Koroner Bt Anjiyografi Zararları Nelerdir?

koroner bt anjiyografi zararları anjiyo olan hasta ve hemşire

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Koroner bt anjiyografi zararları, bilgisayarlı tomografi anjiyografi işlemi yaptıracak olanların öncesinde merak ettiği durumlardan biridir. Koroner bt anjiyo avantajları her ne kadar çok olsa da zararları hakkında bilinmesi gerekenlere makale içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Koroner Bt Anjiyografi Nedir?

Koroner bt anjiyo cerrahisi, koroner arterlerde meydana gelen tıkanıklıkların üç boyutlu görüntülemesini sağlayan testtir. X-ışın kullanılarak yapılan görüntüleme testinde, bilgisayarlı tomografi cihazından faydalanılmaktadır. Bilgisayarlı tomografi cihazı içerisinde saniyeler içerisinde çok sayıda fotoğraf çekilerek, detaylı görüntüleme sağlanır. Koroner arterlerin daha net ve parlak görüntülenebilmesi için kontrast madde adı verilen iyotlu bir boya damarlardan içeri enjekte edilmektedir.

İlaçlı tomografi olarak da bilinen uygulama sayesinde kardiyovasküler sorunların tespiti ağrısız ve hızlı şekilde yapılabilmektedir. Kalpte ve göğüs bölgesinde sebebi bilinmeyen ağrılar veya semptomlar nedeniyle kalp hastalığından şüphelendiği durumlarda da bt anjiyo uygulanabilir. Her uygulamanın minimum seviyede dahi olsa zararları ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonları bulunmaktadır. Koroner bt anjiyografi uygulamasının çok sayıda yararlı bulunmakla beraber, bunun yanında az sayıda yan etkisi de görülebilmektedir. Bir sonraki başlığımızdan koroner bt anjiyografi zararları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner Bt Anjiyografi Zararları

Kardiyovasküler hastalıkların tanısında kullanılan koroner bt anjiyo işlemi, doktorunuzun uygun gördüğü durumlarda yapılabilmektedir. Ağrısız ve kesisiz anjiyo işlemi sayesinde erken tanı sağlayabilmek ile beraber bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor. Bunlar arasında;

  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Nefes darlığı
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Bt anjiyo sonrası böbrek yetmezliği riski
  • Kontrast madde nedeniyle deri döküntüsü
  • Bilgisayarlı tomografi sonrası radyasyon riski
  • Alınan radyasyon nedeniyle kanser oluşma riski
  • El bileğinden anjiyo esnasında kol damarlarının zedelenmesi riski
  • Kontrast madde kullanımı esnasında boyanın deri altına akması

Yukarıda bahsedilen durumlar koroner bt anjiyografi zararları arasında yer almaktadır. Koroner bt anjiyografi sonrası komplikasyonlar olduğu gibi bahsedilen zararların görülmesi de bir ihtimaldir. Kardiyak bt anjiyo sonrası iyileşme sürecinin gözlemlenmesi için bir süre gözlem odasında tutulacaksınız. Gözlem odasında beklediğiniz süre içerisinde herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşma, nefes darlığı ve benzeri durumlarda sağlık ekipleri duruma müdahale edecektir. Ancak koroner bt anjiyografi sonrası süreçte anormal bir durumla karşılaşmanız durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilmektedir.

SONUÇ

Koroner bt anjiyografi zararları, görüntüleme araçlarının protokolüne bakıldığında diğer uygulamalarda olduğu kadar görülmektedir. Ancak yapılabilecek uygulama öncesinde bilgisayarlı kalp anjiyosu yan etkileri hakkında bilgi sahibi olarak, etkilere karşı yanınızda refakatçi bulundurabilirsiniz. Bt anjiyo sonrası iyileşme süreci içerisinde farklı yan etkilerin ortaya çıkması durumunda doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Genel olarak bakıldığında bt koroner anjiyo işleminin zararları, avantajları yanında oldukça az seviyede bulunmaktadır. Üç boyutlu görüntüleme imkanı sayesinde kardiyovasküler hastalıklar erken tanısı sağlanabilir ve hayati risk oluşturmadan tedavi edilebilir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alarak, muayene olabilirsiniz. Sanal anjiyo uygulamasına uygun olmanız durumunda kalp taraması yaptırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kalp bt anjiyo işlemi ne kadar sürer?

Bt anjiyo işlemi, operasyon öncesi hazırlık ve operasyon süresi dahil yaklaşık 20 dakika kadar sürmektedir. Bilgisayarlı tomografi anjiyo işlemi sırasında bir damar tıkanıklığına denk gelmesi durumunda operasyon süresinde uzaman meydana gelebilir.

Sanal anjiyo işlemi güvenli mi?

Evet. Sanal anjiyo işlemi yüzde 90 oranındaki doğruluk oranı ve yan etkilerinin az olması nedeniyle güvenli bir uygulamadır. Operasyon kesisiz yapılmakla birlikte aynı gün içerisinde taburcu olmayı sağlayan kolay bir uygulamadır.

Koroner bt anjiyografi öncesi beslenme nasıl olmalıdır?

Bilgisayarlı anjiyografi uygulaması öncesinde en az 4 saatlik çalık gerekmektedir. Son saatlere kadar su ve berrak sıvıların tüketilmesinde bir sorun olmamaktadır. Ancak operasyon öncesinde doktorunuzun belirlediği süre içerisinde katı ve yarı katı gıda alımı kesilmelidir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣