Tüp Bebek Tedavi Süresi: Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tüp bebek tedavi süresini bekleyen kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Dünyada en sık tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri olan tüp bebek tedavisi, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Tüp bebek tedavisi günümüzde anne baba olmak isteyen ancak doğal yollarla olamayan çiftlerin başvurduğu bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemi ile ilgili en merak edilen sorulardan biri de tedavinin ne kadar sürdüğüdür. Peki tüp bebek tedavisi kaç gün sürer? Tüp bebek tedavisi toplam kaç gün sürer? Tüp bebek tedavi süresi ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Tüp bebek tedavisi sanıldığının aksine zahmetli ve uzun süreli bir tedavi değildir. Ancak tüp bebek tedavisine karar veren bir çiftin ön değerlendirme süreci olur ve bazı tetkik ve tahliller tedaviye başlanmadan değerlendirilir. Daha önce düşük yapılmışsa, bunun için genetik testler istenir. Ve bu testlerin sonuçlanması en az üç hafta sürer. Öte yandan tüp bebek tedavisi öncesi bu değerlendirme süreci her çiftte farklı sürmektedir.

Tüp Bebek Aşamaları Kaç Gün Sürer?

Yumurtalıkların Uyarılması

Yumurtalıkların uyarılması tüp bebek tedavisinin birinci aşamasıdır ve adetin 2. ya da 3. günü bu aşamaya başlanır. Toplamda 10 – 12 gün sürer. Göbek etrafından yapılan iğneler ile yumurtalıklar uyarılır. Folikül adındaki yumurta içeren kesecikler yaklaşık 20 mm boyutlara ulaştığı zaman çatlatma iğnesi yine göbek etrafından yapılır. Yumurtalıkların uyarılma süresi boyunca toplamda 3 – 4 kez doktora gidilir ve foliküllerin büyümesi ultrason aracılığıyla kontrol edilir. Ayrıca kanda estrojen hormonu ölçümleri ile birlikte foliküllerin gelişim hızı ayarlanır.

Yumurta Toplama

Yumurtalar belli bir boyuta ve olgunluğa geldiği zaman, yumurta hücrelerinin çatlaması için çatlatma iğnesi uygulanır. Çatlatma iğnesi yapıldıktan 35 – 36 saat sonra foliküllerden yumurtalar anestezi altında toplanır. Ağrısız ve acısız olan bu OPU işlemi, yaklaşık olarak 15 – 30 dakika sürer. Baba adayından sperm örnekleri alınır ve alınan örnek laboratuvara gönderilir. Klasik tüp bebek ya da mikroenjeksiyon yöntemlerinden biri kullanılarak alınan yumurta hücreleri, sperm hücre kalitesine ve laboratuvar şartlarına göre döllenir. Bu döllenme sonucu yaklaşık 12 – 15 saat sürer ve döllenme sonucunda anne karnında embriyo oluşumu meydana gelir.

Embriyo Transferi

Döllenmiş embriyoların toplamasından 48 – 72 saat ya da 120 saat sonra transfer gerçekleştirme işlemine geçilir. Embriyolar bir kateter yardımıyla rahim ağzından geçirilerek rahmin içerisinde transfer edilir. Transfer edilecek embriyoların sayısı ise, 35 yaşın altındakiler için ilk iki tedavide 1, diğer kişilerde en fazla 2’dir.Transfer işleminin ardından 12 gün sonra da gebelik testi istenir. Olumlu sonuç gözlemlendiğinde, 10 gün sonra ultrason ile kontrol yapılır.

Sonuç;

Tüp bebek tedavi süresi ne kadar sürer? Tüp bebek kaç gün sürer? gibi soruların cevabı pek çok kullanıcı tarafından merak edilip araştırılıyor. Sonuç olarak 10 – 12 gün yumurtalıkların uyarılması, 2 gün çatlatma iğnesi ile yumurta toplama, 2 – 5 gün laboratuvarda yumurtaları dölleme ve embriyo gelişimi, embriyo transferi gibi aşamalar ile birlikte tüp bebek tedavi süresi 20 gün kadar sürmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tüp bebek tedavisi adetin kaçıncı günü başlar?

Tüp bebek tedavisi adetin 2. ya da 3. günü başlamaktadır.

Tüp bebek iğne tedavisi kaç gün sürer?

GnRH antagonistleri ile uygulanan kısa protokol tüp bebek tedavisinde 10 – 12 gün sürerken, GnRH analoglarının uyglandığı uzun protokol tüp bebek tedavisinde ise 20 gün sürer. Ancak bu protokollar her hastaya göre özel olarak planlanarak uygulanır.

Tüp bebek tedavisi ne kadar sürer?

Tüp bebek tedavisinin tamamlanması 4 ya da 6 hafta arasında sürer.

Tüp bebekte ilaç tedavisi kaç gün sürer?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan iğneler, kişiden kişiye değişiklik gösterir ancak ortalama 10 – 12 gün düzenli olarak bu sürece devam edilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣