prostat kanseri tanısında bt taraması yapılan hasta

Prostat Kanseri Tanısında Bt Taraması

Prostat kanseri tanısında bt taraması, vücuttan kesit resimler alarak kanser oluşumunu ve yayılma durumunun kontrolünü sağlamaktadır. Dilerseniz, kanser tanısında bt taraması nasıl yapılır ve tüm merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Bilgisayarlı Tomografi Taraması Nedir?

Bilgisayarlı tomografi işlemi, X-ışını kullanılarak vücuttan kesitlerin alındığı görüntüleme testlerinden biridir. Üç boyutlu görüntüleme yaparak damarların içi, damar duvarları ve organların görüntülerinin elde edilmesinde kullanılmaktadır. Uygulama prosedürleri odaklanılacak bölgeye göre değişiklik göstermekle beraber, tüm vücutta bt taramasından faydalanılabilir.

Bilgisayarlı tomografi işleminde uygulanan kontrat boya sayesinde, vücuttaki kan damarlarının net görüntüsü elde edilebilmektedir. Kan damarlarının yan ısıra, yumuşak dokular, lenfler ve organlardaki doku hasarının tespiti sağlanabilmektedir. Bu nedenle kanser teşhisinde bt taraması sıklıkla kullanılan tanı testlerinden biridir. Tabi ki, bt taraması tek başına kanser teşhisinde yeterli olmamaktadır ancak diğer testlerle birlikte değerlendirilmektedir.

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde en sık görülen kanser türü olan prostat kanseri, erken evrede belirti vermeyen kanser türlerinden biridir. Özellikle 40 yaşından itibaren düzenli prostat muayenesi ve kan tahlili ile kontrolleri sağlanabilecek olan prostat kanserinde erken tanı çok önemlidir. Genellikle belirti vermemek ile birlikte prostat kanseri semptomları şunlardır;

 • idrar yapmada güçlük
 • idrar yapma akışında kuvvet azalması
 • idrarda kan görülmesi
 • kasık bölgesinde rahatsızlık hissi
 • kemik ağrıları
 • sertleşme bozukluğu

Prostat kanseri semptomları arasında yukarıda bahsettiğimiz durumları dikkate alabilirsiniz. Bahsedilen belirtiler kötü huylu prostatın etkisi olabileceği gibi iyi huylu prostat büyümesi nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Ancak durum prostat kanserinden kaynaklı yaşanıyorsa, belirtiler takip edilip erken tanı konması oldukça önemlidir. Erken tanı konulan hastalarda tedavi başarı oranının daha yüksek olduğunu unutmayınız. Kanser tanısı konulurken birçok farklı testten faydalanılmaktadır. PSA Testi, Transrektal Ultrasonografi gibi testlerin yapılmasının ardından sonuçlara ek olarak uygulanan batın bilgisayarlı tomografi uygulaması ile prostat büyümesi gözlemlenebilir.

Prostat Kanseri Tanısında Bt Taraması Nasıl Uygulanır?

Kanser Bt taramaları; fiziki muayenede şüphe, mikroskobik incelemelerde agresif veya yüksek psa seviyeleri görüldüğü durumlarda kullanılmaktadır. Tarama tek başına kanser tanısında yeterli olmamakla beraber, kanserli hücrelerin vermiş olduğu doku zararı, diğer organlara yayılma gibi durumlar hakkında bilgi verebilir. Bu nedenle genel kanser taraması testleri ile bütünleştiği takdirde yarar sağlamaktadır. Prostat kanserinde bt taraması hazırlığı aşamaları;

 • Uygulamanın öncesinde en az 4 saat kadar açlık durumu oluşmalı ve su gibi berrak sıvılar dışında içecek tüketmemeniz önerilir.
 • Operasyon günü üstünüzde rahat kıyafetler olmasına ve yanınızda takı, aksesuar taşımaya dikkat etmelisiniz.
 • Operasyon başlaması için hastane önlüğü giyip, görüntüleme odasına götürüleceksiniz.
 • Görüntülemeye başlanmadan önce el bileğinden veya kasıktan IV kanül yerleştirilecektir.
 • Bu kanülden iyotlu kontrast madde enjekte edilerek, kan damarlarının net ve parlak görünmesi sağlanacaktır.
 • Kontrast madde enjeksiyonu ardından ağızda metal tadı oluşabilir, geçici bir durumdur.
 • Kontrast madde enjeksiyonun ardından bilgisayarlı tomografi çekimi başlayacaktır. Uygulamanın başlaması ile uzanmış olduğunuz masa, tomografi cihazına doğru hareket edecektir.
 • Hareketler esnasında prostatın birden fazla kesit resmi elde edilecek. Saniyeler içerisinde birçok görüntünün çekildiği uygulamada, prostatın üç boyutlu görüntüsü elde edilecektir.
 • Elde edilen görüntüler net olduğu takdirde operasyon tamamlanır ve gözlem için odaya yönlendirebilirsiniz.
 • Operasyon sonrası ağrı veya bilgisayarlı tomografi yan etkileri gözlemlersiniz sağlık ekiplerine bildirmelisiniz.

Operasyonun tamamlanmasının ardından Radyoloji uzmanı raporları incelenecektir. Görüntülerin incelemesinin ardından tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Prostat kanseri tanısında bilgisayarlı tomografi işlemi, diğer testlerle birlikte değerlendirileceği için sonuçları almanız bir sonraki günü bulabilir.

Sonuç

Prostat kanser, erkeklerin en sık yakalandığı  kanser türlerinden biridir. Her kanser türünde olduğu gibi prostat kanserinde de erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Kan tahlilleri ve fiziki muayenelere ek olarak, görüntüleme testleri kanser teşhisinde önemli bir yere sahiptir Bilgisayarlı tomografi sayesinde, prostat büyümesi tam olarak görüntülenebilir ve kanserli dokunun yayılması tespit edilebilir. Bilgisayarlı tomografi doğruluk oranının yüksek olması, kanser tanısının doğru konması açısından önemlidir. Kanser tanısı birçok farklı testle birlikte uygulanmakta olduğu için Genel Cerrahi uzmanları ve Radyoloji uzmanları birlikte hareket edebilirler. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi doktorlarımızdan randevu alıp, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kanser teşhisinde bilgisayarlı tomografi kullanılır mı?

Kanser hastalığının teşhisi, tek testle sağlanamamakla beraber kesin tanının konmasında bt taramasından faydalanılabilir. Bilgisayarlı tomografi sonuçları; fiziki muayene, kan testleri, PSA testi ile birlikte değerlendirildiği takdirde kanser teşhisi konulmasında etkilidir.

Prostat büyümesi bt taramasında görülebilir mi?

Bilgisayarlı tomografi cihazı, kan damarları ve iç organların üç boyutlu görüntülerinin elde edildiği testtir. Prostatta meydana gelen büyümeler, bt taraması sayesinde fark edilebilir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Doktorlarımız

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Doktorları

Genel Cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.