kapalı mr kaç dakika sürer kapalı emar operasyonu yapan radyolog

Kapalı MR Kaç Dakika Sürer?

Kapalı mr kaç dakika sürer? sorusu kapalı emar operasyonu yaptıracak kişiler için merak edilen durumlardan biridir. Klostrofobisi olan kişilerin kapalı emar öncesi yaşadığı tedirginlik, operasyonun kısa sürmesini istemesine neden olabilir. Detaylar hakkında daha fazla bilgiye makalemizen ulaşabilir.

Kapalı Emar Nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme, son teknolojiden faydalanarak iç organlarda görüntüleme sağlayan testtir. Emar cihazı, iki ucu açık bir tüpe benzetilebilir. Radyo dalgaları kullanarak vücuttan kesitler alınan emar operasyonunda, görüntüler bilgisayar ortamına aktarılarak birleştirilir. Birleştirilen görüntüler üç boyutlu görüntüleme sağlayarak, organların her açıdan görüntülemesini sağlamaktadır. İç organlarda görüntüleme sağlayan emar uygulaması, açık emar ve kapalı emar olarak iki farklı şekilde uygulanabilmektedir. Açık emar ve kapalı mr uygulaması prosedür olarak birbirine benzemektedir. Ancak emar cihazı arasındaki farklılıklar nedeniyle, uygulama iki farklı türde uygulanabiliyor. İki farklı emar cihazı sunulması, uygulama yapılacak bölgeye göre seçim imkanı sunmaktadır.

Kapalı emar uygulaması, daha net ve kaliteli görüntü sunduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda daha fazla alanda çekim olanağı sunan kapalı emar, görüntüleme testleri arasında daha faydalı işlem sunmaktadır. Dilerseniz, içeriğimizin devamından kapalı mr kaç dakika sürer? kapalı emar nasıl çekilir? gibi merak edilen soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Kapalı MR Nasıl Çekilir?

Kapalı emar uygulaması, açık emar taraması ile aynı prosedüre sahiptir. Uygulama fazla hazırlık gerektirmeyen, hızlı bir uygulamadır.

Kapalı Emar Süreci;

  • Emar taraması yapılacak gün, doktorunuz aksini belirtmedikçe aynı şekilde yeme ve içmeye devam edebilirsiniz.
  • Operasyon günü hastaneye gelirken rahat kıyafetler tercih etmelisiniz. Yanınızda metal aksesuar bulundurmamalı ve vücudumuzdaki tüm metaller hakkında bilgi vermelisiniz.
  • Operasyon öncesinde hastane önlüğü giyip, kapalı emar cihazı içerisine uzanmalısınız. Kapalı emar taraması başlamasıyla birlikte emar cihazından sesler gelmeye başlayacaktır. Emar cihazı neden seslidir yazımızda, emar cihazının neden yüksek sesli olduğunu keşfedebilirsiniz.
  • Doktorunuzun istemesi durumunda görüntülerin dha net ve detalı çıkması için ilaçlı mr taraması yapılabilir. Kontrastlı madde enjeksiyonu için IV kanül takılarak, kontrastlı gadolinyum madde enjekte edilir.
  • Gadolinyum maddesinin enjeksiyonuyla beraber hafif bir sıcaklık hissedebilirsiniz. Operasyon esnasında farklı bir durum veya alerjik reaksiyon görülürse, teknisyenlere durumu bildirerek müdahale edilmesini isteyebilirsiniz.
  • Operasyon esnasında hareketsiz kalmanız gerekir. Prosedürde çekilen görüntülerin net olması için hareket etmemek önemlidir.
  • Görüntülerin net şekilde alınmasıyla birlikte operasyon tamamlanacaktır.

Kapalı emar nedir? Nasıl yapılır? yazı içeriğimizden, emar uygulamasının süreçleri hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz. Kapalı mr sayesinde hastalıkların erken tanısı sağlanabilir ve emar sonuçları doğrultusunda doğru tedaviye karar verilebilir.

Kapalı MR Kaç Dakika Sürer?

Emar taramaları, birçok farklı bölgede yapılabilmektedir. Vücudun tümünde veya sadece bir kısmında yapılabilen emar uygulaması süresi, uygulama yapılan alana göre değişiklik gösterebilir. Operasyonun yapılacağı alan diz mr, servikal mr gibi bölgesel noktalarsa kapalı emar süresi 20 – 25 dakika kadar sürmektedir. Ancak tüm vücutta operasyon yapılması durumunda uygulama süresi 60- 90 dakika kadar sürebilir. Uygulama sürecini etkileyecek diğer durumlar arasında ilaçlı emar yapılması veya uygulama esnasında hareketsiz kalmaktır. Uygulama boyunca hareketsiz kalmanız durumunda ayrıntılı ve net emar görüntüleri alınabilir ve operasyon daha hızlı tamamlanır. Ancak hareket edilmesi durumunda görüntülerde netlik oluşmayabilir ve emar operasyonu tekrarlanmak zorunda kalabilir.

 

Sonuç

Kapalı emar uygulaması,  yüksek çözünürlüklü ayrıntılı vücut görüntülemesi için kullanılan popüler bir testtir. Tüm dünyada kullanılan popüler tanı testi, hastalıkların erken teşhisinde ve tedavi takibinde oldukça önemlidir. Doktorunuzla yapılan ön muayene esnasında bulgulara rastlanması veya semptomların nedeni belli olmadığı durumlarda emar taraması istenebilir. Emar taraması sayesinde ağrıların altındaki neden tespit edilebilir ve tedavi durumu takip edilebilir. Hastalıkların yayılma durumu, kullanılan ilaçların etkili olup olmadığı tüm detaylarıyla görülebiliyor. Kapalı emar sayesinde, açık emara göre daha ayrıntılı ve kaliteli kesitler alınabilmekte. Dilerseniz, Avicenna Ataşehir Hastanesi doktorlarından randevu alarak, kapalı emar öncesi muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kapalı emar ve açık emar farkı nedir?

Kapalı mr uygulaması ve açık mr uygulaması, prosedür olarak aynı içeriğe sahiptir Uygulama öncesi hazırlık gerektirmeyen operasyonda tek fark cihazın sahip olduğu açık alana bağlıdır.

Kapalı emar sonrası iyileşme süresi ne kadar sürer?

Emar sonrası iyileşme süreci olmamaktadır. Sadece anestezili mr uygulaması sonrası veya ilaçlı mr uygulaması sonrası oluşacak komplikasyonlara karşı bir süre gözlem altında tutabilirsiniz.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.