İlaçlı MR Neden Çekilir?

İlaçlı MR neden çekilir

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Emar çekiminin kontrast madde kullanılarak uygulanmasına ilaçlı MR denir. İlaçlı emarın normal emardan tek farkı, hastaya kontrast maddenin enjekte edilmesidir. Aynı zamanda çekim sırasında kontrast madde uygulandığı için ilaçlı emarda süreç daha farklı ilerler. Peki ilaçlı MR neden çekilir? İlaçlı emar çekilme nedenleri nelerdir? Daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Sağlık Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

İlaçlı MR Nedir?

Çekim yapılan bölgenin daha net ve daha ayrıntılı görüntülenmesi için kontrast madde adındaki bir ilacın kullanılması durumuna ilaçlı emar denir. Bu kontrast madde sayesinde vücuttaki yumuşak dokular daha detaylı bir biçimde görüntülenir. İhtiyaç duyulduğu takdirde, doktorlar tarafından güvenle tercih edilir. Çekim ve hazırlık aşamaları, normal emara göre daha uzun sürebilir. Dokularda meydana gelen anomalilerin anlaşılması için çekilen ilaçlı MR, dokuların detaylı olarak görüntülenmesi gereken durumlarda kullanılır. Kontrast madde damardan enjekte edilir ve bu maddenin vücuttan atılması için işlemin ardından bol su tüketilmelidir.

İlaçlı MR Neden Çekilir?

Bazı dokuların detaylı olarak incelenmesi gerektiği için bu yönteme başvurulur. Kontrast madde enjekte edilerek yapılan bu uygulama, kan dolaşımı ile beraber dokulara ve damarlara doğru işlenir. Kontrast madde sayesinde dokuların varlığı, konumu, boyutları ve damarlı yapıların analizi daha net olarak sonuç verir. Bazı zamanlarda milimetrik hesaplamalar yapılması gerekir ve bu nedenle detaylı tetkikleri ile ilaçlı emar tercih edilir.

İlaçlı Emar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenli görüntüleme tekniklerinden biri olmasına rağmen, bazı sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz yine de vardır. Alerjik ve hassas bir bünyeye sahipseniz, kontrast maddeye karşı bir reaksiyon gösterebilirsiniz. Bunu engellemek için, neye alerjiniz varsa doktorunuza işlemden önce bu durumu bildirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda maddenin vücuttan atılması adına belli bir zaman geçmesi gerekir. İlacın damardan enjekte edilmesinin yanı sıra tüm hazırlık süreci, normal MR çekimine göre daha uzun sürer.

İlaçlı Emar Yan Etkileri

Kontrast maddeden dolayı ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyon, ilaçlı emarın yan etkileri arasındadır. Eğer hastada alerjik reaksiyon gelişirse, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin dışında kontrast maddenin kullanımından sonra deri döküntüsü, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi semptomlar da meydana gelebilir. Emardan önce sakinleştirici verilmişse, operasyonun ardından mide bulantısı ve baş dönmesi gibi etkilerle karşılaşabilirsiniz. İşlem boyunca makinenin çıkardığı gürültülü ses, kulak ağrısına neden olabilir. Bu yüzden işlemden önce kulaklık ya da kulak tıkacı isteyebilirsiniz.

Böbrek yetmezliği olan hastalarda, kontrast maddeden dolayı böbrek hasarı daha da gelişebilir. Bu nedenle işlemden önce mutlaka bu durumu doktorunuzla görüşmelisiniz. Kapalı emar uygulamasından faydalanacak ve kapalı alan korkunuz varsa, bu durum sizin için rahatsız edici olabilir. Bunun için ya açık emarı tercih edebilir ya da bir sakinleştirici almayı kabul edebilirsiniz. İlaçlı emar uygulamasında kullanılan kontrast madde damardan enjekte edildiği için, nadiren de olsa, bu maddenin deri altından sızdırma ihtimali vardır. O yüzden kateterin yerleştirildiği kısımda morluk, şişlik ya da ağrı fark ederseniz, bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İlaçlı MR ne kadar sürer?

Ortalama 15 – 45 dakika arasında sürer.

İlaçlı emar vücuttan nasıl atılır?

Çekimden sonra kontrast maddenin vücuttan atılması için bol bol su tüketilmesi gerekmektedir. Ve bu sayede kontrast madde idrar yoluyla vücuttan atılır.

İlaçlı MR zararlı mıdır?

Verilen ilaçtan dolayı hastaların üzerinde bir takım yan etkiler ortaya çıkabilir. İlaç sonrasında baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı, tat ve koku duyularında değişiklik ve kaşınma gibi yan etkiler görülebilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması, orta derecede yüz sarkmalarında, göz düşüklüklerinde kullanılan medikal estetik uygulamasıdır. Fransa da geliştirilen diğer adıyla Fransız ip askısı denilen bu yöntem, yüz

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi İşlemi

Mezoterapi, cildi gençleştirme, sıkılaştırma ve yenileme amacıyla uygulanan kozmetik bir prosedürdür. Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin gibi yapıları uyarmaktadır. Bu sayede cildin gençleşmesi ve

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣