Üroloji Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Nöro-Üroloji muayenesinde doktor ve yatan erkek hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hatalarda genetik faktörler ve yaş durumu gibi etkenler dahilinde çeşitli üroloji hastalıkla ortaya çıkar. Söz konusu hastalıklar kimi zaman üroloji ameliyatları yapılmasını gerekli kılar. Üroloji hastalıklarından bazıları daha kısa süreli ve açık işlem gerektirmeyen işlemlerle yapılırken kimi rahatsızlıklar noktasında üroloji ameliyatları devreye girer. Peki, üroloji ameliyatları nasıl yapılır? Ürolojide cerrahi işlem gerektiren durumlar nedir?

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda üroloji ameliyatları noktasında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

[trurbanner]

 

 

Üroloji Ameliyatları Nelerdir?

İdrar yolu ve üreme organlarında ortaya çıkan belirtiler ve sorunlar üroloji hastalıklarının habercisidir. Hastanın genel sağlık durumu tıbbi geçmişi incelendikten sonra üroloji hastalığı tanı yöntemleri adına bazı testler gereklidir. Biyopsi, idrar testi, kan testi ve BT taraması gibi inceleme yöntemleri sonrasında kimi hastalıklarından tedavi sürecinde cerrahi işleme karar verilir. Hastalıkların tedavisi söz konusu olduğunda karşımıza çıkan üroloji ameliyatları şu şekildedir:

· Mikrovarikoselektomi

· Perkütaş cerrahisi (böbrek ve idrar yolu taşları tedavisi)

· Laparoskopik İşlemler

· Endoksopik İşlemler

· Mikroskopik İşlemler

· Prostat Ameliyatları

Söz konusu üroloji ameliyatlarının yanında klasik operasyonlar da karşımıza çıkar. Klasik cerrahi işlemler; mesane, prostat, böbrek testis ve idrar yolu hastalıklarını kapsar.

Ürolojide Hangi Durumlarda Cerrahi İşlem Gerekir?

Hastalıklar noktasın risk taşıyan durumlarda cerrahi işlem gereklidir. Bu durumların başında prostat kanseri ve mesane tümörü gibi yayılma riski taşıyan hastalıklar yer alır. Söz konusu hastalıklar son veya sondan bir önceki seviyeye geçmeden yayılma göstermezler. Fakat 3. Ve 4. evrelerde tümörlü hücreler ve dokular farklı organlara sıçrar.

Bu gibi durumlarda kimi zaman kanserli dokunun alınması gereklidir. Cerrahi yöntemler ve açık işlemler zorlu bir süreci işaret eder. Söz konusu işlemlerden sonra hasta günlük yaşamında dikkatli olmalı spor, egzersiz vb. aktivelerine bir süre ara vermelidir. Bunun yanında hasta belenme rutinine de işlemlere uygun bir şekilde düzenlemeli ve kontrollerini aksatmamalıdır. aksatmamalıdır. Özellikle kanser ve tümör oluşumu gibi durumlar tekrarlayabilme ve nüksetme özelliğine sahiptir. Bu sebeple kanser tedavisi gören hastaların tedavi süreci tamamlandıktan sonra da gereli testleri rutin olarak gerçekleştirmeleri olası olumsuzların önüne geçer.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Üroloji ameliyatları nedir?

Hastalıklardan bazıları daha kısa süreli ve açık ameliyat gerektirmeyen işlemlerle yapılırken kimi rahatsızlıklar noktasında üroloji ameliyatları devreye girer.

Ürolojide hangi durumlarda cerrahi işlem gereklidir?

Hastalıklar noktasın risk taşıyan durumlarda cerrahi işlem gereklidir.

Üroloji hastalıklarının tanısı için gerekli olan testler nelerdir?

Biyopsi, idrar testi, kan testi ve BT taraması gibi inceleme yöntemleri söz konusudur.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣