İlaçlı Emar Yan Etkileri Nelerdir ?

ilaçlı emar yan etkileri inceleyen doktor

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İlaçlı emar yan etkileri, daha önce emar uygulaması yaptırmayan kişilerin merak ettiği durumlardan biri oluyor. İlaçlı mr sonrası olası yan etkiler hakkında bilinmesi gerekenlerin tümü içeriğimizde sizlerle birlikte.

İlaçlı Emar Nedir?

İlaçlı mr görüntüleme, vücuttan kesitler alınarak bilgisayar ortamına aktaran testtir. Üç boyutlu görüntülemeye olanak veren mr cihazı, x- ışınları yerine radyo dalgaları kullanarak çekim yapmaktadır. Radyo dalgalarının oluşturduğu manyetik alan sebebiyle emar cihazına metal ürünlerle verilmemektedir. Metal aksesuar ve stentlerle girilmediği sürece büyük fayda sağlayan tanı testleri arasında yer almaktadır. MRI vücudun bir bölümünde olduğu gibi tümünde görüntüleme için kullanılabilmektedir. Kemiklerde, omuriliklerde, beyinde, yumuşak dokularda ve daha birçok farklı kesitteki doku hasarının görüntülemesinde fayda sağlamaktadır.

Organlarda ve yapılardaki hasarın tespitinde güvenilir uygulamalardan biri olan mri görüntülemesi kullanılmaktadır. Ancak ilk defa uygulamaya girecek olanlar, ” İlaçlı mr sonrası yan etkiler nelerdir?diye merak ediyor olabilirler. Bu nedenle uygulama öncesinde yan etkiler hakkında bilgi sahibi olarak, doktorunuzla merak ettikleriniz hakkında konuşabilirsiniz.

İlaçlı Emar Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm tıbbi görüntüleme cihazlarında, oluşabilecek risklerden bahsetmem mümkündür. Ancak uygulamanın kontrollü yapılması durumunda uygulamalar hakkında merak edilmesi gereken önemli bir durum yoktur. Emar nedeniyle maruz kalabilecekleriniz arasında;

  • Kontrast madde kullanımı nedeniyle oluşabilecek alerjik reaksiyonlar bulunmaktadır. Alerjik reaksiyon gelişmesi durumunda deride kızarıklık ve kaşıntılar görülebilir. Ancak ilaçlı madde kullanımı sonrası yan etkiler tek bir ilaçla kontrol altına alınabilmektedir. Kontrast madde kullanımı sonrası; deri döküntüsü, baş ağrısı, baş dönmesi görülebilir.
  • Emar taraması öncesi sakinleşmeniz gerekiyorsa, sedasyon veya anestezi uygulanabilir. Sakinleştirici bu maddelerin kullanımı durumunda, operasyon sonrası mide bulantısı ve baş dönmesi gibi etkiler görülebilir. Anestezili mr operasyonuna girecekseniz, uygulama günü yanınızda refakatçi bulundurmanız gerekmektedir.
  • Uygulama esnasında yüksek ses nedeniyle kulak ağrısı yaşanabilir. Ancak bu durumun önüne geçmek için operasyon öncesinde kulak koruyucu tıpa isteyebilirsiniz.
  • MR operasyonu ile ilgili yan etki değil ancak hoş olmayan durumlardan biri kapalı bir tarama cihazına sahip olmasıdır. Kapalı emar uygulaması yapıldığı durumlarda 30 dakika ila 90 dakikayı bulan tarama durumu olabilir. Kapalı alanda kalmak istemiyorsanız bu durum sizin için rahatsız edici olabilir. Eğer ki klostrofobiniz var veya dar alanları sevmiyorsanız uygulama öncesi doktorunuzla görüşüp sakinleştirici var açık emar talep edebilirsiniz.
  • Şiddetli böbrek hastaları olan kişilerde kontrat boyanın doku ve organ hasarına neden olması mümkündür. Bu nedenle böbrek hastalığı geçmişiniz bulunuyorsa, böbreklerinizin durumunu doktorunuza bildirmeniz önemlidir.
  • İlaçlı emar uygulaması yapılacağı durumlarda kan damarlarınızdan birine IV kanül yerleştirilecektir. Bu kanülün tam oturmaması durumunda kontrast madde deri altına sızabilir ve morluklara sebebiyet verebilir. Kanülün takıldığı noktada ağrı veya morarma görürseniz doktorunuza bildirmeniz önerilir.

Bahsettiğimiz durumlar, ilaçlı emar sonrası yan etkiler arasındadır. Ancak bahsedilen durumlar oldukça nadir gözükmektedir. Operasyon öncesi yapılan kan testleri ve ön muayenede olan durumlar tespit edilip önlem alınacaktır. Aynı zamanda emar avantajları göz önünde bulundurulduğu durumlarda, emar riskleri oldukça minimum seviyede kalacaktır. Bu nedenle operasyonu yaptırmadan önce emar risklerine değil, uygulamadan alacağınız avantajları göz önünde bulundurmanız önerilmektedir.

 

Sonuç

İlaçlı mr sonrası yan etkiler, operasyonu yaptırmayı düşünenler için tedirgin edici olabilir. Ancak operasyon öncesi ön muayene eşliğinde doktorunuz ve radyoloji uzmanı ile taramaya dair tüm detayları öğrenebilirsiniz. Kontrastlı mr uygulaması, ilaçlı bilgisayarlı tomografi uygulamasında kullanılandan farklı bir boya maddesi içermektedir. Gadolinyum isimli kontrast madde, bt anjiyo işleminde kullanılan boyaya göre daha az yan etkiye sahip hagig bir maddedir. Bu sayede ilaçlı emar sonrası yan etkiler daha nadir görülmektedir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Radyoloji uzmanı doktorlarımızdan randevu alarak, emar öncesi ön muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İlaçlı mr süresi kaç dakika sürer?

İlaçlı emar taraması, klasik emar uygulamasına göre biraz daha uzun sürmektedir. İlacın enjeksiyonu ve dağılmasıyla birlikte başlayan tarama yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir.

Mr abdomen üst kontrastlı uygulanabilir mi?

Üst batın çekiminde daha net ve parlak görüntüler için kontrat uygulaması yapılabilir. Böbrek hastalığınız olmaması durumunda kontrastlı batın mr çekimi yapılabilmektedir.

İlaçlı emar fiyatları 2022 nedir?

MR fiyatları, uygulamanı yapılacağı sağlık kuruluşuna göre değişmektedir. Ancak emar uygulaması, diğer görüntüleme testlerine göre daha uygun bir fiyata sahiptir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣