikle tms ve derin tmu işlemlerinde depresyon ve bipolar bozuklukların tedavisinde oldukça etkili sonuçlar görülmektedir. FDA onaylı olan teknoloji ile hastalıkların tedavisi dünyada birçok ülkede manyetik uyarım tedavisi ile sağlanıyor.

Derin TMS ve Klasik TMS Arasındaki Farklar

Derin tms ve klasik tms arasındaki farklar yazımızda iki uygulamanın temel farklılıklarını inceleyeceğiz. Öncelikle kişinin beyin bölgesine sinyal verilmesi için kullanılan başlıklar birbirinden farklı yapıdadır. H başlık olarak adlandırılan başlıklar, kafa derisine sabit lenir ve derin tms tedavisi sırasında bobinlerin hareket etmesi engellenir. Öncelikle her ili uygulamada da kullanılan başlıklar benzerdik ancak tasarımsal farklılıklar vardır. Aşağıdaki görselimizden iki uygulamanın farklılıklarını detaylı inceleyebilirsiniz.

 

Derin TMS ve Klasik TMS Arasındaki Farklar

 

Bahsedilen görselde görüldüğü gibi, uygulamalar arasında birden fazla farklılıktan söz edilebilmektedir. Bu nedenle her iki uygulamadan hangisinin uygulanacağına ancak nöroloji uzmanı ile yapacağınız görüşme sonrası karar verilebilir. Bu nedenle öncelikle Nöroloji uzmanı doktorlar ile görüşmeniz gerekmektedir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Nöroloji uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anksiyete derin tms tedavisi ile düzelebilir mi?

Anksiyete, depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde manyetik uyarım tedavisi fayda sağlamaktadır. Nöroloji doktorunuz ile görüştükten sonra gerekli görülmesi durumunda manyetik uyarım tedavisine başlayabilirsiniz.

Manyetik uyarım tedavisi hangi hastanelerde var?

Tmu tedavisi yapan hastaneler arasında İstanbul Ataşehir Avicenna Hastanesi bulunmaktadır. Nöroloji bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için gün alabilirsiniz.

TMS tedavisi SGK karşılıyor mu?

TMU tedavisi hem özel sağlık kurumlarında hem de devlet hastanelerinde uygulanabiliyor. Manyetik uyarım tedavisi, anlaşmalı özel hastanelerde sgk tarafından karşılanabilmektedir. Bunun yanı sıra kapsamlı bir özel sağlık sigortanız bulunuyorsa, manyetik stimülasyon tedaviniz sigorta dahilinde ücretsiz yapılabilir.

Transkraniyal manyetik uyarım kaç seans yapılır?

Manyetik uyarım tedavisi seans sayısı hastalığınızın mevcut durumuna göre değişiklik gösterecektir. TMU seans sayısı genellikle 4 – 5 hafta boyunca devam edip, 20 ve 30 seans arasında olmaktadır.

 

Avicenna Hastanesi Nöroloji Bölümü Doktorlarımız

Nöroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.