Manyetik Uyarım Tedavisi Nasıl Uygulanır?

manyetik uyarım tedavisi uygulanan çocuk

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Manyetik uyarım tedavisi, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların semptomlarını iyileştirmek için kullanılan teknolojidir. Beyindeki sinir hücrelerini uyarmak için kullanılan manyetik uyarım tedavisi hakkında tüm merak edilenlere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Manyetik Uyarım Tedavisi Nedir?

TMS tedavisi, belirli zihinsel bozuklukların tedavisinde kullanılan prosedürdür. Beyin stimülasyon terapileri, beynin istenilen bölgesindeki etkinleşmeyi sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Kafa derisine yerleştirilen elektrotlar ile ameliyat gerektirmeyen beyin sinirlerinde uyarım sağlanabiliyor. Manyetik alanlar kullanılarak yapılan uygulama ameliyata gerek kalmadan tedavi sağlayabilmektedir. Aynı zamanda hastanede yatmaya gerek kalmadan manyetik uyarım tedavisini ayaktan alarak aynı gün hayatınıza devam edebilirsiniz. Acısız bir işlem olan manyetik uyarım tedavisi aynı zamanda anestezi ve sedasyon gerekmeden uygulanabilmektedir.

Manyetik Uyarım Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Manyetik uyarım tedavisi sayesinde, aşağıda bahsedilen hastalıkların tedavisi sağlanabilir. TMS kullanılan hastalıklar arasında;

Manyetik Uyarım Tedavisi Neden Yapılır?

TMS tedavisi, çoğunlukla şiddetli ve tedaviye dirençli depresyonu tedavi etmek için kullanılmaktadır. Ancak aynı zamanda bipolar bozukluk veya şizofreni gibi diğer zihinsel bozukluklarda da tıbbi olarak TMS prosedüründen faydalanılabilir. Aynı zamanda, bir hastanın hareket edemediği veya dış dünyaya yanıt vermediği durumlarda, intihara meyilli olduğu veya şiddetli depresyon sonucu yetersiz beslendiği gibi yaşamı tehdit eden durumlarda da kullanılabilir.

TMU, hastalar takip tedavilerine girdiğinde nüks olasılığını azaltmada etkili olabilir. TMS tedavisi ilaca göre iki büyük avantajı, TMS’nin daha hızlı çalışmaya başlaması, genellikle ilk hafta içinde başlaması ve yaşı büyük olan bireylerin özellikle hızlı tepki vermesidir. İlaçların yan etkilerinin fazla hissedildiği kişilerde de tms tedavisinden faydalanabilmektedir. Manyetik stimülasyon tedavisi, en az yan etkiye sahip olması sayesinde uzun süre depresyon tedavisi görmüş kişilerde ilerleme sağlamaktadır. TMS tedavisi ile ilgili merak edilen durumlardan biri de ’’ TMS tedavisi kalıcı mıdır? ‘’ sorusu oluyor. Tedavi sonrası hastalarda uzun süre semptomların ortaya çıkmadığı ve hayat kalitelerinin arttığı yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur.

TMS Nasıl Yapılır?

TMS uygulanmadan önce kişiye genel anestezi veya sedasyon verilmemektedir. Sadece gerekli görüldüğü durumlarda kişinin hareket etmemesi için kas gevşetici veya hafif bir sakinleştirici ilaç takviyesi yapılabilir. e işlem sırasında hareketi önlemek için kas gevşetici adı verilen bir ilaç verilir. TMU prosedürü boyunca nefes almayı, kalp atış hızını ve kan basıncını izler. İşlem sırasında;

  • Elektrotlar kafanın belirli noktalarına yerleştirilir.
  • Elektrotlar aracılığıyla, beyinden bir elektrik akımı geçerek, genellikle bir dakikadan az süren bir nöbete neden olur.
  • İşlem bittikten 5-10 dakika sonra hasta normal aktivitelerine devam edebilir.

Tipik bir tms uygulaması, hastanın depresyonu düzelene kadar (genellikle 6 ila 12 tedavi arasında) haftada yaklaşık üç kez uygulanır. Bundan sonra, semptomların geri dönme olasılığını azaltmak için bazen tekrarlanan TMS tedavisine ihtiyaç duyulur. Manyetik uyarım tedavisi, bireyin ihtiyaçlarına göre değişir ve haftada bir seanstan birkaç ayda bir seansa kadar değişebilir. Tmu tedavisi olan bir kişi sıklıkla antidepresan ilaçlar veya duygudurum dengeleyici ilaçlar da alır.

TMS Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

Tms tedavisi zararları ile ilişkili en yaygın yan etkiler şunlardır:

  • baş ağrısı
  • mide bulantısı
  • kas ağrıları
  • hafıza kaybı

Bazı insanlar, özellikle tedavi sırasındaki hatıralarla ilgili hafıza sorunları yaşayabilir. Bazen hafıza sorunları daha şiddetlidir, ancak genellikle bir manyetik uyarım tedavisi bitiminden sonraki günler ve haftalar içinde düzelir.

Manyetik Uyarım Tedavisi Ne Kadar Sürer?

rTMS terapisi bir dizi tedavi seansından oluşmaktadır. Tedavi seanslarının uzunluğu, kullanılan TMS bobinine ve verilen atım sayısına bağlı olarak değişir, ancak tipik olarak yaklaşık 30 – 40 dakika sürer. Hastalar haftada 5 gün TMS alırlar. Tipik bir rTMS kursu 4 ila 6 haftadır. Ancak bu, kişinin tedaviye verdiği cevaba göre değişebilir.

Sonuç

Manyetik uyarım tedavisi, uzun süreli psikolojik sorunlarla mücadele etmiş kişilerde daha etkili sonuçlara ulaşmak adına yapılmaktadır. Uzun süreli ilaç kullanımın geliştirmiş olduğu yan etkiler veya ilerleme kaydedilmemesi durumunda manyetik uyarım tedavisi tercih edilebiliyor. Ancak öncelikle nöroloji uzmanı doktorlarımız ile görüşerek, tms tedavisinin fayda sağlayıp sağlamayacağı hakkında görüşmeniz önerilir. Bu görüşme esnasında kaç seans uygulama yapılması gerektiği ve tms fiyatları hakkında detaylara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Nöroloji uzmanı doktorlarımıza randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anksiyete tms tedavisi ile düzelebilir mi?

Anksiyete, depresyon ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde manyetik uyarım tedavisi fayda sağlamaktadır. Nöroloji doktorunuz ile görüştükten sonra gerekli görülmesi durumunda manyetik uyarım tedavisine başlayabilirsiniz.

Manyetik uyarım tedavisi hangi hastanelerde var?

Tmu tedavisi yapan hastaneler arasında İstanbul Ataşehir Avicenna Hastanesi bulunmaktadır. Nöroloji bölümü uzmanlarımıza randevu alarak, ön muayene için gün alabilirsiniz.

TMS tedavisi SGK karşılıyor mu?

TMU tedavisi hem özel sağlık kurumlarında hem de devlet hastanelerinde uygulanabiliyor. Manyetik uyarım tedavisi, anlaşmalı özel hastanelerde sgk tarafından karşılanabilmektedir. Bunun yanı sıra kapsamlı bir özel sağlık sigortanız bulunuyorsa, manyetik stimülasyon tedaviniz sigorta dahilinde ücretsiz yapılabilir.

Transkraniyal manyetik uyarım kaç seans yapılır?

Manyetik uyarım tedavisi seans sayısı hastalığınızın mevcut durumuna göre değişiklik gösterecektir. TMU seans sayısı genellikle 4 – 5 hafta boyunca devam edip, 20 ve 30 seans arasında olmaktadır.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣