Servikal MR hangi hastalıkları görüntüler hakkında bilgi veren doktor

Servikal MR Hangi Hastalıkları Görüntüler?

Boyun ve servikal omurgadaki yumuşak dokuları tarayan görüntüleme tekniğine servikal MR denir. Peki omurganın üç boyutlu görüntülerini ortaya çıkaran servikal MR hangi hastalıkları görüntüler? Konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Hastaneler Grubu olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Servikal MR Nedir?

Boyun omurları, kemikler arasında yer alan diskler ve omurgadaki yumuşak dokuların görüntülenmesi için başvurulan emar yöntemine servikal MR denir. Boyun ve omurgadaki nedeni bilinmeyen ağrıların sebebini incelemek için servikal omurga MRG kullanılır. Bu ağrılara uyuşukluk ya da güçlüksüz gibi semptomlar eklenirse, servikal MRG kullanılır.

Servikal MR Hangi Hastalıkları Görüntüler?

 • Kemik ve yumuşak dokulardaki tümörlerin tespiti,
 • Servikal omurganın daralması,
 • Boyundaki kemik ve kıkırdakların anormal aşınması,
 • Diğer yumuşak doku bozuklukları, eklem bozuklukları ya da kemik anormallikleri,
 • Arterlerde şişkinlik olan anevrizmalar ya da diğer vasküler bozuklukların tespiti,
 • Fıtıklaşmış diskler ya da şişkin diskler,

gibi durumların teşhisinde servikal MR kullanılır. Aynı zamanda servikal MR taraması aşağıdaki hastalıkların teşhisinde de uygulanır.

 • Spinal doğum kusurları ya da deformeleri
 • Omurgada ya da etrafında bir enfeksiyon
 • Omurgada yaralanma ya da travma
 • Omurganın anormal eğriliği ya da skolyoz hastalığı
 • Omurga kanseri ya da omurga tümörleri

Servikal MR Kaç Dakika Sürer?

Servikal emar işlemi ortalama 30 dakika kadar sürer. MR hasta hazırlığı ve MR sonrası dinlenme süreleri de dahil olmak üzere uygulama hemen hemen 45 dakikaya tamamen biter.

Sonuç;

Omurga ve boyunda bulgulara rastlanması ve bir hastalıktan şüphelenilmesi sonucunda omurga MR çekimi istenir. Bu çekimin yüksek doğruluk oranı sayesinde tam tanı konulabilir ve erken tanı ile hızlı müdahale sağlanır. Oldukça hızlı ve ağrısız bir işlem olan servikal MR, pek çok hastalığın teşhis ve tedavisinde kullanılır. Servikal MR hangi hastalıkları görüntüler sorusuna cevap verdiğimiz bu makale, size fayda sağlayacaktır. Daha detaylı bilgiye ulaşmak için “Servikal MR: Nedir? Servikal Emar Neden Çekilir?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Servikal emar sonuçları ne zaman çıkar?

Doktor çıkan sonuçları rapor ettikten sonra aynı gün içerisinde hastaya bu durum bildirilir.

Servikal emar çekiminde açık MR kullanılır mı?

Evet, servikal MR işleminde açık MR uygulaması yapılır. Özellikle kapalı alan korkusu olan kişiler için, açık emar uygulaması talep edilebilir. Kapalı emar uygulamasına göre daha açık bir alana sahip olan bu uygulamada, endişeli olan insanların bir nebze olsun hissettikleri tedirginlikleri azalır.

Kontrastlı servikal MR nedir?

Boyun ve omurga görüntülemesinde, kan damarından renkli kontrast madde enjeksiyonu yapılma işlemine denir. Kontrastlı MR sayesinde hem damar hem de dokularda daha net ve daha ayrıntılı sonuçlar elde edilir.

Boyun MR ile hangi hastalıklar teşhis edilir?

Boyun fıtığı, kemik ile ilgili hastalıklar, yumuşak doku bölgeleri, bel fıtığı, beyin hastalıkları, belde ya da sırtta ortaya çıkan kanal darlığı, omurilik ve omurga tümörleri, bel kayması, servikal daralmalar, skolyoz, beyin damarlarında tıkanıklık, beyin tümörleri ve hidrosefali gibi durumların teşhisinde kullanılır.

Servikal bölge neresi?

Omurganın boynumuz içerisinde kalan bölümüne servikal omurga denir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.