Nöroşirurji Neye Bakar?

Nöroşirurji Neye Bakar?

Beyin ve sinir cerrahisi olarak bilinene nöroşirurji, birçok hastalığın ve tedavi yönteminin bulunduğu tıbbi bir alandır. Nöroşirurji neye bakar sorusunun cevabı olarak beyin ve sinir cerrahisi adına tabı ve tedavi sürecinden söz edilebilir.

Avicenna hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda nöroşirurji neye bakar sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Beyin Ve Sinir Cerrahisi Nedir?

Beyin ve sinir cerrahisi yani nöroşirurji, beyin ve omurilik dokularından kaynaklanan veya bunlara bası yapan tümörler, baş ve omurilik yaralanmaları, beyindeki kan damarlarının tıkanması ve özellikle beyinde kanamalar. Bel ve boyundaki fıtıklar ile beyni besleyen kanda meydana gelen fıtıklar Kan damarları ve omurilikteki fıtıklar. Anevrizma gibi hastalıkları teşhis ve tedavi etme bilimidir.

Bölüm, yeni doğan bebeklerin boyun bölgesindeki damarların daralması ve sinir sisteminin oluşumu sırasında ortaya çıkan durumlar, medikal tedaviye yanıt vermeyen epilepsi ve bazı durumlar gibi birçok hayati fonksiyonu etkileyen durumlara cerrahi olarak müdahale etmektedir. Beyin ve Sinir Hastalıkları Kliniği’nde yetişkin ve pediatrik hasta popülasyonlarında meydana gelen bozuklukları teşhis eder ve tedavi eder.

Nöroşirurji Neye Bakar? Beyin ve Sinir Cerrahisi Hastalıkları

Birçok nöroşirurji hastalığı bulunmakla beraber temel anlamda betin e sinir cerrahisi neye bakar sorusunu cevabı şu şekildedir:

· Beyin damar tıkanıklığı merkezli inme ve felç

· Anevrizmalar (Beyinde ortaya çıkan baloncuklar)

· Beyin kanaması

· Şah damarı tıkanıklığı (karotis stenozu)

· Beyin ve omurilikte yer alan tümörler

· Travmatik durumlar

· Bel ve boyun fıtığı

· Çocuk hastalarda bulunan tümör ve damar hastalıkları

· Parkinson

· Epilepsi (sara)

· Distoni

· Doğumsal travmalar

· Sinir sistemi bozuklukları

· Beyin omurilik sıvısında artış

· Kafatasındaki ortaya çıkan şekil bozukluğu

· Omurilik kapanma defektleri

· Beyinde su toplanması

Söz konusu hastalıkları ve durumlar nöroşirurji neye bakar sorusunun cevabı olarak karşımıza çıkar. Nöroşirurji hastalıkları başlığı altında birçok rahatsızlık öncelikle ilaç tedavisi sonrasında ise çeşitli cerrahi müdahaleler ve fonksiyonel nöroşirurji tedavi yöntemleri ile iyileşme sürecine girebilir. Nöroşirurji hastalıkları belirtilerine sahip olan hastaların geç kalmadan ve nöroşirurji doktoruna görünmesi gereklidir. Fiziksel muayene sonrası gerekli test uygulamaları tamamlandıktan sonra tanı süreci tamamlanır. Teşhis edilen nöroşirurji hastalığı için hekimin uygun gördüğü tedavi süreci başlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Nöroşirurji nedir?

Beyin ve sinir cerrahisi yani nöroşirurji, beyin ve omurilik dokularından kaynaklanan sorunlarla ilgilenen tıbbi alandır.

Nöroşirurji neye bakar?

Beyin ve omurilik odaklı doğuştan gelen veya sonradan ortaya çıkan birçok rahatsızlık nöroşirurji alanında incelenir.

Nöroşirurji tedavi yöntemleri nelerdir?

Birçok rahatsızlık öncelikle ilaç tedavisi sonrasında ise çeşitli cerrahi müdahaleler ve fonksiyonel nöroşirurji tedavi yöntemleri ile iyileşme sürecine girebilir.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.