Koroner BT Anjiyografi Kalp Taraması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Koroner bt anjiyografi kalp taraması işlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Son dönemlerde gelişmiş teknolojiler ile uygulanan görüntüleme teknikleri ile kalp ve koroner damarlarda oluşabilecek hastalıklar kolayca değerlendirilmektedir. Bu görüntüleme tekniklerinden biri de koroner bt anjiyografidir. Koroner bt anjiyografi kalp taraması ile ilgili merak edilenlere Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Koroner BT Anjiyografi Kalp Taraması Neden Tercih Edilir?

 • Koroner bt anjiyografi, hasta bakımından oldukça konforlu bir işlemdir.
 • Halk arasında “kansız anjiyo” ya da “10 saniyelik anjiyo” olarak adlandırılan bu yöntem, zahmetsiz bir şekilde hastalara uygulanmaktadır.
 • Hiçbir ön laboratuvar çalışması gerektirmez.
 • Koroner damarlarda genişleme yapılabilmesi adına hastaya dil altı bir tablet verilir ve aynı zamanda damardan kontrast madde enjekte edilir. Bu kontrast madde sayesinde üç boyutlu görüntüleme sağlanır. Görüntüler özel bilgisayar programları ile hastanın koroner damarları farklı açılardan görüntülenir.
 • 2 ya da 3 boyutlu olan bu işlem, yaklaşık olarak 10 saniye sürer.
 • Koroner bt anjiyografi kalp taraması ile tıkanmış ya da daralmış damarların kontrolü sağlanır. Herhangi bir tıkanıklık ya da daralma fark edildiğinde, tedavinin belirlenmesi ve gerekli uygulamanın yapılması adına bu işleme başvurulur.
 • Kalp hareketli bir organ olduğu için, radyolojik görüntüleme esnasında her zaman doğru sonuçlar alınmayabilir. Ancak bt anjiyografi işleminin yüksek hızda tarama kapasitesi ve ileri bilgisayar yazılımları sayesinde görüntülemedeki yanıltıcı tanılar ortadan kaldırılır.
 • Kontrast maddeye bağlı olarak meydana gelen yan etkiler, kısa sürede geçmektedir.
 • Erken tanı imkanı sağladığı için kişinin kalp krizi geçirmeden tedavi imkanı sağlanır.
BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Koroner BT Anjiyografi Kimler İçin Uygundur?

Eğer risk taşıyan hastalar varsa, genellikle bu yönteme başvurulur. Örnek verecek olursak;

 • Ailesinde kalp damar hastalığı olan hastalar,
 • Yüksek tansiyon hastaları,
 • Obezite hastaları,
 • Yüksek kolesterol ve trigliserit değerine sahip olan hastalar,
 • Sigara kullananlar,
 • Diyabet hastaları,
 • Stenti olan ve bypass ameliyatı olan hastalar için uygundur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyografi koroner arterler ve 3 boyutlu görüntüleme nedir?

Kalbi besleyen damarların görüntülerinin 3 boyutlu olarak bilgisayara aktarılması işlemidir. Klasik anjiyografi işleminden farklı olarak bu yöntemde kişinin damar duvarları da görünür.

Bt anjiyo tehlikeli mi?

Bt anjiyo son derece güvenilir bir görüntüleme tekniğidir.

Koroner bt anjiyografi nasıl çekilir?

Hasta uyanık halde 10 – 12 saniye süreyle nefesini tutarken bu işlem çekilir. Kol ya da ellerdeki toplar damarlara kontrast madde enjekte edilir ve bu sayede görüntüler ortaya çıkar.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣