emardan sonra ne yapmalı hasta ve radyolog

Emardan Sonra Ne Yapmalı?

Emardan Sonra Ne Yapmalı? sorusu, emar uygulaması sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgiler içermektedir. Emar taraması sonrası uygulanabilecekler hakkında detaylar ve daha fazlasına makalemizden ulaşabilirsiniz.

Emar Nedir?

Emar yada diğer adıyla manyetik rezonans görüntüleme, tüm dünyada kullanılan popüler tanı testlerinde biridir. MRI makinesi, radyo dalgaları ve manyetik alanı kullanarak vücudun iç organlarından görüntüler elde eder. Alınan kesitleri bilgisayar ortamına aktararak, üç boyutlu görüntüler elde edilmesine olanak verir. Emar görüntülemesi vücuttaki iç organların yanı sıra yumuşak dokuları, kan damarları, sinirleri ve kasları da görüntüleyebilir. Bu sayede hem organlarda hem de dokulardaki hasarlarlar rahatlıkla görülebilir.

Emar çekimi yapılması için öncelikle doktorunuzla yapacağınız ön muayene gereklidir. Ön muayene esnasında bulgulara rastlanması veya semptomların bulunması sebebiyle emar çekimi önerilebilir. Gerekli görüldüğü durumlarda uygulama kontrastlı emar çekimi yapılabilmektedir. İlaçlı mr uygulaması sayesinde kan damarları ve organların görüntülemesi daha net sağlanabilir. Kontrastlı emar özellikle tümör ve kanserli dokunun belirlenmesinde fayda sağlamaktadır. İlaçlı emar uygulaması yapıldığı durumlarda çok ufak bir kesi üzerinden IV kanül takılmaktadır. Bu kanülden enjekte edilen boya sayesinde daha net ve kaliteli görüntüler elde edilebiliyor. Ancak emar uygulamasını daha önce yaptırmamış kişiler, emar öncesi ve emar sonrası ne yapmalı merak ediyor olabilir. Dilerseniz, Emardan Sonra Ne Yapmalı? içeriğimizi okumaya devam ederek emar sonrası yapılacaklar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Emar Nasıl Uygulanır?

Emar uygulaması, hızlı tamamlanan kolay bir prosedüre sahiptir. Acısız ve ağrısız tamamlanması sayesinde de sıklıkla tercih edilen uygulama hazırlık ve sonrası fazla işlem gerektirmeyen bir sürece sahiptir. Emar uygulaması aşamaları;

  • Emar taramasının yapıldığı gün, üzerinizde metal eşya ve metal içeren (çıtçıtlı body gibi) eşyaları giymemeniz önerilir. Hastanede tüm metal eşyalarınızı ve aksesuarlarınızı çıkarmamız gerektiği gibi kıyafetleriniz yerine de hastane önlüğü giymeniz gerekmektedir.
  • MRI taraması başlamadan önce klostrofobiniz bulunuyorsa veya kapalı alanda kalmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, doktorunuza bildirmelisiniz. Kapalı alan korkunuz nedeniyle uygulama öncesi açık emar uygulaması tercih edilebilir veya sakinleştirici almanız gerekebilir.
  • Doktorunuzun haberi olmadığı sürece, operasyondan önce farklı bir ilaç almamanız önerilmektedir. Bildirilmediği sürece operasyon günü aynı şekilde yeme ve içmeye devam edebilirsiniz.
  • Emar çekimi başlamadan önce ilaçlı mr uygulaması yapılacağı durumlarda, el bileğinizden IV kanül takılmaktadır. IV kanülden yapılan kontrastlı madde enjeksiyonu ile daha iyi görüntüler elde edilebilir ve detaylı görüntüleme sağlanabilir.

Emar Taraması Esnasında;

  • MR görüntüleme merkezi içerisinde yer alan emar makinesi içerisinde bir masa bulunmaktadır. Tarama işleminin başlaması için bu masaya uzanmanız gerekecektir.
  • MR taraması sırasında bobinlerden gelecek yüksek sesin engellenmesi için kulak tıpaları verilebilir. Emar Cihazı Neden Seslidir ? yazımızdan, emar makinesinin neden yüksek ses çıkarttığının detaylarına ulaşabilirsiniz.
  • Vücudunuz tarama cihazının içinde kalacak şekilde uzandıktan sonra odada sadece siz kalacaksınız. Radyoloji teknisyenleri odayı gören bir bölme içerisinden sizi izleyecek ve görüntülerin takibini yapacaklardır.
  • Radyologlar söylemediği sürece tarama cihazı içerisinde hareket etmeyiniz. Var olan pozisyonda değişiklik yapılması durumunda görüntülerin netliği kaybolabilir.
  • Emar çekim süresi işlemin sadece bir bölgede mi yoksa tüm vücutta mı yapılacağına göre değişiklik göstermektedir. Tek bölgedeki uygulamalar 25 – 30 dakika sürerken, tüm vücutta yapılacak tarama 60 dakika kadar sürebilir.

Uygulamanın tamamlanmasıyla birlikte sağlık ekibi, dinlenme odasına geçmeniz için size yardımcı olacaktır. Operasyon sonrası uygulamanın yan etkilerinin gözlemlenmesi ve emar sonucunun beklenmesi için bir süre hastanede ağırlanmanız gerekmektedir.

Emardan Sonra Ne Yapmalı?

Emar çekimi, hızlı ve hazırlık gerektirmeyen bir prosedüre sahiptir. Emar sonrası yapılacaklar arasında, bir süre dinlenme odasında istirahat etmeniz gerekebilir. özellikel kontrastlı mr kullanımı sonrası oluşabilecek alerji riskine karşı beklemeniz önerilmektedir. İlaçlı Mr Sonrası Riskler Nelerdir? içeriğimizden oluşabilecek komplikasyonlara  göz atabilirsiniz. Ancak operasyon esnasında hiçbir ağrı hissetmezsiniz. Taramanın ardından gözle görülür veya hissedilir bir sorun hissediyorsanız, doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Ağrı veya komplikasyon olmaması durumunda, aynı gün günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz. Emar sonuçları aynı gün içerisinde çıkacağı için bu süreyi hastanede geçirebilirsiniz. Doktorunuz travma sonuçları ve tedavi hakkında daha detaylı görüşme yapmak isterse tekrardan randevu almanız gerekebilir. Bu durumda emardan sonra günlük hayatınıza veya işinize geri dönebilirsiniz.

 

Sonuç

Emar operasyonu, hızlı tamamlanan ve hazırlık gerektirmeyen bir prosedüre sahiptir. Emar protokolü, görüntüleme testleri arasında doğruluk oranı en yüksek testlerden biridir. Bu nedenle semptom ve bulguların kesin teşhisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Eklemler, doku, tümör, kemik, organlarda ve daha birçok kesimde detaylı görüntülemeye imkan veren mr tüm dünyada kullanılmaktadır. Popüler uygulamalardan olan emar için öncelikle doktorunuzla yapacağınız ön muayene gerekmektedir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Sağlık Grubu Radyoloji doktorlarımızdan randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Emar çekimi kim tarafından yapılır?

Emar taraması, radyoloji uzmanları ve radyoloji teknisyenleri ile yapılmaktadır. Doktorunuzun isteği üzerine radyolojiye yönlendirilerek, uzman radyologlar tarafından emar taraması görüntüleriniz incelenmektedir.

Mr görüntüleme ile kanserli doku görülebilir mi?

Evet. Emar taraması ile kanserli dokunun görüntülenmesi mümkündür. Kanserli dokular, tümör oluşumu ve yayılma durumunun tespiti emar sayesinde yapabilmektedir.

Emar fiyatı 2022 nedir?

Mr fiyatları, uygulamayı yaptıracağınız sağlık kuruluşuna göre değişiklik göstermektedir. Ancak mr görüntülemesi, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayarak, emar fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Avicenna Hastaneleri Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.