İki Diz Protez Ameliyatı Süresi: İki Diz Protez Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

İki diz protez ameliyatı süresi ile ilgilenen adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diz eklemlerinin bozulmasında en önemli etken yıpranma ve aşınmadır. Ayrıca şişmanlık ve romatizmal hastalıklar da erken yıpranmalara neden olur. Peki iki diz protez ameliyatı ne kadar sürer? Diz ameliyatı kaç saat sürer? İki diz protez ameliyatı süresi ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Diz Protezi Ne Zaman Gereklidir?

Daha önce geçirilmiş fiziki travmalar ya da yenilenen ufak travmalar dizde yıpranmaya yol açabilir. Düzenli olarak ağır spor yapan kişilerde eklem hasarı daha sık meydana gelir ve bu kişilerin eklemlerinde kireçlenme daha fazla olur. Özellikle 55 yaş üstü kadınlarda, erkeklere göre bu problem daha çok ortaya çıkar. Hemofili gibi bazı kan hastalıkları olanlar ve çömelerek çalışanlarda da diz sorunları ile sık sık karşılaşılır. Kişiler ilaç tedavisinden yararlanamıyor, ağrılara tahammül edemiyor ve eklem hareket kaybı yaşıyorsa, cerrahi müdahale gerekebilir. Kişiyi ameliyata götüren en önemli etken ağrının şiddetidir.

Diz Protez Tipleri Nelerdir?

Diz protez tipleri, total diz protezi ve yarım diz protezi olmak üzere ikiye ayrılır. Tüm eklemi kaplayarak uygulanan total diz protezleri, yaygın olarak kullanılan türdür. Yarım diz protezleri ise, 1980’lerin ikinci yarısından sonra sayısı artmaya başlamıştır.

İki Diz Protez Ameliyatı Aynı Anda Yapılabilir mi?

İki dizinde de sorun olan kişilere aynı anda diz protez ameliyatı uygulanabilir. Bu ameliyatın en büyük avantajlarından biri tek ameliyatla sorunların giderilmesidir. Böylece kişiler ameliyat stresini iki defa yaşamamış olur. İki dize tek taraflı diz protezi uygulanacaksa, iki ameliyat arasında 3 ay kadar bir süre olmalıdır. Bunun dışında iki diz protezi ameliyatı çoğunlukla 70 yaşın altındaki kişilere uygulanmaktadır. Kilo sorunu olmayan veya ek hastalıkları olmayan kişilere uygulanmaktadır. Bu ameliyatın diğer tek taraflı diz protezi ameliyatından bir farkı yoktur. Eğer hasta çok kilolu ise, merdivenden çıkması 2 – 3 günü bulabilir. Peki iki diz protez ameliyatı süresi ne kadardır? Daha detaylı bilgi için okumaya devam edin…

İki Diz Protez Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

“Diz ameliyatı ne kadar sürer?” sorusu pek çok kullanıcı tarafından merak edilip araştırılıyor. Buna bağlı olarak iki diz protez ameliyatı süresi ise daha çok merak ediliyor. Genellikle diz protez ameliyatı 1,5 – 2 saat sürer. Aynı anda iki dizden protez ameliyatı da yapılabilmektedir. Ancak bu noktada hasta seçiminin iyi yapılması gerekmektedir. Hastanın konforu ve meydana gelebilecek problemlerin azaltılabilmesi adına her iki diz protez ameliyatı ayrı ayrı uygulanmalıdır.

Diz Protez Ameliyatı Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Ameliyatın ardından hastanede yatış süresi 5 – 7 gün arasında değişmektedir. Birinci gün ayağa kaldırılan hasta, ikinci gün mutlaka bir süre yürütülür. Kişi kendi başına tuvalete girip çıkabilir ve merdivenleri kullanabilir. Yürüteç ya da değnek ile hastanın yürümesine yardımcı olunur.

Diz Protez Ameliyatı Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Ameliyattan ilk 24 saat sonra dizde ağrı meydana gelmektedir. Ancak ilaçlar ile bu durum azaltılmaya çalışılır. Öte yandan ağrılar diğer günlerde daha da azalmaya başlar. Ameliyattan 2- 3 hafta sonra dikişler alınır ve daha az ağrılı döneme girilmiş olunur. Ortalama 4 – 6 hafta sonra diz hareketlerinin daha rahat olduğu döneme geçilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diz protezi için yaş sınırı var mıdır?

Son yıllardaki teknolojik imkanlar doğrultusunda diz protez ameliyatı her yaşta uygulanabilmektedir. Ayrıca bazı sebeplerden dolayı genç yaşta diz protezi de yapılabilmektedir.

Diz protezinin ömrü ne kadardır?

Diz protezinin ömrü ortalama 20 – 25 yıldır.

Diz protezi ameliyatı sonrasında fizik tedavi gerekli midir?

Her hastanın fizik tedavi almasına gerek yoktur. Fizyoterapist eşliğinde ya da kendisinin uygulayabileceği bir egzersiz programı önerilir. Bu önerilen egzersizler 6 – 8 hafta düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Diz protez ameliyatı geçiren hastalar spor yapabilir mi?

Bu durum protezin cinsine ve eklemin yıpranma derecesine bağlı olarak değişmektedir. Kişiler doktorun eylemleri doğrultusunda hareket etmeli ve yürüme ve yüzme gibi daha hafif sporlar yapmalıdır.

İki dizinden protez ameliyatı olan ne zaman tam yürür?

Hastalar 1 veya 2 gün sonra merdiven çıkabilir, bastonsuz yürüyüşler 2 hafta sonra gerçekleşmeye başlayabilir, yürüyüş ve egzersiz 6 aya kadar devam edebilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣