Bilgisayarlı tomografi koroner anjiografi işlemi

Bilgisayarlı Tomografi ile Koroner Anjiografi

Bt koroner anjiyografi, kalp damarlarının X ışınları ve bilgisayar aracılığıyla ağrısız, acısız ve çok kısa bir sürede gösterilmesi işlemine denir. Peki bu konu hakkında daha detaylı söz etmek gerekirse, bilgisayarlı tomografi nedir? Bt koroner anjiyografi nasıl yapılır? Bilgisayarlı tomografi ile koroner anjiografi ile ilgili tüm merak edilenlere, Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleden ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarlı Tomografi ile Koroner Anjiografi

Hasta uyanıkken ve nefesini tutarken çekilen bt koroner anjiyografi işleminde, kol toplardamarına opak bir madde verilir ve bu ilaç kalbe ulaştığı zaman birkaç saniyelik görüntü yakalar. Bu işlem yalnızca 10 saniyede tamamlanır. İşlem sonrasında hasta günlük aktivitelerine devam edebilir ve hastanın hastanede yatma zorunluluğu yoktur. Klasik kateter anjiyografiye nazaran daha kolay ve daha hızlı bir yöntemdir. Kan toplama, kasık atardamarında yırtılma ya da balonlaşma gibi klasik kateter anjiyografi işleminde bulunan bu riskler, bt koroner anjiografi de bulunmaz. Öte yandan klasik kateter işleminde kalbe kadar ilerletilen plastik tüp nadiren de olsa kalp damarlarının yırtılması, kalp durması ve hatta ölüme kadar uzanan risklere sahiptir. Ancak bilgisayarlı tomografi koroner anjiografi işleminde damar içinden ilerletilen bir kateter olmadığı için bu tarz bir riski de yoktur.

Klasik kateter anjiyografi, balon anjiyoplasti veya stent gibi tedaviye yönelik girişimsel işlemlerin yapılabilmesine olanak tanır. Ancak son dönemlerde klasik kateter yerine bt koroner anjiyografi daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Klasik kateter anjiyografiye göre çok daha kolay, çok daha hızlı ve risksiz olmasının yanı sıra çoğu hastalığın erkenden teşhis edilmesin dolayı bt koroner anjiyografi daha yaygın olarak tercih edilir. Bilgisayarlı tomografi koroner anjiyografi, koroner arter hastalığı başta olmak üzere daha pek çok kalp hastalıklarının tedavi ve tanısına yardımcı olur. Koroner arter hastalığının erken tanınması, ilerlemesini ve komplikasyonları engellemesi açısından oldukça önemlidir.

Koroner Arter Hastalığı Nedir?

Kalbi besleyen ana damar, kalbin yüzeyindeki koroner arter ismindeki atardamarlardır. Ve bu damar, bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkan plaklar sonucunda tıkanmaya maruz kalır. Böylece kalbin yeterince beslenememesine ve oksijen alamamasına neden olur. Eğer koroner arter damarı tıkanırsa, kalp krizi meydana gelir. Kalp krizi dışında göğüs ağrısına ve hatta hiçbir belirti vermeden ani ölüme de yol açabilir.

Kimler Koroner Arter Hastalığı Riski Taşır?

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner BT Anjiyografi Kimlere Yapılır?

Bt anjiyografi işlemlerinden faydalanabilecek kişiler 3 ana grupta yer alabilir.

  • 1. Grup: Atipik veya göğüs ağrısı şikayeti olan düşük ya da orta risk grubunda yer alan hastalardır. Kardiyoloji bölümüne başvuran kişilerin büyük bir kısmını bu hastalar oluşturur. EKG, laboratuvar ve stres testlerinin net bir sonuç vermediği durumlarda kullanılır.
  • 2. Grup: Hiçbir şikayeti olmayan ama orta ve yüksek derecede koroner arter hastalığı riski taşıyan hastalardır. Bu grup toplumun %40’ını oluşturur. Koroner arter hastalığının erken tanısı ve tedavisi için bilgisayarlı tomografi ile koroner anjiografi işlemi büyük önem taşır.
  • 3. Grup: Klasik kateter anjiyografinin riskli veya yetersiz olduğu özel uygulamalardır.

Risk grubundaki hastalarda, göğüs ağrısı olduğunda veya EKG, laboratuvar ve stres testleri kesin bir sonuç vermediğinde bu yönteme başvurulması kaçınılmazdır. Bt taraması sayesinde koroner damarların görüntülenmesi, damarların tıkalı olup olmadığı ya da ne oranda daralma olduğu çok kısa bir süre içerisinde anlaşılır. Ve üstelik hastalara herhangi bir zararı ya da yan etkisi yoktur.

Öte yandan koroner arter hastalığı belirtilerini taklit eden daha birçok hastalık olabilir. Mide fıtığı, safra kesesi taşları, adele ağrısı, boyun fıtığına bağlı olarak gelişen sol kol ağrısı ve kardiyak nedenli ağrılar bu hastalık ile benzer belirtilere sahiptir. Böyle durumlarda bt koroner anjiografi işlemine başvurulduğunda, koroner damarlar normal çıkarsa hastanın bütün endişeleri kaybolmuş olur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt koroner anjiografi nasıl çekilir?

Kol toplardamarından kontrast madde verilir ve ardından bt cihazında çekim yapılır. İşlem sırasında ağrı veya acı meydana gelmediği için hastanede yatışa gerek kalmaz.

Bilgisayarlı tomografik anjiyo nedir?

Damarların durumunu gösteren tomografik anjiyo, yüksek kalitede görüntüler almayı sağlar ve hastalıkların teşhisini kolaylaştırır.

Bt anjio ne kadar sürer?

Ortalama olarak 15 saniye kadar sürer.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.