Böbrek Hastalarında BT ve Anjiyografi

Böbrek hastalarında bt ve anjiyografi işlemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Son yıllarda radyolojik görüntüleme tekniklerinde büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Bazı zamanlar görüntü kalitesini arttırmak, komşu dokular ya da yabancı dokular arasındaki farkı daha iyi anlamak için kontrast madde enjekte edilebilir. Ancak bu kontrast maddenin bir kısmı böbrekten atılarak böbreğe zarar verebilir. Bu yüzden böbrek hastalarına kontrast madde enjekte edilecekse iyi hazırlık yapılması ve diğer alternatif yöntemleri düşünmek gerekmektedir. Böbrek hastalarında bt ve anjiyografi ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri, Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Böbrek Hastalarında BT ve Anjiyografi

Böbrekler kontrast maddeden etkilendiği için günümüzde kullanılan tetkiklerdeki bu ilaçlar ve boyalar hakkında detaylı bilgi vermek gerekir. Bilgisayarlı tomografi (BT) ve anjiyografi işleminde kullanılan ilaçlar ya da boyalar, genellikle iyotlu ilaçlardır. İyotlu kontrast maddeler ağızdan verilebildiği için, böbrek hastalarında da kolaylıkla ağızdan verilebilir. Manyetik rezonans (MR) işleminde gadolinyum içeren ilaçlar ya da boyalar kullanılır.

PET ya da PET-CT işleminde kullanılan ilaçlar / boyalar, genelde böbrek fonksiyonlarını etkilemez ve bu nedenle böbrek hastalarında rahatlıkla kullanılabilir. Bazı zamanlar bu işlemde de BT işleminde kullanılan iyotlu ilaçlarda kullanılabilir. Sintigrafide kullanılan ilaçlar / boyalar, radyoaktif ilaçlardır. Bu ilaçların kullanımı böbrek fonksiyonlarını etkilemediği için kullanımı mümkündür. Göz anjiyosunda floresein adında bir boya kullanılır. Yine aynı şekilde böbrek fonksiyonlarını etkilemediği için rahatlıkla kullanılabilir.

Bilgisayar Tomografi (BT) ve Anjiyografi

Bilgisayarlı tomografi (BT), ilaçlı ya da ilaçsız uygulanabilir. İlaçsız kullanılıyor ve ağızdan veriliyorsa, herhangi bir problem olmaz. Ancak anjiyografi de mutlaka damardan ilaç verilir. Kontrast madde yaratmak adına iyot içeren boya kullanılır ve bu iyotlu ilaçların alerji yapma durumu vardır. Öte yandan tiroid hastalarının bu uygulamayı kullanması sorun yaratabilir. Ayrıca böbrek yetmezliğinin derecesi ne kadar artarsa, ilaca bağlı olarak yan etki riski de artar.

İyotlu ilaç kullanımı böbrek yetmezliğinin derecesini artırabildiği gibi böbrek yetmezliği de geliştirebilir. İyotlu ilaç kullanımına bağlı olarak gelişen böbrek sorunları, çoğunlukla hafif olur ve kendiliğinden düzelme imkanı vardır. Hatta hastaların çoğu böbreklerinde bir sorun olduğunu bile fark etmeyebilir. Ancak nadir de olsa diyaliz gerektiren böbrek yetmezliği durumları meydana gelebilir. Bu durumda gerekli olan diyaliz, çoğu zaman geçicidir. Yaşlılar ve şeker hastaları daha riskli grupta yer alır.

İyotlu ilaca bağlı olarak gelişen böbrek fonksiyonlarının doğrudan bir tedavisi yoktur ancak önlemek mümkündür. Önlemenin ilk koşulu, gereksiz tetkik yapmamak ve lüzumsuz ilaç kullanmamaktadır. Bt anjiyografi işleminden önce ya da sonra hasta yeterli miktarda sıvı tüketimini almalıdır. Riskli veya ağızdan yeterli sıvı alamayan hastalara, damardan sıvı verilmesi gerekmektedir.

Eğer bu işlemin mutlaka yapılması gerekiyorsa, riskleri hastaya anlatılmalıdır. Buradaki önemli ayrıntı hastaya zararının dokunmasından çok yararının dokunmasıdır. Bu işlemden elde edilecek bilgi hayati bir kararı etkileyecek potansiyelde ise, riskler göze alınarak tetkik yapılmalıdır. Çünkü yapılmadığı takdirde hayati bir risk taşımaktadır.

BT Anjiyografi için Bilgi ve Fiyat Alın

Manyetik Rezonans (MR)

Yine aynı şekilde MR, ilaçlı ya da ilaçsız olabilir. İlaçsız ise herhangi bir problem yaratmaz. Kontrast madde yaratmak adına gadolinyum içeren boya kullanılır. Bu boya nadir görülen ancak ciddi bir rahatsızlık olan nefrojenik sistemik fibrozis denilen bir hastalığa neden olur. Bu hastalığa bağlı olarak cilt başta olmak üzere pek çok organda fibrozis denilen bağ dokusu artışı, sertleşme ve bağ dokusu birikimine bağlı problemler gelişebilir. Böbrek yetmezliğinin derecesi arttıkça ilaca bağlı yan etki riski de artmaya devam eder.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tedavisi yoktur ancak önlenebilir bir durumdur. Bunun için gereksiz tetkik yapılmamalı ve lüzumsuz ilaç kullanılmamalıdır. Yine bu işlemin öncesinde ve sonrasında hasta yeterli sıvı almalıdır. Eğer hastalar ağızdan yeterli sıvı alamazsa, damardan yeterli miktarda sıvı verilmelidir. Bu işlemin yapılması gerekiyorsa, hastaya bu işlemin riskleri hakkında gerekli bilgiler aktarılmalıdır. Bu işlem uygulandığında hastanın durumu ile ilgili bilgi edinmek, hayati risk taşımaktadır.

Diğer Radyolojik Tetkikler

Böbrek hastalarında bt ve anjiyografi dışında PET veya PET-CT, sintigrafide ve göz anjiyosunda kullanılan ilaçlar / boyalar genel olarak böbrek hastalıkları ile ilgili değildir. Böbrek açısından bakıldığı zaman hastalar bu tetkikleri güvenle yaptırabilirler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bt anjiyo böbreklere zarar verir mi?

Bu işlemlerde kullanılan ilaç yükü, böbrek fonksiyonlarını son derece olumsuz etkileyebilir.

Bt anjiyo tehlikeli mi?

Oldukça kısa süren bt anjiyo, güvenlidir. Eğer kullanılan kontrast maddeye karşı herhangi bir alerjiniz yoksa, riskleri ve yan etkileri yok denecek kadar azdır.

Koroner bt anjiyografi hangi durumlarda yapılır?

Koroner bt anjiyografi, kapak ve protez kapak hastalıkları, kalp zarı hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları, kalp kitleleri ve koroner arter hastalığı gibi pek çok hastalığın tedavisinde yol göstericidir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣