Karbondioksit Anjiyografi: Nedir & Kimler Yararlanabilir?

Karbondioksit anjiyografi işlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kalp ve damar hastalıklarının tanı ve tedavisinde büyük rol oynayan anjiyografiler, alerjik reaksiyon ve böbrek hasarı gibi sorunlara yol açabiliyor. Ancak son yıllarda hızla kullanılmaya başlayan karbondioksit anjiyografi sayesinde, hem böbrek yetmezliği hem de alerjik rahatsızlıkları olan hastalar önemli avantajlara sahip oluyor. Peki karbondioksit anjiyografi nedir? Kimler karbondioksit anjiyografisi işleminden yararlanabilir? Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazıyı okuyarak, konu ile alakalı daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Karbondioksit Anjiyografi Nedir?

Bt anjiyografi, kalp ve damar hastalıklarının tanısına yardımcı olmak için kullanılan görüntüleme tekniklerinden biridir. Bt anjiyografi işleminde damarların daha net görülebilmesi adına hastaya kontrast madde enjekte edilir. Ancak bu madde alerjik reaksiyonlar ile birlikte böbrek hasarı gibi ciddi sağlık sorunlarına da neden olur. Kontrast madde uygulanan anjiyografi işlemlerinde alerjik reaksiyonlar %5 oranında, alerjik astım öyküsü olanlarda bu oran 10 kat, deniz ürünü alerjisi olanlarda ise bu oran 3 kat artmaktadır.

Alerjik reaksiyonların dışında kontrast maddenin böbrek hasarına da neden olabileceğinden yukarıda bahsetmiştik. Anjiyo esnasında kontrast madde kullanılması böbrek hasarı riskini %11 oranına kadar çıkarmaktadır. “Kontrast nefropatisi” olarak adlandırılan bu olay, karbondioksit anjiyografisi tekniği ile önlenebilmektedir. Karbondioksit anjiyografi sayesinde özellikle alerjik reaksiyon ve böbrek yetmezliği olan kişilere büyük avantaj sağlanmaktadır. Reaksiyona girmeyen bir gaz olan karbondioksit, kan içerisinde hızla dağılır ve solunum yolu ile atılır.

Öte yandan karbondioksit anjiyografi cihaz ile periferik atardamar ve toplardamarlarda balon anjiyoplasti ve stent işlemleri yapılabilir. Hem özel anjiyografi teknikleri hem de bilgisayar yazılımları ile karbondioksit gazı hassas görüntüleme imkanı tanır ve kontrast madde kullanımına bağlı olarak meydana gelebilecek tehlikeleri önler.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Kimler Karbondioksit Anjiyografi İşleminden Yararlanabilir?

  • Periferik arter hastalığı olan ancak böbrek fonksiyonlarının sınırda olmasından dolayı konvansiyonel anjiyo uygulanmayan kişiler,
  • Böbrek nakli olmuş, periferik atardamarın veya böbrek atardamarının  görüntülenmesi gereken kişiler,
  • Şeker hastalığı ile beraber böbrek fonksiyonları bozulmaya başlamış damar hastaları,
  • Hemodiyalize bağlı kronik böbrek yetmezliği olan kişilerde av fistülün görüntülenmesi,
  • Kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyonu olan kişiler,
  • Alerjik astım öyküsü olan kişiler ilk akla gelenler arasındadır.

Karbondioksit anjiyografi, beyin dolaşımında çok kısa da olsa akım kesintisine neden olabilir. Kalpte de benzer bir biçimde etkiler yaratır ve aritmilere neden olur. Bu nedenle kalp ve beyin dokusunun görüntülenmesinde karbondioksit anjiyosu kullanılmamalıdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anjiyo böbreğe zarar verir mi?

Bt anjiyografi de kullanılan ilaç yükü, böbrek fonksiyonlarını kötü etkileyebilir.

Bt anjiyo güvenilir mi?

Bt anjiyo son derece güvenli bir işlemdir. Enjekte edilen kontrast maddeye karşı kişinin herhangi bir alerjisi yoksa, yan etkileri ve riskleri oldukça azdır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣