Multipl Skleroz İçin MR: MS Teşhisinde MR Nasıl Kullanılır?

Multipl skleroz için MR taraması

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Merkezi sinir sistemini etkileyen bir hastalık olan Multipl Skleroz (MS Hastalığı), kas güçsüzlüğü, dengede bozukluk, yürüme ve konuşma aksaklığı gibi belirtilere sahiptir. MR taraması ise, MS hastalığının teşhisinde büyük rol oynar. MR sayesinde beyin ya da omurilikte lezyon veya plak adı verilen hasar alanları ortaya çıkarılır. Aynı zamanda hastalığın aktivitesini ve ilerlemesi de izlenir. Peki Multipl Skleroz için MR taramaları nasıl fayda sağlar? MS teşhisinde MR nasıl kullanılır? Daha detaylı bilgi için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Multipl Skleroz Nedir?

Ataklar ile belirti veren Multipl Skleroz, merkezi sinir sisteminde etkili olan kronik bir rahatsızlıktır. Bağışıklık sisteminde nedeni tam olarak bilinmeyen bir sebepten dolayı bozulma yaşanır ve sistem, beyin ve omurilikteki sinir iletimi görevini yapan kendi hücrelerine saldırır. Bunun sonucunda ise iltihaplanma, farklı doku bozuklukları ve hasarlı bölge oluşumu gibi durumlar ortaya çıkar. Dokuların bozulması ile beyin, vücudun diğer bölümlerine doğru sinyal gönderemez. Ve bu nedenle yürüme, konuşma ve görme aksaklıkları yaşanır.

Multipl Skleroz Belirtileri

 • Yürümede zorluk
 • Denge sağlamada güçlük
 • Kas güçsüzlüğü
 • Yorgunluk hissi
 • Akut ve kronik ağrı
 • Bacaklarda ve ayaklarda uyuşma
 • Titreme
 • Görme zorluğu
 • Kas spastisitesi
 • Konsantre olmada ve zihinsel aktivitede sorunlar

Multipl Skleroz İçin MR

Multipl Skleroz hastalığına sahipseniz, beyninizin ve omuriliğinizin görüntülenmesi için MR taramalarına başvurulur. MR sonucunda ortaya çıkan görüntüler, merkezi sinir sistemindeki lezyonların görülmesini sağlar. Lezyonlar, hasarın ve taramanın türüne göre beyaz ya da koyu renkli lekeler olarak görünür. Radyasyon içermeyen emar taraması, bilgileri bilgisayara aktarmak adına güçlü manyetik alan ve radyo dalgaları kullanır. Ardından bu bilgiler kesitsel resimlere dönüştürülür.

Bazı lezyon türlerinin daha net görüntülenmesi için damardan kontrast madde enjekte edilir. İşlem ağrısız ve acısızdır ancak makine çok ses çıkarır. Bunun için kulak tıkacı ya da kulaklık takılabilir. Aynı zamanda görüntülerin net çıkması için kişilerin hareketsiz yatması gerekmektedir. MR taramaları ortalama 45 dakika – 1 saat arasında sürmektedir. MR de ortaya çıkan lezyon sayısı, her zaman belirtilerin ciddiyetine ya da MS olup olmadığına karşılık gelmemektedir. Merkezi sinir sistemindeki tüm lezyonlar MS hastalığına bağlı değildir ve MS hastalığına sahip olan hastaların lezyonları görünür değildir.

MR Taramasında Neler Görülür?

Kontrast madde kullanarak çekilen MR, Multipl Skleroz hastalığının hareketini göstermesinin yanı sıra aktif demiyelinizan lezyonların iltihabını da gösterir. Bu lezyonlar yeni olmakla beraber demiyelinizasyon nedeniyle büyür. Aynı zamanda beyinde ya da omurilikte karanlık delikler olarak meydana gelen kalıcı hasar alanlarını da gösterir. MS tanısından sonra rahatsız edici yeni belirtiler keşfedilirse ya da yeni bir tedaviye başlanırsa, emar taramasına tekrardan ihtiyaç duyulur.

Beyin ve omurilikteki gözle görülür değişiklerin analiz edilmesi, var olan tedaviyi ve gelecekteki seçeneklerin değerlendirilmesi için emar tercih edilir. Bunun dışında hastalığın hareketini ve ilerlemesini izlemek için belli aralıklarla MR taramasının yapılması önerilir. Ancak MS tipine ve tedavisine bağlı olarak yeniden izleme ihtiyacı duyulur.

Testin Amacı

Multipl Skleroz için MR taraması üç şekilde uygulanır.

 • Teşhis: Bir kişi MS hastalığı belirtileri taşıdığını düşünüyorsa, MR ile hastalığın büyük bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Ve aynı zamanda belirtilerin MS hastalığından mı kaynaklandığına bakılır.
 • Hastalık izleme: Hastalık ilerleyici bir durum olduğu için, MR sayesinde yeni lezyonların gelişimi takip edilir. Pek çok nörolog, MS hastalarının her yıl ya da daha fazla MR çekimi yaptırmasını önerir.
 • Nüks algılama: Yeni nörolojik belirtilerin nüksetmeden kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakılır. Gadolinyum içeren kontrast madde kullanarak çekilen MR sayesinde, merkezi sinir sistemindeki aktif iltihabı gösteren yeni lezyonlar görüntülenir.

MR ve Farklı MS Formları

Emar taramalarında, MS hastalığının türüne göre farklı şekilde görüntüler elde edilir. MR taramalarının sonucuna göre de teşhis ve en doğru tedavi yöntemi uygulanır.

Klinik Olarak İzole Sendrom

İnflamatuar demiyelinizasyonun neden olduğu klinik olarak izole sendrom, en az 24 saat süren tek bir nörolojik atağın meydana gelme durumudur. MR taramasında Multipl Skleroz benzeri lezyonlar görülüyorsa, kişinin yüksek MS olma riski vardır. Böyle bir durumda modifiye edici bir MS tedavisine başlanır. Bu tedavi ile ikinci bir atağın meydana gelmesi engellenir. Ancak bu tür tedavilerde yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce, tedavinin risklerini ve faydalarını doktorunuz en iyi şekilde size sunacaktır.

Tekrarlayan MS

Multipl Skleroz hastalığının tüm formlarının bulunduğu kişilerde lezyonlar görülebilir. Tekrarlayan MS hastalığında, genellikle inflamatuar demiyelinizasyon atakları bulunur. Kontrast madde kullanarak çekilen emar taramalarında, aktif inflamatuar demiyelinizasyon alanları bazen görülür.

Birincil İlerleyici MS

Birincil ilerleyici MS formları, sabit bir hasar ilerlemesini içerir. Hastalık başlangıcından itibaren ilerleyici olan bu tür, farklı inflamatuar atakları içermez.

İkincil İlerleyici MS

Birincil ilerleyici MS formlarına benzer şekilde, hastalığın kademeli olarak kötüleşmesi durumuna ikincil ilerleyici MS denir. İkincil ilerleyici MS formunda çekilen MR ile hastalık aktivitesi ve remisyon aşamaları görülür.

Sonuç;

MS belirtileri taşıyorsanız, vakit kaybetmeden en kısa sürede doktora başvurmalısınız. Doktorunuz ilk olarak MR taraması yapılmasını tavsiye eder. Emar çekimi yapmaya karar verildiğinde ise, size gerekli bilgiler detaylı bir şekilde aktarılacaktır. MR öncesi veya MR sonrası nelere dikkat etmeniz ya da MR hasta hazırlığının nasıl yapılması gerektiği en ince ayrıntısına kadar bahsedilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

MS ilaçlı MR da çıkar mı?

MS tanısı ya da takibi için, eğer tıbbı açıdan herhangi bir sakınca yoksa, kontrast madde verilerek MR çekilmesi daha doğrudur.

MS beyin MR ında çıkar mı?

Beyin ve omuriliğin MR görüntülemeleri, MS hastalığı için en önemli tanı testlerinden biridir.

Beyin MR ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Beyin emarı beyin tümörleri, bunama, felçler ve multipl skleroz gibi kronik sinir sistemi hastalıklarını belirlemek adına en duyarlı görüntüleme yöntemlerindendir. Bunların dışında hipofiz bezi, beyin damarları, göz ve iç kulak gibi organların hastalıklarını değerlendirmede de büyük rol oynar.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣