Fonksiyonel Nöroşirurji Nedir?

Fonksiyonel Nöroşirurji

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Beyin ve sinir cerrahisi alanı söz konusu olduğunda birçok fonksiyonel nöroşirurji hastalığı karşımıza çıkar. Beyin ve sinir cerrahisi bölümünde fonksiyonel hastalıkların teşhis ve tedavi süreçleri gerçekleşir. Çoklu fonksiyonları tetikleyen bu hastalıklar genel anlamda Parkinson ve epilepsi gibi en çok bilinen nöroşirurji hastalıkları arasında yer alır.

Hareket bozukluğunu tetikleyen hastalık olarak karşımıza çıkan fonksiyonel hastalıkların tedavisinde karşımıza çıkan temel yöntem ise beyin pili uygulamasıdır. Elektrotlar merkezinde beyinin belirli bölgelerine yerleştirilen piller sayesinde öz konusu hareket bozuklularının önüne geçer. Beyin pili takma işlemi de fonksiyonel nöroşirurji alanında gerçekleşen işlemlerden birisi olarak karşımıza çıkar.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fonksiyonel Nöroşirurji Hastalıkları Nelerdir?

Parkinson gibi çok fonksiyonlu hastalıklar, fonksiyonel hastalıkların temelini oluşturur. Bununla birlikte medikal ve fiziki tedaviler neticesinde iyileşme görülmeyen epilepsi hastalığı da fonksiyonel nöroşirurji hastalıkları arasında yer alır. Medikal tedavilere cevap vermeyen hastalıklar cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Bununla birlikte fonksiyonel tedavi yöntemlerinde felç temelli ortaya çıkan travmalarda da iyileşme gösterir.

Nöroşirurji hastalıkları kapsamında uygulanan birçok fonksiyonel tedavi yöntemi bulunur. Bu tedavi yöntemleri genel kapsamda şu şekildedir:

· Adale spazmlarının tedavisinde uygulanan pompaların cerrahi olarak yerleştirilmesi işlemi,

· Sinir stimulatörü yerleştirilmesi,

· Kordotomi,

· Rf,

· Rizotomi

· Parkinson’da beyin pili yerleştirilmesi,

· Medikal yollarla iyileşme görülmeyen epilepsi sara hastalıkları,

· Hemifasiyal spazm ve trigeminal nevraljide mikrovasküler dekompresyon,

Temel anlamda cerrahi işlemlerden oluşan bu alan ile birçok nöroşirurji hastalığının önüne geçilebilir. Parkinson ve epilepsi gibi hareket bozukluğu odaklı birçok beyin ve sinir cerrahisi hastalığı fonksiyonel tedavi yöntemleri işle çözüme kavuşur.

Epilepsi ve Parkinson Hastalıklarının Yol Açtığı Sorunlar

Fonksiyonel tedavi yöntemleri ile tedavi edilen Parkinson ve epilepsi odaklı diğer hastalıkların yol açtığı sorunlar ise şu şekildedir:

· Hareket bozukluğu

· İstirahat halinde titreme,

· Yürüme güçlüğü,

· Hareketlerde yavaşlama

· Uyku problemi,

· Sindirim sistemi bozuklukları,

· Psikiyatrik problemler,

Söz konusu sorunlar fonksiyonel tedavi yöntemleri arasında yer alan beyi pili ameliyatı uygulaması ile çözüme kavuşur. Nöroşirurji hastalıkları arasında yer alan birçok hastalık da bu müdahaleler ile iyileşme gösterir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fonksiyonel nöroşirurji nedir?

Beyin ve sinir cerrahisi bölümünde fonksiyonel hastalıkların teşhis ve tedavi süreçleri gerçekleşir.

Fonksiyonel nöroşirurji hastalıkları nelerdir?

Çoklu fonksiyonları tetikleyen bu hastalıklar genel anlamda Parkinson ve epilepsi gibi en çok bilinen nöroşirurji hastalıkları arasında yer alır.

Fonksiyonel tedavi yöntemleri nelerdir?

Temel anlamda cerrahi işlemlerden oluşan bu alan ile birçok nöroşirurji hastalığının önüne geçilebilir. Parkinson ve epilepsi gibi hareket bozukluğu odaklı birçok beyin ve sinir cerrahisi hastalığı fonksiyonel tedavi yöntemleri işle çözüme kavuşur.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

Diş Eti Estetiği

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik)

Diş eti estetiği diğer adıyla pembe estetik, diş etlerinin görünümünü, şeklini ve boyutunu iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve ya cerrahi olmayan bir işlemdir. Estetik bir gülüş

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣