Fonksiyonel Nöroşirurji

Fonksiyonel Nöroşirurji Nedir?

Beyin ve sinir cerrahisi alanı söz konusu olduğunda birçok fonksiyonel nöroşirurji hastalığı karşımıza çıkar. Beyin ve sinir cerrahisi bölümünde fonksiyonel hastalıkların teşhis ve tedavi süreçleri gerçekleşir. Çoklu fonksiyonları tetikleyen bu hastalıklar genel anlamda Parkinson ve epilepsi gibi en çok bilinen nöroşirurji hastalıkları arasında yer alır.

Hareket bozukluğunu tetikleyen hastalık olarak karşımıza çıkan fonksiyonel hastalıkların tedavisinde karşımıza çıkan temel yöntem ise beyin pili uygulamasıdır. Elektrotlar merkezinde beyinin belirli bölgelerine yerleştirilen piller sayesinde öz konusu hareket bozuklularının önüne geçer. Beyin pili takma işlemi de fonksiyonel nöroşirurji alanında gerçekleşen işlemlerden birisi olarak karşımıza çıkar.

Fonksiyonel Nöroşirurji Hastalıkları Nelerdir?

Parkinson gibi çok fonksiyonlu hastalıklar, fonksiyonel hastalıkların temelini oluşturur. Bununla birlikte medikal ve fiziki tedaviler neticesinde iyileşme görülmeyen epilepsi hastalığı da fonksiyonel nöroşirurji hastalıkları arasında yer alır. Medikal tedavilere cevap vermeyen hastalıklar cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Bununla birlikte fonksiyonel tedavi yöntemlerinde felç temelli ortaya çıkan travmalarda da iyileşme gösterir.

Nöroşirurji hastalıkları kapsamında uygulanan birçok fonksiyonel tedavi yöntemi bulunur. Bu tedavi yöntemleri genel kapsamda şu şekildedir:

· Adale spazmlarının tedavisinde uygulanan pompaların cerrahi olarak yerleştirilmesi işlemi,

· Sinir stimulatörü yerleştirilmesi,

· Kordotomi,

· Rf,

· Rizotomi

· Parkinson’da beyin pili yerleştirilmesi,

· Medikal yollarla iyileşme görülmeyen epilepsi sara hastalıkları,

· Hemifasiyal spazm ve trigeminal nevraljide mikrovasküler dekompresyon,

Temel anlamda cerrahi işlemlerden oluşan bu alan ile birçok nöroşirurji hastalığının önüne geçilebilir. Parkinson ve epilepsi gibi hareket bozukluğu odaklı birçok beyin ve sinir cerrahisi hastalığı fonksiyonel tedavi yöntemleri işle çözüme kavuşur.

Epilepsi ve Parkinson Hastalıklarının Yol Açtığı Sorunlar

Fonksiyonel tedavi yöntemleri ile tedavi edilen Parkinson ve epilepsi odaklı diğer hastalıkların yol açtığı sorunlar ise şu şekildedir:

· Hareket bozukluğu

· İstirahat halinde titreme,

· Yürüme güçlüğü,

· Hareketlerde yavaşlama

· Uyku problemi,

· Sindirim sistemi bozuklukları,

· Psikiyatrik problemler,

Söz konusu sorunlar fonksiyonel tedavi yöntemleri arasında yer alan beyi pili ameliyatı uygulaması ile çözüme kavuşur. Nöroşirurji hastalıkları arasında yer alan birçok hastalık da bu müdahaleler ile iyileşme gösterir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fonksiyonel nöroşirurji nedir?

Beyin ve sinir cerrahisi bölümünde fonksiyonel hastalıkların teşhis ve tedavi süreçleri gerçekleşir.

Fonksiyonel nöroşirurji hastalıkları nelerdir?

Çoklu fonksiyonları tetikleyen bu hastalıklar genel anlamda Parkinson ve epilepsi gibi en çok bilinen nöroşirurji hastalıkları arasında yer alır.

Fonksiyonel tedavi yöntemleri nelerdir?

Temel anlamda cerrahi işlemlerden oluşan bu alan ile birçok nöroşirurji hastalığının önüne geçilebilir. Parkinson ve epilepsi gibi hareket bozukluğu odaklı birçok beyin ve sinir cerrahisi hastalığı fonksiyonel tedavi yöntemleri işle çözüme kavuşur.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.