Robotik Fizik Tedavi: Nedir? Nasıl Yapılır?

robotik fizik tedavi uygulanan adam ve fizyoterapist

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Robotik fizik tedavi, rehabilitasyon tıbbı alanına büyük ilerlemeler getiren bir yeniliktir. Dilerseniz, robotik rehabilitasyon hakkında daha fazla bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Robotik Fizik Tedavi Nedir?

Robotik fizik tedavi, rehabilitasyon robotları kullanarak hastaların belirli bir egzersizi gerçekleştirme sayısını büyük ölçüde artırmaktadır. Fizik tedavi hareketlerini yapmalarına yardımcı olan cihazlar, daha fazla tekrar sayısı sayesinde daha etkili olmaktadır. Bu önemlidir, çünkü tekrarlamanın artan işlevin anahtarı olduğu gösterilmiştir. Robotlar ayrıca video oyunlarını da dahil ederek terapiye bir oyun unsuru getirme konusunda yenilikçidir. Daha eğlenceli ve hızlı geçen zaman sayesinde fizik tedavi süreleri zorlayıcı gelmemektedir. Hastalar video oyunlarıyla meşgul olurken bir yandan da egzersiz yapabilirler.

Robotik rehabilitasyon esnasında ayrıca verileri kaydedilmektedir. Veriler, kazanımları ölçme ve gelişmeyi izlemek için kullanılabilir. Hastalara ilerleme kaydettiklerine dair güvence vermek ve onları daha fazlasını yapmaya teşvik etmek için de kullanılabilir.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Robotik Fizik Tedavi Kullanılan Hastalıklar

Robotiklerin rehabilitasyonda kullanılması, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok hastalıkta etkilidir. Bunlar arasında;

Bahsedilen durumların tedavisinde robotik  rehabilitasyon uygulamalarından fayda sağlanabilir. Birden fazla seans ile daha hızlı iyileşme sağlanabilir. Robotik lazer fizik tedavi sayesinde hastalıkların hızlı tedavisi sağlanarak, daha kısa sürede sonuç almanız mümkün oluyor.

Robotik Rehabilitasyonda Kullanılan Cihazlar

Robotik tedavi merkezleri, güncel teknolojinin kullanıldığı cihazlarla fizik tedavi uygulamaları yapmaktadır. Robotik rehabilitasyon cihazları arasında kullanılan yöntemler;

  • Robotik Lokomat Terapisi
  • Robotik Yatak Sistemi
  • El Kol Robotu

Robotik teknoloji, geleneksel tedavinin etkisini artırır. Avicenna Hastanesi, bir fizyoterapist gözetiminde fizik tedavi sağlayan robotlara sahiptir. Muayene sonrası gerekli görülen ortopedik durumların tedavisinde robotik fizik tedavi cihazları kullanılabilir.

Rehabilitasyon Robotları Ne Yapar?

Rehabilitasyon robotları, terapistlerin egzersizlerin düzgün bir şekilde yapılmasını sağlamalarına yardımcı olur. Genellikle hastanın vücut ağırlığını desteklemeye yardımcı olurlar, böylece hastalar yorulmadan önce daha uzun süre katılabilirler. İyileştirmeleri ölçerler ve objektif raporlama ve değerlendirme sağlarlar.

Robotik Yürüyüş Tedavisi Nedir?

Birçok nörolojik ve ortopedik durum yürüme yeteneğini etkiler. İnme, beyin hasarı, MS. Parkinson hastalığı ve diğer nörolojik durumlar, kasları hareket ettiren sinir sinyallerini engelleyerek düzgün yürüme yeteneğini sınırlayabilir. Yürüyüş eğitimi, kasları güçlendirirken beynin sinir yollarını yeniden oluşturmasına yardımcı olur. Robotik yürüme tedavisinde yürüyüşü destekleyen cihazlardan yardım alınarak daha etkili bir tedavi sunulmaktadır.

Robotik Fizik Tedavi: Sonuç

Robotik rehabilitasyon, özellikle yürümenin iyileşmesi için fizyoterapistler açısından önemli ölçüde zaman kazandıran etkili bir tedavidir. Hastaya hareket fonksiyonunu tekrardan kazandırırken doğru şekilde yardımcı olmak tedavinin önemli parçalarından biridir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi içerisinde yapılan robotik işlemlerde daha az fizyoterapist gücüne ihtiyaç duyularak tedavi sağlanabiliyor. Öncelikle ortopedi uzmanları ve fizik tedavi uzmanları ile görüşerek, vücudumuzdaki hareket bozukluğunun boyutu incelenmelidir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımızdan randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Robotik fizik tedavi ile hangi hastalıklar tedavi edilebilir?

Robotik rehabilitasyon uygulamaları, yürüyüş ve denge sorunlarına neden olan hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilir. Parkinson hastalığı, inme gibi sorunların tedavisinde robotik fizyoterapi iyi sonuçlar vermektedir.

Fizik tedavi seansları kaç dakika sürmektedir?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamalarının seansları 15 dakika ile 30 dakika arasına değişmektedir. Uygulamanın kaç dakika süreceğine hastalığı hangi dokuda olduğu ve hastalığın evresine göre değişmektedir.

Fizyoterapi sonrası ne yapmalı?

Fizyoterapi uygulamaları sonrasına, oluşan ağrıyı azaltmak adına bazı işlemler uygulanabilir Bunlar arasında; bölgeye soğuk kompleks uygulama, rahatlatıcı egzersizler, gerginliği azaltmak adına masaj uygulamaları tercih edilebilir.

Robotik fizik tedavi cihazları nelerdir?

Robotik rehabilitasyonda kullanılan cihazlar; lokomat terapisi, el kol robotu ve yatak robotu olmaktadır. Bunlara ek olarak yürüyüş bantları gibi teknolojik cihazlardan da fizik tedavi esnasında faydalanılabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣