İlaçlı Emar Yan Etkileri Nelerdir ?

ilaçlı emar yan etkileri inceleyen doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İlaçlı emar yan etkileri, daha önce emar uygulaması yaptırmayan kişilerin merak ettiği durumlardan biri oluyor. İlaçlı mr sonrası olası yan etkiler hakkında bilinmesi gerekenlerin tümü içeriğimizde sizlerle birlikte.

İlaçlı Emar Nedir?

İlaçlı mr görüntüleme, vücuttan kesitler alınarak bilgisayar ortamına aktaran testtir. Üç boyutlu görüntülemeye olanak veren mr cihazı, x- ışınları yerine radyo dalgaları kullanarak çekim yapmaktadır. Radyo dalgalarının oluşturduğu manyetik alan sebebiyle emar cihazına metal ürünlerle verilmemektedir. Metal aksesuar ve stentlerle girilmediği sürece büyük fayda sağlayan tanı testleri arasında yer almaktadır. MRI vücudun bir bölümünde olduğu gibi tümünde görüntüleme için kullanılabilmektedir. Kemiklerde, omuriliklerde, beyinde, yumuşak dokularda ve daha birçok farklı kesitteki doku hasarının görüntülemesinde fayda sağlamaktadır.

Organlarda ve yapılardaki hasarın tespitinde güvenilir uygulamalardan biri olan mri görüntülemesi kullanılmaktadır. Ancak ilk defa uygulamaya girecek olanlar, ” İlaçlı mr sonrası yan etkiler nelerdir?diye merak ediyor olabilirler. Bu nedenle uygulama öncesinde yan etkiler hakkında bilgi sahibi olarak, doktorunuzla merak ettikleriniz hakkında konuşabilirsiniz.

İlaçlı Emar Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm tıbbi görüntüleme cihazlarında, oluşabilecek risklerden bahsetmem mümkündür. Ancak uygulamanın kontrollü yapılması durumunda uygulamalar hakkında merak edilmesi gereken önemli bir durum yoktur. Emar nedeniyle maruz kalabilecekleriniz arasında;

  • Kontrast madde kullanımı nedeniyle oluşabilecek alerjik reaksiyonlar bulunmaktadır. Alerjik reaksiyon gelişmesi durumunda deride kızarıklık ve kaşıntılar görülebilir. Ancak ilaçlı madde kullanımı sonrası yan etkiler tek bir ilaçla kontrol altına alınabilmektedir. Kontrast madde kullanımı sonrası; deri döküntüsü, baş ağrısı, baş dönmesi görülebilir.
  • Emar taraması öncesi sakinleşmeniz gerekiyorsa, sedasyon veya anestezi uygulanabilir. Sakinleştirici bu maddelerin kullanımı durumunda, operasyon sonrası mide bulantısı ve baş dönmesi gibi etkiler görülebilir. Anestezili mr operasyonuna girecekseniz, uygulama günü yanınızda refakatçi bulundurmanız gerekmektedir.
  • Uygulama esnasında yüksek ses nedeniyle kulak ağrısı yaşanabilir. Ancak bu durumun önüne geçmek için operasyon öncesinde kulak koruyucu tıpa isteyebilirsiniz.
  • MR operasyonu ile ilgili yan etki değil ancak hoş olmayan durumlardan biri kapalı bir tarama cihazına sahip olmasıdır. Kapalı emar uygulaması yapıldığı durumlarda 30 dakika ila 90 dakikayı bulan tarama durumu olabilir. Kapalı alanda kalmak istemiyorsanız bu durum sizin için rahatsız edici olabilir. Eğer ki klostrofobiniz var veya dar alanları sevmiyorsanız uygulama öncesi doktorunuzla görüşüp sakinleştirici var açık emar talep edebilirsiniz.
  • Şiddetli böbrek hastaları olan kişilerde kontrat boyanın doku ve organ hasarına neden olması mümkündür. Bu nedenle böbrek hastalığı geçmişiniz bulunuyorsa, böbreklerinizin durumunu doktorunuza bildirmeniz önemlidir.
  • İlaçlı emar uygulaması yapılacağı durumlarda kan damarlarınızdan birine IV kanül yerleştirilecektir. Bu kanülün tam oturmaması durumunda kontrast madde deri altına sızabilir ve morluklara sebebiyet verebilir. Kanülün takıldığı noktada ağrı veya morarma görürseniz doktorunuza bildirmeniz önerilir.

Bahsettiğimiz durumlar, ilaçlı emar sonrası yan etkiler arasındadır. Ancak bahsedilen durumlar oldukça nadir gözükmektedir. Operasyon öncesi yapılan kan testleri ve ön muayenede olan durumlar tespit edilip önlem alınacaktır. Aynı zamanda emar avantajları göz önünde bulundurulduğu durumlarda, emar riskleri oldukça minimum seviyede kalacaktır. Bu nedenle operasyonu yaptırmadan önce emar risklerine değil, uygulamadan alacağınız avantajları göz önünde bulundurmanız önerilmektedir.

 

Sonuç

İlaçlı mr sonrası yan etkiler, operasyonu yaptırmayı düşünenler için tedirgin edici olabilir. Ancak operasyon öncesi ön muayene eşliğinde doktorunuz ve radyoloji uzmanı ile taramaya dair tüm detayları öğrenebilirsiniz. Kontrastlı mr uygulaması, ilaçlı bilgisayarlı tomografi uygulamasında kullanılandan farklı bir boya maddesi içermektedir. Gadolinyum isimli kontrast madde, bt anjiyo işleminde kullanılan boyaya göre daha az yan etkiye sahip hagig bir maddedir. Bu sayede ilaçlı emar sonrası yan etkiler daha nadir görülmektedir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alarak, emar öncesi ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İlaçlı mr süresi kaç dakika sürer?

İlaçlı emar taraması, klasik emar uygulamasına göre biraz daha uzun sürmektedir. İlacın enjeksiyonu ve dağılmasıyla birlikte başlayan tarama yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir.

Mr abdomen üst kontrastlı uygulanabilir mi?

Üst batın çekiminde daha net ve parlak görüntüler için kontrat uygulaması yapılabilir. Böbrek hastalığınız olmaması durumunda kontrastlı batın mr çekimi yapılabilmektedir.

İlaçlı emar fiyatları 2022 nedir?

MR fiyatları, uygulamanı yapılacağı sağlık kuruluşuna göre değişmektedir. Ancak emar uygulaması, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun bir fiyata sahiptir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

İkili Tarama Testi

İkili Tarama Testi Nedir?

İkili Tarama Testi diğer adıyla İkili Testi, hamilelik sırasında yapılan bir tarama testidir. Down sendromu veya kromozomal anomalilerin riskini değerlendirmek için kullanılan bir testtir. Bu

Smear Testi

Smear Testi Nedir? Neden Yapılır?

Smear testi, çoğunlukla kadın sağlığı alanında kullanılan tıbbi bir tarama testidir. Bu test, rahim ağzı (serviks) kanseri ve prekanseröz (kanser öncüsü) durumların erken teşhisinde oldukça

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣