Uyku Laboratuvarı Nedir? Neler Yapılır?

uyku laboratuvarı nedir

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Uyku laboratuvarı nedir? yazımızda, yaygın uyku bozukluklarını teşhis etmek için uyku çalışmalarının detaylarından bahsettik. Uyku laboratuvarı hakkında merak edilenleri, makalemizden inceleyebilirsiniz.

Uyku Laboratuvarı Nedir?

Uyku laboratuvarı bölümü, genellikle hastane gibi büyük bir tıbbi tesis içerisinde yer almaktadır. Hastane içerisindeki uyku alanı veya uyku odası, izleme ekipmanı ve uyku sırasında hastayı izleyen tıp uzmanları için ayrı bir gözlem alana sahiptir.

İşyeri sağlığı ve güvenliği kurallarına dikkat edilerek, uyku laboratuvarında yapılan çalışmalar; çalışanın işyerinde sağlığını, uyanıklığını, performansını ve güvenliğini etkileyebilecek sorunların belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Uyku laboratuvarı, uyku merkezi veya uyku polikliniği olarak da geçmektedir. Gündüz uyku hali veya uykuda aşırı horlama gibi sorunlar yaşayan kişilerde, ciddi bir uyku bozukluğu olabilir.  İyi bir gece uykusuna hasret kalmanız, can sıkıntısından daha fazlasına neden olmaktadır. Psikolojinizi etkilediği gibi, uyku bozukluğu sağlığınızı da etkilemektedir. Tedavi edilmeyen uyku bozuklukları aşağıda bahsettiğimiz durumlara yol açabilir.

Uzun süreli uyku sorunları sonrası görülebilecek sorunlar arasında;

  • Felç
  • Depresyon
  • Diyabet
  • Kalp hastalığı
  • Hipertansiyon
  • Obezite sorunu
  • Madde bağımlılığına yatkınlık

Bahsedilen durumlara ek olarak, aşırı uykusuz kalmak motorlu araç veya işyeri kazası riskiniz artabilir. Bu durum hem sizin için hem de çevrenizdekiler için tehlike oluşturmaktadır. Bahsedilen uyku bozukluklarından muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız, en kısa sürede bir uzmandan yardım almanız önerilmektedir.

Uyku Laboratuvarı Nedir?

Uyku Laboratuvarı, doktorların uyku çalışmaları yaparak uyku bozukluklarını teşhis etmelerini sağlayan kliniktir. Güncel teknoloji cihazlarla donatılan Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı odalarında, kendinizi evinizde hissetmeniz için size özel bir odaya sahiptir.Uyku odası içerisinde uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılan birkaç test bulunmaktadır. Bunlar arasında;

  • Polisomnogram: Bu test, uyku sırasında beyin aktivitesi, göz hareketi, oksijen seviyeleri, kalp hızı ve ritmi, solunumun durması, horlama ve vücut kas hareketleri dahil olmak üzere çeşitli vücut fonksiyonlarını kaydeder.
  • Çoklu Uyku Gecikme Testi: Bu test, uykuya dalmanızın ne kadar sürdüğünü ve ölçülen bir süre içinde uykunun REM evresinin mevcut olup olmadığını ölçer.

Uyku Çalışması Sırasında Ne Olur?

Uyku çalışmanız için uyku laboratuvarına geldiğinizde, bir gece klinikte kalmanız istenecektir. Uyku odasında kalacağınız gün bir uyku teknisyeni sizi kapıda karşılayacak ve size yatak, televizyon ve internet erişimi bulunan özel odanıza kadar eşlik edecek. Kendinizi evinizde hissedebilir ve odanızı kendi konforuna göre ayarlayabilirsiniz. Uykuya geçmeden önce teknisyen daha sonra ağrısız monitörleri başınıza, göğsünüze ve bacaklarınıza yerleştirecektir. Bu elektrotlar, uyku esnasında oksijen seviyeniz, kalp ve solunum hızlarınız gibi yaşamsal belirtilerinizi tüm uyku esnasında kontrol edecektir. Teknisyenler ayrıca uykunuzda horlamanızı kontrol ederken, kollarınızın ve bacaklarınızın hareketini de kamera yardımıyla izleyecektir. Çalışma tamamlandıktan sonra, doktorunuz bir tedavi planı oluşturmak için birlikte gözden geçirebileceğiniz uyku düzeniniz hakkında bir rapor alacaktır.

Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı: SONUÇ

Anadolu Yakası Uyku Laboratuvarı arasında bulunan Avicenna Sağlık Grubu, uyku bozukluğu olan hastaların en yüksek kalitede bakım almalarını sağlamaktadır. Avicenna Hastanesi Uyku Laboratuvarı, sizin ve sevdiklerinizin daha iyi bir gece uykusu çekmesine yardımcı olmaya hazır. Hastanemiz içerisinde kendinizi evde hissedeceğiniz konforda uyku odaları bulunuyor. uyku kliniğinde bulunan sesli, görüntülü ve fiziksel takip cihazları sayesinde siz uyurken sağlık kontrolleriniz sorunsuz şekilde gerçekleştirilecektir. Yaşam kalitenizi arttırmak için uyku bozukluklarının takibini yaptırabilirsiniz. Bu konuda destek almak için Avicenna Hastanesi Uyku Polikliniği uzman doktorlarımızdan randevu alabilir, muayene olabilirsiniz. Uyku laboratuvarı nedir? yanımızda gerekli tüm detaylara yer verdik. Dilerseniz, uyku laboratuvarı nedir? yazımızın yorumlar kısmından bizlere ulaşarak, merak ettiklerinizi bizlere iletebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Uyku polikliniği olan hastaneler neresidir?

Uyku kliniği her hastanede olmamakla beraber, güncel teknolojiyi takip eden hastanelerde bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Avicenna Hastanesi’nde uyku kliniği bulunmaktadır. Özel uyku odalarında yapılan uyku testleri ile hastalıkların teşhis ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Polisomnografi testi nedir?

Polisomnografi uyku testi, uyku problemleri yaşayan kişilerde görsel ve fiziksel kontroller sağlayarak yapılan uyku incelemesidir.

Uyku polikliniği nedir?

Uyku polikliniği; uyku apnesi, periyodik uzuv hareket bozukluğu, huzursuz bacak sendromu, uykusuzluk sorunu, uyurgezerlik gibi gece davranışlarının tespiti sağlamaktadır.

Uyku laboratuvarı fiyatları nelerdir?

Uyku odası fiyatları, seçeceğiniz sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik gösterecektir. Uyku laboratuvarı randevu oluştururken, fiyat bilgisi alabilirsiniz. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi uyku laboratuvarı fiyatları için 0216 574 10 00 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Uyku laboratuvarında neler yapılır?

Uyku laboratuvarında, gece uykunuz gözlemlenerek uyku esnasında ortaya çıkan sorunların tespiti sağlanır. Gece uykusunda kamera, ses ve ritim kaydedici cihazlar kullanılarak kontrol sağlanmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣