MR Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

MR sonrası muayane

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Emar çekimlerinden önce ve sonra hastaların dikkat etmesi ve yapması gereken pek çok şey vardır. Peki MR sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Emar sonrası yapılması gerekenler nelerdir? Avicenna Hastaneler Grubu olarak MR sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızı okuyarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

MR Öncesi

 • Doktorunuz konuyla ilgili gerekli bilgileri size aktardıktan sonra form ya da anket doldurmanızı isteyecektir.
 • İşlemden önce gıda alerjisi, ilaç alerjisi, saman nezlesi, alerjik astım ya da kurdeşen gibi sorunlarınız olduğunda, bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Bunun dışında varsa ciddi bir sağlık probleminiz ya da daha önce geçirdiğiniz ameliyatları yine işlemden önce doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Hamileler veya hamile olma ihtimali olanlar da bu durumu işlemden önce doktorlarına söylemeleri gerekmektedir.
 • Genel olarak gebeliğin ilk 3 ayında hastalara MR yapılmaz ve emziren anneler için doktor prosedürün nasıl ilerleyeceğini ve sonrasında neler yapılacağını size anlatacaktır.
 • İşlem öncesinde üzerinizdeki metal eşyaları çıkarmalısınız.
 • Takı gibi eşyaların yanı sıra metal kancalar, düğmeler, fermuarlar ve başka metal öğelerin bulunduğu kıyafetler tercih edilmemelidir.
 • Diş implantları, metal protezler, işitme cihazları, koklear implantlar, yapay diz eklemi, anevrizma klipleri, kalp pilleri, vidalar ve cerrahi zımbalar gibi tıbbi implantları olanlara MR işlemi gerçekleştirilemez.
 • Diyabet, böbrek yetmezliği, böbrek kitlesi ve tek böbreği olan hastalar ve 70 yaş ve üzeri hastaların kreatin testi yaptırmaları gerekmektedir.
 • Eğer kontrast madde enjekte edilerek görüntü çekilecekse ya da sakinleştirici verilecekse işlemden 4 – 8 saat öncesinde katı yiyecekler tüketilebilir. Çoğunlukla işlemden önce 6 saat boyunca yemek yememeniz gerekir ancak su içilebilir.
 • Kardiyak MR işlemi yapılacaksa, işlemden önceki 2 saat boyunca yemek yememelisiniz. Aynı zamanda işlemden 24 saat öncesinde kahve ve çay gibi kafeinli içecekler de tüketmemelisiniz.
 • Eğer küçük ve kapalı alan korkunuz varsa bu durumu yine doktora bildirmelisiniz.
 • Süreciniz boyunca yanınızda refakatçi birini bulundurmalısınız.
 • İşlemden önce mesanenin boş olması gerekir.
 • Kontrast maddeye karşı kişinin alerjik reaksiyon olup olmadığı kontrol edilmelidir.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

MR Sonrası

 • Eğer doktorunuz klostrofobinizi hafifletmek amacıyla herhangi bir ilaç ya da sakinleştirici vermişse, yalnız başınıza eve gitmeniz doğru olmaz.
 • Genel olarak MR sonrası günlük normal hareketlere geri dönülür.
 • Normal eylemlerinizin yanı sıra beslenme düzeninize de aynı şekilde devam edebilirsiniz.
 • Nadiren de olsa kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Bu nedenle kontrastlı MR sonrası alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkıp çıkmadığı takip edilir. Kurdeşen, döküntü, nefes darlığı ve kaşıntı gibi semptomlardan birini yaşıyorsanız, bunu hemen doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.
 • İlaçlı MR sonrası bazı kişiler bulantı, kusma ve lokal gibi belirtilere maruz kalabilir. İlaçlı MR sonrası baş ağrısı da birkaç kişide ortaya çıkabilir. Ancak ilaçlı MR sonrası yan etkiler arasında yer alan bu belirtiler hafiftir ve kısa bir süre sonra geçer.
 • Bahsettiğimiz gibi MR sonrası yan etkiler meydana gelirse, MR sonrası ağrı gibi durumlar ortaya çıkarsa ve olağandışı bir durum fark ederseniz, en yakın sağlık kuruluşunu gidebilir ya da direkt olarak doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.
 • Eğer işlem için sakinleştirici ya da kontrast madde verilmediyse, işlemlerden sonra istediğiniz gibi sosyal ve aktif olabilirsiniz.
 • Tüm bunların dışında MR dan sonra yapılması gerekenler hakkında doktorunuz ya da hemşireniz size gerekli açıklamaları yapacaktır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

MR yan etkileri nelerdir?

Bazen kullanılan kontrast madde deri döküntüsü, bulantı, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi belirtilere yol açar. Ancak bu belirtiler geçicidir ve hafiftir. Sadece böbrek hastalığı olan kişilerde bu maddenin kullanımı, hem doku ve organ hasarına hem de böbrekteki hasarın ilerlemesine neden olabilir.

MR dan sonra baş ağrısı neden olur?

MR sonrası baş ağrısı, cihazdaki güçlü mıknatıslar nedeniyle meydana gelebilir. Bunun yanında sersemlik hissi, ağızda metalik tat ve baş dönmesi gibi belirtiler de görülebilir.

MR dan sonra mide bulantısı olur mu?

Çekimden sonra baş ağrısı, baş dönmesi, terleme ve mide bulantısı gibi geçici durumlarla karşılaşılabilir. Bunların dışında büyük belirtiler ile karşılaşırsanız, ihmal etmeden direkt doktora gitmelisiniz.

MR dan sonra bebek emzirilir mi?

MR sonrası bebek emzirme işlemi, normal düzeninde devam edebilir. Ancak kontrast madde kullanılmışsa bu madde böbrekler yoluyla atılmasına rağmen, enjekte edilen bir kısmı anne sütüne geçebilir. Anne sütünden bebeğe geçen bu madde oldukça azdır ve bebek için hiçbir yan etkisi ya da zararı yoktur. Bunun dışında bazı sağlık uzmanları işlemden sonra 24 – 48 saat kadar bebeğin emzirilmemesi gerektiğini belirtir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣