Koroner Bt Anjiyografi Sonrası Ağrı Olur mu?

koroner bt anjiyografi sonrası ağrı oluşumunu kontrol eden doktorlar ve hasta

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Koroner bt anjiyografi sonrası ağrı durumu, anjiyo uygulamasını ilk defa yaptıracaklar için merak konusudur. Anjiyografi sonrası iyileşme süreci, ağrı durumu ve daha fazlası hakkında detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Koroner Bt Anjiyografi Nedir?

Bt koroner anjiyografi ameliyatı, koroner arterlerde meydana gelen tıkanıklıkların üç boyutlu görüntüleme ne olarak veren teknolojidir. Ct anjiyografi işlemi sayesinde kalbi besleyen damarlarda meydana gelen; kalsiyum birikmesi, plak, kan pıhtılaşması ve diğer damar sorunlarının tespiti sağlanabilmektedir. Özellikle kalp ve göğüs bölgesinde sebebi belirlenemeyen ağrıların nedeninin belirlenebilmesi adına koroner bt anjiyo işleminden sıklıkla faydalanılmaktadır.

Bilgisayarlı anjiyografi işleminde kan damarlarının net görüntülenebilmesi adına iyotlu kontrastlı bir boya uygulanmaktadır. Kontrast madde enjeksiyonu için el bileğinden veya kasıktan anjiyo uygulaması yapılmaktadır. Kan damarına yerleştirilen IV kanülden kontrast madde verilerek, kan damarlarının görüntülerde daha net çıkması sağlanmaktadır. Koroner bt anjiyografi nasıl çekilir diye merak ediyorsanız, bir sonraki başlığımızdan detayları öğrenebilirsiniz.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner Bt Anjiyografi Nasıl Çekilir?

Koroner anjiyo bt uygulaması bilgisayarlı tomografi makinasından faydalanılarak yapılmaktadır. İşlem öncesi görüntüleme merkezine götürülerek, operasyona hazırlık yapılacaktır. Yuvarlak yarım ay şeklindeki bir cihaz ve masanın bulunduğu cihaz bilgisayarlı tomografi makinasıdır. Buradaki masaya uzanarak, teknisyenlerin kol veya kasıktan kanül işlemini yapmasını beklemeniz gerekmektedir. Kanül yerleştirilmesinin ardından kontrast madde uygulaması yapılacaktır.

Kan damarlarından uygulanan kontrast madde sonrasında işlemin başlaması için odada sadece siz kalacaksınız. Ancak içerisinde gözlem odasında teknisyenler sizi görecek ve gerekli durumlarda interkom üzerinden size sesleneceklerdir. Bt anjiyo uygulamasının başlamasıyla birlikte masa, bilgisayarlı tomografi cihazına doğru ileri geri olacak şekilde hareket edecektir. Bu hareket esnasında kalp ve kalp damarlarının sayısız kesiti çekilecektir. Bilgisayar ortamında birleştirilen görüntüler tamamlandıktan sonra işlem sona erecektir. Bt anjiyo kaç dakika sürer? yazımızdan operasyon süresi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Koroner Bt Anjiyografi Sonrası Ağrı Olur mu?

Koroner bt anjiyografi uygulaması iki farklı noktadan yapılabilmektedir. Bt anjiyo çeşitleri arasında;

Bilgisayarlı tomografi anjiyo işlemi ağrısız bir işlemdir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz uygulama noktalarına uygulanan IV kanül nedeniyle operasyon sonrası ağrı olabilir. Koroner bt anjiyografi iyileşme süresi içerisinde uygulamanın yapıldığı bölgeye yüklenmemesi önerilmektedir. Öncelikle ince damarlara sahip olan kişilerde kanül nedeniyle ağrı daha fazla hissedilebilir. Kanülün çıkarıldığı noktada pıhtılaşma ve şişlik nedeniyle oluşan ağrı geçici yan etkilerden biridir. Bu durumun dışında koroner bt anjiyografi sonrası ağrı olmamakta, iyileşme süresi aynı gün içerisinde gerçekleşmektedir.

Sonuç

Koroner bt anjiyo uygulaması, kalp hastalıklarının tespiti ve kalp damarlarının görüntülenmesi işleminde kullanılmaktadır. Üç boyutlu görüntülerin oluşturulmasını sağlayan son teknoloji bilgisayarlı tomografi uygulaması, ilk defa yaptıracaklar için merak konusudur. Ancak sanılanın aksine birçok tanı uygulamasının yanı sıra anjiyo ağrısız ve hızlı bir işlemdir. Saniyeler içerisinde sayısız görüntünün alındığı uygulama sayesinde kısa sürede tanı sunulabilmektedir. Dilerseniz, Avicenna Hastanesi Radyoloji bölümü uzman doktorları randevu alarak, koroner bt anjiyo hakkında kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Koroner bt anjiyografi ameliyatında kesi oluşur mu?

Bt koroner anjiyografi öncesinde, el bileğinden veya kasıktan kabül takılması gerekmektedir. Kanül takılabilmesi için seçilen bölgede 3 mm kadar bir kesi oluşturulmaktadır. Bu kesiden takılan kanül çıktıktan sonra kesiğin mikrop kapmaması için bandaj olacaktır. Kesi kendiliğinden bir kaç gün içerisinde kapanacak ve izi kalmayacaktır.

Çocuklarda koroner anjiyografi ameliyatı yapılır mı?

Gerekli görüldüğü durumlarda tanı için bebeklerde ve çocuklarda anjiyo uygulaması yapılabilmektedir. Kalp damarlarından bozukluklar, doğuştan kalp sorunları ve benzeri sağlık sorunlarının tespitinden açık ameliyat yerine koroner anjiyografiden yararlanılabilir.

Koroner bt anjiyografi kanser yapar mı?

Görüntüleme testlerinde faydalanılan x-ışını nedeniyle uygulamalarda belirli miktarda radyasyon yayılmaktadır. Ancak koroner bt anjiyografi radyasyon yayımı nedeniyle kanser oluşma riski %1’den azdır. Uygulamanın ciddi zararları ancak sıklıkla bilgisayarlı tomografi uygulaması alınması ile oluşmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣