İlaçlı MR neden çekilir

İlaçlı MR Neden Çekilir?

Emar çekiminin kontrast madde kullanılarak uygulanmasına ilaçlı MR denir. İlaçlı emarın normal emardan tek farkı, hastaya kontrast maddenin enjekte edilmesidir. Aynı zamanda çekim sırasında kontrast madde uygulandığı için ilaçlı emarda süreç daha farklı ilerler. Peki ilaçlı MR neden çekilir? İlaçlı emar çekilme nedenleri nelerdir? Daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Sağlık Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

İlaçlı MR Nedir?

Çekim yapılan bölgenin daha net ve daha ayrıntılı görüntülenmesi için kontrast madde adındaki bir ilacın kullanılması durumuna ilaçlı emar denir. Bu kontrast madde sayesinde vücuttaki yumuşak dokular daha detaylı bir biçimde görüntülenir. İhtiyaç duyulduğu takdirde, doktorlar tarafından güvenle tercih edilir. Çekim ve hazırlık aşamaları, normal emara göre daha uzun sürebilir. Dokularda meydana gelen anomalilerin anlaşılması için çekilen ilaçlı MR, dokuların detaylı olarak görüntülenmesi gereken durumlarda kullanılır. Kontrast madde damardan enjekte edilir ve bu maddenin vücuttan atılması için işlemin ardından bol su tüketilmelidir.

İlaçlı MR Neden Çekilir?

Bazı dokuların detaylı olarak incelenmesi gerektiği için bu yönteme başvurulur. Kontrast madde enjekte edilerek yapılan bu uygulama, kan dolaşımı ile beraber dokulara ve damarlara doğru işlenir. Kontrast madde sayesinde dokuların varlığı, konumu, boyutları ve damarlı yapıların analizi daha net olarak sonuç verir. Bazı zamanlarda milimetrik hesaplamalar yapılması gerekir ve bu nedenle detaylı tetkikleri ile ilaçlı emar tercih edilir.

İlaçlı Emar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenli görüntüleme tekniklerinden biri olmasına rağmen, bazı sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz yine de vardır. Alerjik ve hassas bir bünyeye sahipseniz, kontrast maddeye karşı bir reaksiyon gösterebilirsiniz. Bunu engellemek için, neye alerjiniz varsa doktorunuza işlemden önce bu durumu bildirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda maddenin vücuttan atılması adına belli bir zaman geçmesi gerekir. İlacın damardan enjekte edilmesinin yanı sıra tüm hazırlık süreci, normal MR çekimine göre daha uzun sürer.

İlaçlı Emar Yan Etkileri

Kontrast maddeden dolayı ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyon, ilaçlı emarın yan etkileri arasındadır. Eğer hastada alerjik reaksiyon gelişirse, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin dışında kontrast maddenin kullanımından sonra deri döküntüsü, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi semptomlar da meydana gelebilir. Emardan önce sakinleştirici verilmişse, operasyonun ardından mide bulantısı ve baş dönmesi gibi etkilerle karşılaşabilirsiniz. İşlem boyunca makinenin çıkardığı gürültülü ses, kulak ağrısına neden olabilir. Bu yüzden işlemden önce kulaklık ya da kulak tıkacı isteyebilirsiniz.

Böbrek yetmezliği olan hastalarda, kontrast maddeden dolayı böbrek hasarı daha da gelişebilir. Bu nedenle işlemden önce mutlaka bu durumu doktorunuzla görüşmelisiniz. Kapalı emar uygulamasından faydalanacak ve kapalı alan korkunuz varsa, bu durum sizin için rahatsız edici olabilir. Bunun için ya açık emarı tercih edebilir ya da bir sakinleştirici almayı kabul edebilirsiniz. İlaçlı emar uygulamasında kullanılan kontrast madde damardan enjekte edildiği için, nadiren de olsa, bu maddenin deri altından sızdırma ihtimali vardır. O yüzden kateterin yerleştirildiği kısımda morluk, şişlik ya da ağrı fark ederseniz, bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İlaçlı MR ne kadar sürer?

Ortalama 15 – 45 dakika arasında sürer.

İlaçlı emar vücuttan nasıl atılır?

Çekimden sonra kontrast maddenin vücuttan atılması için bol bol su tüketilmesi gerekmektedir. Ve bu sayede kontrast madde idrar yoluyla vücuttan atılır.

İlaçlı MR zararlı mıdır?

Verilen ilaçtan dolayı hastaların üzerinde bir takım yan etkiler ortaya çıkabilir. İlaç sonrasında baş dönmesi, bulantı, baş ağrısı, tat ve koku duyularında değişiklik ve kaşınma gibi yan etkiler görülebilir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.