Migren Tanısında Bilgisayarlı Tomografi Taraması

migren tanısında bilgisayarlı tomografi taraması

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Migren tanısında bilgisayarlı tomografi taraması, yoğun baş ağrılarının nedeninin tespitinde kullanılabilmektedir. Bt taramasının nasıl uygulandığı, hangi semptomlar sonucunda oluştuğu hakkında detaylara makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarlı Tomografi Uygulaması Nedir?

Bilgisayarlı tomografi taraması, vücudun görüntülerini oluşturmak için X- ışını ve bilgisayardan faydalanılan testtir. Bu uygulama vücuttaki kan damarlarının ve organların üç boyutlu görüntülemesini sağlayarak tanı konulmasına yardımcı olmaktadır. Yoğun baş ağrısı çeken kişilerde de belirli semptomların görülmesi durumunda bilgisayarlı tomografi görüntülemesinden yararlanabilirler. Doktorunuzla yapacağınız ana muayene sonrasında, aşağıda yer alan semptomların görülmesi durumunda bt taramasından faydalanılabilir.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Kafa Bilgisayarlı Tomografisinde Neler Görülebilir?

Yoğun baş ağrısı şikayetinizin birden çok sebebi olabilir. Baş ağrılarınızın nedeni migren mi yoksa farklı bir rahatsızlık sonucu mu oluşmakta ayırt edebilmek için bt taramalarından yararlanılabilir. Doktorunuzun yapacağı bt taramaları sayesinde aşağıdaki sorunların tespiti ve ayrımı yapılabilir.

 • Apse denilen beyin enfeksiyonu
 • Hidrosefali ( beyine sıvı birikmesi)
 • Beyin kanaması
 • Sinüs tıkanıklığı
 • Beyin tümörü
 • Yaralanmalar
 • Anevrizma
 • Migren

Yukarıda bahsedilen sorunların ayrımı bilgisayarlı tomografi sonrasında ayırt edilebilir. Kan damalarının ve beynin üç boyutlu görüntülemesi sonrası semptomlarının migren kaynaklı olup olmadığının kesin tanısı konulabilir.

Migren Tanısında Bt Taraması Tehlikeli mi?

Migren tanısında bilgisayarlı tomografi taraması tehlikeli bir işlem değildir. İşlem ağrısız ve hızlı tamamlanmaktadır. Toplam süresi 20 dakika kadar süren bilgisayarlı tomografi işlemi hakkında daha fazla bilgi için ‘’ Bt anjiyo tehlikeli mi? ‘’ yazımızı inceleyebilirsiniz.

Migren Tanısında Bt Taraması Nasıl Uygulanır?

Migren tanısı için sanal anjiyo işlemi uygulanmadan önce, sağlık ekipleri tarafından yapılması gerekenler bir liste halinde tarafınıza iletilecektir. Bt anjiyo doğruluk oranını etkilememesi adına operasyon öncesi yiyecek ve içecek alımına dikkat edilmesi, belirli bir kıyafet tercihi olması konusunda uyarıda bulunabilir.

Migren tanısında bt taraması öncesi;

 • Kontrastlı bilgisayarlı tomografi uygulaması öncesinde en az 4 saat kadar hiçbir şey tüketmemelisiniz.
 • İşlem öncesi berrak sıvılar dışında sıvı tüketmemeye özen gösterin
 • Operasyon günü üzerinizde aksesuar ve metal takı olmamasına dikkat edin
 • Doktorunuza danışarak rutin ilaçlarınızı almaya devam edebilirsiniz.
 • Doktorunuzun haberi olmadan yeni ilaç almayın.
 • Testiniz 20 dakika kadar sürecektir. Ancak görüntülerin net alınmaması veya başka sorunlarla karşılaşılması durumunda 1 saate kadar uzayabilir.

Migren Tanısında Bilgisayarlı Tomografi İşlemi;

Bilgisayarlı tomografi işlemi için hastane önlüğü giymeniz istenecektir. Kıyafetlerinizi değiştirdikten sonra görüntüleme odasına götürülürsünüz ve burada işleme hazırlıklar başlar. Yarım ay şekline benzeyen tomografi cihazı ve içerisinde yer alan yatağa yatmanız istenecektir. Bu yatağa yattığınızda radyoloji teknisyenleri bileğinize IV kanül takacaktır. Bu kanül içerisinden operasyon için kontrast madde enjektesi sağlanır. Enjeksiyonun etkisiyle ağzınıza metal tadı gelebilir ve sıcak basma hissi yaşayabilirsiniz.

İyotlu kontrast maddenin enjeksiyonuyla beraber operasyona başlanması için odada sadece siz kalacaksınız. Ancak gerekli durumlarda radyoloji uzmanları interkom aracılığıyla sizinle iletişim kurabilecekler. Operasyonda görüntülerin net çıkması adına hareket etmemeniz önemlidir. Sabit pozisyonda kalmanız ve komut vermedikçe pozisyon değiştirmemeniz gerekir. İşlem yaklaşık 20 dakika sürdükten sonra tamamlanacaktır. Migren bt taraması sonrası takip için gözlem odasına alınacaksınız.

Migren Tanısında Bilgisayarlı Tomografi Sonrası;

Operasyon sonrası gözlem odasına alınarak, bt anjiyografi yan etkileri görülme ihtimaline karşı bir süre istirahat etmeniz beklenir. Uygulama sonrası bir ihtimal görülebilecek bt anjiyo zararları gözlemlenmesi durumunda sağlık ekipleri tarafından gerekli müdahaleler yapılacaktır. Bileğinizdeki kanül çıkarıldıktan sonra, kendi kıyafetlerini giyerek günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Bt anjiyografi sonuçları genellikle aynı gün içerisinde raporlanmaktadır. Doktorunuzla yapacağınız görüşmede operasyonun sonuçları hakkında net bilgi alabilir, baş ağrılarınızın nedeni migren kaynaklı mı öğrenebilirsiniz.

Sonuç

Baş ağrıları, birçok hastalığın önemli habercisidir ve bazen dayanılmaz boyutlara ulaşabilir. Ağrı kesicilerle gölgelenen baş ağrıları aslında önemli bir semptomun yok edilmesine neden olmaktadır. Ciddi ağrılar yaşamanız durumunda bunun araştırılması için Nöroloji uzmanı ile görüşülmesi gerekmektedir. Nöroloji uzmanları, beyin yapısını görüntülemek için Radyoloji uzmanları ile birlikte takip sağlayarak bilgisayarlı tomografi uygulanmasını isteyebilir. Bilgisayarlı tomografi sayesinde, beyin yapısı ve damarların net görüntülemesi sağlanabilmektedir. Bu sayede beyindeki bir tıkanıklık, su birikmesi veya tümör varlığı olup olmadığı tespit edilebilir. Migren tedavisinde bilgisayarlı tomografi uygulaması için dilerseniz aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Migren bt taraması ne kadar sürer?

Migren bt taraması, hazırlık süreciyle birlikte 20 dakika kadar sürecektir.

Migren bt taraması zararlı mı?

Bilgisayarlı tomografi zararları, radyasyon benzeri etkilere sahip olduğu için ufak bir etkiye sahiptir. Ancak uygulamanın avantajları düşünüldüğünde dezavantajları oldukça minimum seviyede kalmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣