Beyin Emarı: Nedir & Nasıl Yapılır?

Beyin emarı çekimi sonrası

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Beyinde ortaya çıkan ve vücudun diğer bölgelerine etki eden problemi bulmak için beyin emarına ihtiyaç duyulur. En çok tercih edilen görüntüleme yöntemlerinden biri olan beyin emarı, beyinde meydana gelen sorunların hem tanı hem de tedavi edebilmesine yardımcı olur. Peki beyin emarı nedir? Beyin emar nasıl çekilir? gibi sorular ve daha fazlasının yanıtına ulaşmak için, Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız beyin MR hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Beyin Emarı Nedir?

MR çektirmek birçok sayıda hastanın sağlık problemini erken teşhis ederek tedavi edilmesine yardımcı olur ve hayata dönmesini sağlar. Genelde gözde ve iç kulakta meydana gelen rahatsızlıklar, merkezi sinir sisteminde meydana gelen tümörler, travma kaynaklı oluşan beyin hasarları, omurilik rahatsızlıkları ve yaralanmaları, anevrizma yani beyin duvarındaki keseleşmeler gibi durumlar için beyin mr görüntüsü istenir. Saydığımız bu durumlar için hastaya emar çekilmesi, hayati kalitesi açısından büyük önem taşır.

Beyin Emarı Nasıl Çekilir?

Vücudun pek çok bölümünü görüntüleyebilen beyin mr sayesinde, beynin herhangi bir bölgesinde oluşan problemler çok daha kolay bir şekilde keşfedilir. Bu işlemden önce hastanın üzerinde herhangi bir metal eşya kalmamalıdır. Örneğin, kolye, küpe, hızma, piercing, saat, kredi kartı ve cep telefonu gibi eşyalar MR odasının dışarısında kalmalıdır. Hasta çekime hazır olduğunda, özel bir sedyeye yatırılır ve baş bölgesinin hareketsiz kalması istenir. Çoğunlukla başı sabit tutmak için bir aparat kullanılır. Ardından sedye yardımı ile hasta MR cihazının içerisine yönlendirilir. Bu esnada hastanın tamamen hareketsiz kalması gerekmektedir. Aksi takdirde istenilen sonuç sağlanmaz.

Beyin Emarı Neden Çekilir?

 • Beyin tümörü olan hastalarda,
 • Beyinde yer alan apsenin tedavisinde,
 • Nedensiz baş ağrılarında,
 • Sık sık baş dönmesi gibi durumlarda,
 • Sürekli kusma olduğunda,
 • Gözlerde kararma olduğunda,
 • Vücutta ya da baş kısmındaki ağrılarda,
 • Beyin dokusundaki rahatsızlıklarda,
 • Beyin damarlarındaki zedelenmelerin incelenmesinde,
 • Kafatası kemiklerinde veya beş duyu organımıza ait özel sinir yollarında meydana gelen rahatsızlıklarda,
 • Nörolojik rahatsızlığı olanlarda,
 • Yüzün belli bir kısmında uyuşukluk olduğunda beyin emarı tercih edilir.

Beyin MR ile Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

Anevrizma belirtileri ve migren gibi hastalıkların teşhisi beyin MR sayesinde çok daha kolay bir şekilde konularak tedavi planına geçilir. Aynı zamanda yeni teknikler eklenerek gelişen bir sürüm, beyin ile ilgili pek çok hastalığın belirlenmesini sağlar. Bunun dışında normal beyin MR ile beyindeki lezyonlar incelenir ve bu lezyonlar hakkında tetkikler yapılır. Hastalıkların yayıldığı alanı rahatlıkla görebilen bu yöntem, hastalıkların türünü ve yaygınlığını da kolayca tespit eder. Beyin emar görüntüleri sayesinde, beş duyu organdaki baskı nedenleri, beyni etkileyen felçler, bunama ve multiple skleroz gibi kronik hastalıklar da net bir şekilde saptanır.

Beyin Emarı Çekilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kalp pili, koklear implant, metal protezlerin olduğu hastalara genelde MR çekimi yapılmaz.
 • Emar çekiminde mıknatıs olduğu için, hastanın üzerinde metal cisimlerin olmaması gerekir.
 • Bazı zamanlar teknisyenlerin komutu ile hasta nefes alıp vermelidir.
 • Çekim boyunca hareket edilmemesi gerekir.

Kimler Beyin Emarı Çektiremez?

 • Böbrek yetmezliği olanlar
 • Aşırı kilolu olanlar
 • Kalbinde pil bulunanlar
 • Dişinde diş teli ve diş implantı olanlar
 • Sabit bir şekilde işitme cihazı kullananlar
 • Kalbi stent akılı olanlar

Beyin Emarı Sonrası

Çekimden sonra hastalar normal günlük eylemlere geri dönebilirler. Normalde herhangi bir zararı ya da yan etkisi yoktur. Ancak beyin emar zararları ile ilgili pek çok kullanıcı araştırma yapmaktadır. Bunun için çekimden sonra baş dönmesi, baş ağrısı, terleme ve mide bulantısı gibi geçici durumlarla karşılaşabileceğinizi belirtelim. Eğer bunların dışında anormal bir yan etkiler fark edersiniz, hemen doktora başvurmalısınız. Bazen ilaçlı beyin MR kullanımı, kurdeşen gibi bir rahatsızlığa ve alerjik reaksiyona neden olabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Beyin emarı kaç dakika sürer?

Beyin emar çekimi ne kadar sürer sorusu pek çok kullanıcının merak ettiği ayrıntılardan biridir. Genellikle beyin MR çekimi 15 – 45 dakika sürer. Ancak bazı durumlarda 45 dakikadan da uzun sürebilir.

Beyin emarı konusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

MR beyin işleminde ilk olarak dikkat edilmesi gereken şey üzerinizdeki tüm metalleri çıkarmaktır. İkinci önemli ayrıntı ise, doktorunuzdan yeteri kadar bilgiyi almanız gerekmektedir.

İlaçlı beyin MR kaç dakika sürer?

Beyin emarı normalde ortalama 20 dakika sürer. İlaçlı beyin emarı işleminde ise, bu süreye 10 dakika daha eklenir.

Beyin MR işleminde neler belli olur?

Beyin tümörleri, felçler, bunama, multiple skleroz, hipofiz bezi, beyin damarları, göz ve iç kulak organlarının hastalıkları beyin MR görüntüleri sayesinde değerlendirilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣