Kapalı Emar: Nedir? Kapalı MR Nasıl Çekilir?

kapalı emar uygulaması yapılan hasta ve radyoloji doktoru

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kapalı emar, vücudun ayrıntılı görüntülerini elde etmek için kullanılan tanı testidir. Üç boyutlu görüntüleme olanağı sağlayan kapalı mr hakkında tüm detaylara, içtiğimizden ulaşabilirsiniz.

Kapalı Emar Nedir?

Kapalı mr, vücudun iç kısımlarının ayrıntılı görüntülerini üretmek için güçlü manyetik alan ve radyo dalgaları kullanan teknolojidir.Güçlü mıknatıslar içeren iki ucu açık tüpe benzeyen emar cihazı, vücudun tümünü veya bir kısmını incelemek için kullanılabilmektedir. MRI taraması yapılan bölümler arasında;

 • beyin ve omurilik
 • kemikler ve eklemler
 • göğüsler
 • kalp ve kan damarları
 • karaciğer, rahim veya prostat bezi gibi iç organlar
 • yumuşak doku görüntülemesi

Bahsedilen bölümleri incelemek için emar uygulamasından faydalanabilir. Kapalı emar uygulaması sayesinde hastalıkların erken tanısı konulabilir ve tedavi takibi sağlanabilir. Kanser, tümör gibi saldırgan olabilen hastalıkların tedaviye cevap verip vermediği veya yayılma oranı radyasyon yaymayan mr görüntüleme ile tespit edilebilir. radyo dalgaları kullanılan uygulama ağrısız ve risksiz bir operasyondur. Bu nedenle sıklıkla tercih edilen emar uygulamasının iki türü bulunmaktadır. Açık mr ve kapalı mr olarak karşımıza çıkan her iki uygulama da prosedür olarak benerdir. Uygulamanın farkları kullanılan cihazın açıklık alanına göre değişmekle beraber her iki uygulamada tanı konulmasında etkilidir.

Kapalı Emar Makinesi Nasıldır?

Kapalı emar makinesi, iki ucu açık bir tüpe benzemektedir. Yaklaşık 60 cm kadar bir aralığı olan tüpün belirli bir kısmı yarım ay şeklinde kapalıdır. Bu yarımayın içerisinde uzanabileceğiniz bir masa bulunmaktadır. Kapalı mr uygulamasının başlamasıyla birlikte masa ileri ve geri hareket ederek, vücuda dair kesitler alınmaktadır. Kapalı mr uygulamasında hareket alanı, açık mr uygulamasına göre daha sınırlıdır.

Kapalı Emar Nasıl Çekilir?

Doktorunuzla yapacağınız ön görüşme sonrasında, gerekli görülmesi durumunda yapılabilmektedir. Emar görüntülemesi için randevu aldığınız gün, rahat kıyafetler tercih etmeniz ve metal takılarınızı evde bırakmanız önerilir.

Kapalı Emar Öncesi Hazırlık;

Kapalı emar uygulaması öncesi, kapalı alanda kalmaktan rahatsız oluyorsanız bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Doktorunuz test öncesi size sakinleştirici verebilir yada anestezili mr uygulaması yapılabilir.

Muayene öncesinde uygulama yapılacak bölgeye doktorunuzun ilaçlı mr istemesi durumunda kontrastlı madde uygulanabilir.

Kontrastlı madde uygulaması için bileğinizden IV kanül takılması gerekmektedir. Radyoloji teknisyenlerinin yardımıyla takılacak olan IV kanülden enjeksiyon sonrası operasyona başlanabilir.

MRI Çekimi Esnasında;

 • Kapalı mr çekimi için emar cihazının içerisindeki masaya uzanmanız gerekmektedir.
 • Tarama işlemi başladığında odada sadece siz kalacaksınız. Oda içerisindeki bir bölmeden yönetilen emar çekimi, uzaktan kontrol edilecektir.
 • Tarama esnasında yüksek sese maruz kalabilirsiniz. Bu sesler tarayıcı içerisindeki bobinlerdeki açılıp kapanan elektrik akımı nedeniyle oluşmaktadır.
 • Kapalı mr çekimi esnasında hareketsiz kalmanız önemlidir. Hareket etmeniz durumunda görüntüler net çıkmayacaktır.
 • Kapalı emar süresi, taranan alanın boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Uygulama ortalama 15 dakika ila 60 dakika arasında sürmektedir.

Kapalı mr uygulamasının tamamlanmasının ardından, emar sonuçları çıkana kadar dinlenme odasında bekleyebilirsiniz. Emar sonuçlarınız, radyoloji doktorları tarafından analiz edilerek ilgili doktora iletilecektir. Mr sonuçlarının incelenmesinin ardından doktorunuzla hastalığın durumu ve evresi hakkında görüşme sağlayacaksınız.

Kapalı MR Riskleri Nelerdir?

Mr görüntüleme operasyonunda, her uygulamada olduğu kadar bahsedilebilecek riskler bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • kapalı alanda durma korkusu nedeniyle oluşan panik durumu

 • fazla kilo nedeniyle operasyona katılamama

 • anestezi uygulaması nedeniyle baş dönmesi ve mide bulantısı

 • kontrast madde uygulaması sonrası alerjik reaksiyon

bahsedilen durumların varlığı nadir görülmekle beraber olabilecek etkenler arasındadır. Ancak genel olarak bakıldığında, mr komplikasyonları oldukça düşüktür. Az riske sahip olan uygulama güvenli denilebilecek tanı testleri arasındadır.

Kapalı Emar Avantajları Nelerdir?

Kapalı mr uygulamasının açık mra göre bazı avantajları bulunmaktadır.

Kapalı Emar Uygulamasının Avantajları Arasında;

 • Kapalı emar, açık emara göre daha fazla sorunun teşhis edilmesine yardımcı olabilmektedir.
 • Kapalı emar daha hızlı bir tarama sunabilmekte.
 • Yüksek kalite görüntüler kapalı mr sayesinde yakalanabilir.
 • Mr kapalı görüntüleme ile hepatik metastazlar tespit edilebilir.

Bahsedilen durumlar, kapalı emarın avantajları olarak ön plana çıkmaktadır. Kapalı mr riskleri gibi avantajları da bulunmaktadır. İncelendiğinde uygulamanın avantajları daha fazla olmakta ve hastalıkların tedavisinde büyük öneme sahip olmaktadır.

Açık MR ve Kapalı MR Arasındaki Fark Nedir?

Açık emar kapalı emar farkı, belirli noktalarda görülmektedir. Günümüzün modern tıbbi görüntüleme sistemlerinden olan mr, tanı ve tedavi takibinde oldukça önemlidir. Çoğu zaman bir emar görüntüleme sayesinde, diğer görüntüleme çalışmaları türleriyle elde edilemeyecek temel tanı bilgileri elde edilebilmektedir. Çoğu durumda erken teşhis ve durumunuzun daha hızlı tedavisi mr uygulaması sayesinde sağlanabilir.

 • Kapalı ve açık MRI sistemlerinin farkları sıklıkla tartışılan bir durumdur Çünkü kategori olarak bir sistemin diğerinden daha iyi olduğunu belirtmek için çeşitli faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Buna rağmen, MRI görüntüleme teknolojisi sürekli olarak gelişmektedir.
 • Her yıl gelişen teknolojiyle birlikte açık manyetik rezonans sistemleri daha kaliteli çekim sunarken, kapalı emar makinesi de artan hasta konforu uyarlamalarına sahiptir.
 • En doğru mri görüntüleme sistemi kapalı MRI taramasıdır. Tarama için tüp benzeri, dar bir alan yapısında yatarsınız. Hastalar genellikle geleneksel bir kapalı MRI’da taranırken klostrofobi olması durumunda bunu bildirmeleri gerekir. Obez olmak, kapalı bir taramadan geçmeyi neredeyse imkansız hale getirebilir. Çünkü kapalı mr uygulamasında kilo sınırı 120 – 130 kg kadardır Bu durumda, açık emar uygulaması daha iyi bir alternatif olabilir.
 • Klostrofobisi olan bazı kişiler kapalı bir MRI’da 15 dakika hareketsiz kalabilirler. Neyse ki, doktorunuz veya MRI teknoloji uzmanınız endişenizin üstesinden gelmenize ve kıpırdamaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

İster kapalı ister açık MRG yaptırıyor olun,  emar testinin doğruluk oranı oldukça yüksektir. Hızlı ve ağrısız bir operasyon olan emar operasyonlarından hangisinin sizin için daha iyi olacağına doktorunuz karar vermelidir.

Sonuç

Mrg taraması, hayati risk oluşturmadan hastalıkların tanı ve  tedavi takibinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bilgisayarlı tomografi ve röntgen gibi radyasyon içermeyen uygulama, güvenli işlemlerden biridir. Ağrısız ve hızlı olması sayesinde hızlı tanı konulmasına olanak sağlıyor. Aynı zamanda kapalı emar fiyatları, diğer tanı testlerine göre daha uygun olduğu için maliyet olarak da avantajlıdır. Ancak operasyonu yaptırmak için semptom ve bulgularınızın onaylanması gerekmektedir. Dilerseniz, Avicenna Sağlık Grubu Radyoloji uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mr sonucu kaç günde çıkar?

MR sonucu aynı gün içerisinde çıkmaktadır. Bilgisayar ortamında birleştirilen görüntüler ilgili doktora rapor edilir ve doktor sonuçlar hakkında hata ile görüşme sağlar.

Mr aç mı tok mu çekilir?

Emar uygulaması kişinin kapalı alanda durmaktan tedirgin olması veya yaşça küçük olması nedeniyle anestezili çekebilmektedir. Anestezi uygulaması yapılacağı durumlarda 6- 8 saat açlık gerekmektedir. Ancak normal emar uygulaması öncesinde söylenmediği sürece yiyecek ve içecek tüketebilirsiniz.

Kimler emar çektiremez?

Emar çekilmeye engel durumlar arasında; metal protez, ameliyat telleri, cerrahi vidalar, metal protezler ve implantlar yer almaktadır. Operasyon öncesi metal aksesuarlarla ilgili tüm bilgiyi doktorunuza iletmeniz önemlidir.

Kapalı emar fiyatları 2022 fiyatı nedir?

Kapalı mr fiyatları, uygulamayı yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak mrg uygulaması, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayarak, kapalı mr fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣