Derin TMS ve Klasik TMS Arasındaki Farklar

Derin TMS ve Klasik TMS Arasındaki Farklar tms uygulanan kadın ve doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Derin TMS ve Klasik TMS Arasındaki Farklar yazımızdan, iki uygulamanın temel farklılıklarını sizler için bir araya getirdik. Dilerseniz, vazgeçmeden yazımızı inceleyebilirsiniz.

Klasik TMS Nedir?

Transkraniyal manyetik stimülasyon uygulaması, beyne sinyaller yollayarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Nörolojik ve zihinsel bozuklukların tedavisinde kullanılan prosedür, elektromanyetik darbeler kullanarak tedavi sağlamaktadır. Esas olarak depresyon tedavisinde kullanılmasının yanı sıra anksiyete ve OKB tedavisinde de kullanılmaktadır.

Derin TMU Nedir?

Derin tmu, klasik tms işleminden farklı olarak daha fazla etki alanına sahip bir uygulamadır. Daha güvenilir bir hedeflemeye sahip olan derin tms uygulaması aynı zamanda daha fazla nöron aktivasyonunu sağlamaktadır. Derin ve geniş bölge aktivasyonu dışında uygulama olarak aynı uygulamalara sahiplerdir. Ancak temel olarak, sahip olduğunuz hastalığın tedavisinde hangi yöntemin tercih edileceği doktor ile yapacağınız ön muayene sonrasında karar verilebilir. Nöroloji doktorunuz işle yaptığınız görüşme ardından iki uygulama arasındaki farklılığı merak ediyor olabilirsiniz. Dilerseniz, derin tmu ve klasik tms arasındaki farklar başlığımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

TMS Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

 • OKB
 • Erişkin dikkat eksikliği
 • Hiperaktivite bozukluğu
 • Bipolar bozukluk
 • Şizofreni
 • Alkol bağımlılığı
 • Sigara bağımlılığı
 • Kokain bağımlılığı
 • Multipl Skleroz-Halsizliği giderme
 • Nöropatik ağrı
 • Otizm-İletişim becerilerini artırma
 • Parkinson hastalığı
 • Alzheimer Hastalığı

Özellikle tms ve derin tmu işlemlerinde depresyon ve bipolar bozuklukların tedavisinde oldukça etkili sonuçlar görülmektedir. FDA onaylı olan teknoloji ile hastalıkların tedavisi dünyada birçok ülkede manyetik uyarım tedavisi ile sağlanıyor.

Derin TMS ve Klasik TMS Arasındaki Farklar

Derin tms ve klasik tms arasındaki farklar yazımızda iki uygulamanın temel farklılıklarını inceleyeceğiz. Öncelikle kişinin beyin bölgesine sinyal verilmesi için kullanılan başlıklar birbirinden farklı yapıdadır. H başlık olarak adlandırılan başlıklar, kafa derisine sabit lenir ve derin tms tedavisi sırasında bobinlerin hareket etmesi engellenir. Öncelikle her ili uygulamada da kullanılan başlıklar benzerdik ancak tasarımsal farklılıklar vardır. Aşağıdaki görselimizden iki uygulamanın farklılıklarını detaylı inceleyebilirsiniz.

 

Derin TMS ve Klasik TMS Arasındaki Farklar

 

Bahsedilen görselde görüldüğü gibi, uygulamalar arasında birden fazla farklılıktan söz edilebilmektedir. Bu nedenle her iki uygulamadan hangisinin uygulanacağına ancak nöroloji uzmanı ile yapacağınız görüşme sonrası karar verilebilir. Bu nedenle öncelikle Nöroloji uzmanı doktorlar ile görüşmeniz gerekmektedir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Nöroloji uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anksiyete derin tms tedavisi ile düzelebilir mi?

Anksiyete, depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde manyetik uyarım tedavisi fayda sağlamaktadır. Nöroloji doktorunuz ile görüştükten sonra gerekli görülmesi durumunda manyetik uyarım tedavisine başlayabilirsiniz.

Manyetik uyarım tedavisi hangi hastanelerde var?

Tmu tedavisi yapan hastaneler arasında İstanbul Ataşehir Avicenna Hastanesi bulunmaktadır. Nöroloji bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için gün alabilirsiniz.

TMS tedavisi SGK karşılıyor mu?

TMU tedavisi hem özel sağlık kurumlarında hem de devlet hastanelerinde uygulanabiliyor. Manyetik uyarım tedavisi, anlaşmalı özel hastanelerde sgk tarafından karşılanabilmektedir. Bunun yanı sıra kapsamlı bir özel sağlık sigortanız bulunuyorsa, manyetik stimülasyon tedaviniz sigorta dahilinde ücretsiz yapılabilir.

Transkraniyal manyetik uyarım kaç seans yapılır?

Manyetik uyarım tedavisi seans sayısı hastalığınızın mevcut durumuna göre değişiklik gösterecektir. TMU seans sayısı genellikle 4 – 5 hafta boyunca devam edip, 20 ve 30 seans arasında olmaktadır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣